16 İlham Veren Gri Salon Dekorasyonu 2020

Gri Salon Dekorasyonu; Son yıllarda dikkat çekici salon dekorasyonu örneklerinde gri kullanımının oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Salon dekorasyonu için gri oldukça ideal bir renk, bunun birçok farklı sebebi bulunuyor yazımızda detaylı şekilde gri kullanımı ve grinin etkilerinden bahsedeceğiz. Renk deyip geçemeyiz çünkü güzel olmuş denilen dekorasyon arkasında özveri ve emek vardır. Göze hoş gelen, adeta bir tablo gibi ince detayları atlamadan düşünülerek yapılