Koltuk Renkleri 2019 Mobilya Renkleri ve Kombinleri

Koltuk renkleri ve 2019 mobilya renkleri özellikle modası geçmeyen koltuk renkleri üzerine yoğunlaşmış durumdadır. 2019 koltuk takımı renkleri ve mobilya modası konusunda, koltuk döşemelerinde kullanılan özellikle yeni trend koltuk takımları arasında kullanılan renk kombinleri hususunda oluşturduğumuz,  evinizi güzelleştirmek ve dekorasyonunuzu akıllardan çıkmayacak bir şekilde dizayn etmek için yapılan kapsamlı araştırmayı siz değerli takipçilerimize sunuyoruz.

Bu senenin koltuk renkleri şüphesiz modası geçmeyen ve her zaman son moda koltuk takımları için kullanılan renklerden harmanlanmaktadır diyebiliriz. Yeni trend koltuk takımları hakkında karar verediyseniz, tavsiyem son 3 yılı sıkı bir şekilde incelemenizdir.

Ancak benim hali hazırda koltuklarım var ancak renk değişimi ve farklı renklerde kombin yapmak istiyorum diyorsanız, alıcı gibi mağazaları gezmeniz ve koltuk renkleri kataloğu incelemesi yapmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde yeni koltuk döşeme renkleri hakkında fikir sahibi olur ve koltuk kaplama ve  farklı renklerin uyumu konusunda korkularınızın önüne geçmiş olursunuz.

2019 Koltuk Takımı Renkleri Nelerdir? 

En iyi mobilya markaları 2019 yılında oturma grubu renklerinde hangi renkleri tercih etmiştir? Renk kartelasından daha çok hangi renkleri kullanmış ve kombinlemiş kısa bir araştırmayla bulunabilir.

Evlerin en çok kullanılan alanları şüphesi salon ve oturma odalarıdır. Bu da, bu alan dekorasyonunda ekstra bir özen ve dikkat gerektirir. Dekorasyonunu yenileyenlerden, yeni ev kuranlardan biri iseniz bu senenin koltuk renkleri ve 2019 dekorasyon trendleri konusunu mutlaka merak ediyorsunuzdur.

Son Moda Koltuk Renkleri 

Bu sene hangi renk moda? şeklinde bir sorunun tam olarak şu renk moda veya trendler arasında demek güçtür. Çünkü en çok kullanılan koltuk renkleri olarak düşünmek gerekir. Koltukta olması gereken renk tek çeşit değil, birden fazla çeşit olmasıdır.

2018 Koltuk Takımı Renkleri
2019 Koltuk Takımı Renkleri

[haber id=”13649″]

2019 yılında koltuk renkleri konusunda yapılan araştırmada özellikle kırmızı-bordo gibi baskın renklerin soft renklerle sıklıkla harmanlandığını gördük. Son 5 yılda modası geçmeyen haki renginde sıklıkla kullanıldığını gördük.

Alfemo Lucas Oturma Grubu
Alfemo Lucas Oturma Grubu

Modası Geçmeyen Koltuk Renkleri 

Ancak en çok kullanılan ve modası geçmeyen bir renk varsa o da kahverengi ve çeşitli tonlarıdır. Kahverenginin özellikle lacivert, mavi veya turkuaz gibi renklerle uyumu da bu rengi oldukça cazibeli kılmaktadır.

Kaldı ki sütlü kahve veya kahvenin çeşitli tonları her zaman son moda koltuk renkleri arasında olduğu gibi aynı zamanda modası geçmeyen koltuk renkleri olarak da anılır. Hatta ve hatta daha iddialı bir tahminle en çok tercih edilen koltuk renkleri arasında kahverenginin tonları bu tonlar arasında da sütlü kahve tonudur varsayımını yapabiliriz.

2018 Vivense Koltuk Takımı
2018 Vivense Koltuk Takımı

Bundan iki yıl kadar önce özellikle hardal sarısı koltuk döşeme renkleri arasında en sık kullanılan renk arasındaydı. Ve bu renge en çok eşlik eden renk ise haki tonlarıydı. Ancak bu yıl haki yeşil rengi hardal sarısından ayrılarak kendine krem ve tonlarında yeni kombin renkler belirledi. Bu nedenle haki rengi koltuk takımı modellerini 2019 yılında olduğu gibi bu yıl da sıkça kullanabilirsiniz. Tabi farklı partner renkler ile. Çünkü geçmişe yönelik yaptığımız analizde haki rengi bir kaç yıl etkisini göstermiş olduğundan, sadece 2019 yılı için değil gelecek yıllarda da sıkça etkisini gösterecek bir renk olacaktır.

Koltuk Döşeme Renk Uyumu 

Eğer koltuk takımı tavsiyesi istemiyor ve sadece kaplatacağınız koltuklar için renk uyumu arayışındaysanız ünlü markaların Alfemo renk kartelası, İstikbal renk kartelası gibi araştırmalar yapabilir veya koltuk renkleri kataloglarını inceleyebilirsiniz.

Keza siz kafanıza göre alternatif renk arayışındaysanız, günümüzde oturma odası ve salonlarda country, vintage, avangart ve modern dekorasyon tarzını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde Vivense markasının renkli koltuk döşeme renk uyumunu inceleyerek morun açık ve koyu tonlarının harmanlanış ve desenlenlerinin hareketliği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Vivense Koltuk Takımı
Vivense Koltuk Takımı

[haber id=”8092″]

Koltukta renk uyumu oldukça önemli olduğu kadar kombinin yapılmadığı sadece tek rengin kullanıldığı takımlarda 2019 koltuk modelleri arasında yer almaktadır. En son moda salon takımları ve en trend mobilya modellerinde dahi tek rengin kullanıldığı grupları bulabilirsiniz.

Koltukta renk uyumu kadar tek rengin de doğru seçilmesi önemlidir. Eğer koltuklar kendi içinde kombin edilmemişse, muhakkak bulunduğu salon veya odaya göre değerlendirilmeli ve harmanlanmalıdır. Hangi renk hangi renkle uyumlu iyi analiz edilmeli ve odadaki perde, halı veya diğer aksesuar ve mobilyalara uyumu sağlanmalı ve kombin edilmelidir.

Aşağıdaki görselde kırmızının koyu tonları kahvenin çeşitli renkleri ile karıştırılmış ve hoş bir izlenim oluşturulmuştur. Ancak görselde dikkatten kaçmaması gereken önemli bir husus, geniş ve aydınlık bir alanda bu uygulamanın yapıldığıdır.

Alfemo Lucia Koltuk Takımı
Alfemo Lucia Koltuk Takımı

Açık Renk Koltuk Takımlarında Renk Uyumu

Günümüzde hayat dört duvar arasına sıkışıp kaldığından mıdır bilinmez ama artık toplum olarak ferah ve aydınlık mekanlar ve alanlar istediğimiz bir gerçek. Bu nedenle günümüzde açık renk koltuk takımları ile aydınlık mekanlar oluşturmak mümkündür.

Açık renk koltuk takımları arasında modası geçmeyen renklerden sayılan pudra ve açık gri tonları 2019 koltuk modelleri arasında da sıkça yer almaktadır. Açık renk koltuk takımlarını daha koyu renkte olan berjer modeller ile kombinleme yapabilirsiniz.

Alfemo Cameron Koltuk Takımı
Alfemo Cameron Koltuk Takımı

Gri yapısı itibariyle farklı tonlarda rahatlıkla kullanabilen ve harmanlanabilen bir renktir. Öyle ki açık gri, koyu gri, siyah ve beyaz tonlarının farklı alternatifleri olarak  da rahatlıkla kullanılabilir ve 3 yıl öncesinde de veya en son moda salon takımları arasında da bu renkleri sıkça görürüz. 

Ferah bir dekorasyona sahip olmak için yukarı da belirttiğimiz grinin açık tonları, pudra tonlarının bu yılda seçebilirsiniz.

[haber id=”9523″]

Turuncu rengi özellikle son yıllarda sıkça mobilya kataloglarında yer almaktadır. Daha önce seksenler modası olarak geçen bu mobilya renkleri trend mobilya modelleri arasında da yer almaya başlamıştır. Saloni markasında bu renk detaylarının sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz.

Sık sık kullanılan hatta modası geçmeyen renkler arasında kahvenin farklı ve turuncuya çalan parlak bir rengi olan tabayı da fazla fazla göreceğimiz aşikar. Özellikle Chester koltuk gibi trend mobilya modelleri arasında taba rengini oldukça fazla görmekteyiz. Aşağıdaki görselde taba renginin sütlü kahve tonları ile yumuşatıldığını görmekteyiz. Sütlü kahve her yıl olduğu gibi bu yıl da moda renkler arasında. Ancak taba ile uyumu ve özellikle Chester model koltuklarla kombinlenmesi son moda uygulamalar arasında yer almaktadır.

[haber id=”11476″]

Oturma odası ve salonlardaki mobilyaların kullanımı konusunda bazı püf noktalar çok önemlidir. Odanın boyutuna göre koltukların büyüklüğü, kabarıklığı, rahatlığı ve rengi gibi bir çok etmek o mobilya için hayati önem arz eder. Keza evin çoklu yaşam alanı ve dışarıya açık kısmı tartışmasız salon ve oturma odalarıdır.

Eğer evde çok küçük çocuklar var veya misafirlerin sıkça ziyaret ettiği bir yerse açık renkli mobilyalar belki doğru bir tercih olmayabilir. Bu durumlarda koyu renkli ve rahatlıkla lekelerin çıkabildiği mobilya türlerine yönelebilirsiniz.

2018 Koltuk Kumaşları
2019 Koltuk Kumaşları

Özellikle küçük yaşam alanlarında açık renk mobilyalar seçmek dekorasyonda ferah bir hava oluşturulmasına, geniş alanlar da ise koyu renkli mobilya kombinlemeleri yapmak soğuk ve uzak dekorasyon yapısına daha sıcak ve yumuşak bir hava katmasını sağlayacaktır. Yukarıda yer alan açık ve koyu renk mobilya uygulamaları son moda koltuk takımları ve 2019 koltuk renkleri arasında sıkça karşımıza çıkacaktır.

Koyu renk mobilya kullanırken de bu mobilyaları açık renk kırlentlerle ve aksesuarlarla daha enerjik hale getirebilirsiniz. Aksesuar seçimlerinizde dekorasyon renginizle uyumlu olmasının dışında tarzınızla da uyumlu aksesuar seçmeye özen göstermelisiniz. Modern dekorasyona vintage ev aksesuarı hiç de hoş olmayacaktır.

[haber id=”8596″]

Kahverengi veya grinin aslında çok akla gelmeyecek kombin renklerinden biri de mavinin açık ve koyu tonlarıdır. Bunlar son dönemde sıklıkla kullanımı artmıştır.

Yazımızda ayrıntılı olarak koltuk renkleri özellikle son moda koltuk takımları içinde sıklıkla kullanılan renkler ve renk uyumları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Aşağıdaki resim galerimizde trend koltuk takımları ile hali hazırda modası hiç geçmeyen koltuk takımı ve oturma grubu renklerini harmanlayarak karışık bir galeri oluşturmak istedik. 2019 Koltuk takımı renkleri  ve uyumu ile ilgili veya daha fazla konu hakkında bilgi edinmek veya bilgilerinizi bizimle paylaşmak isterseniz lütfen aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi iletiniz.

[galeri]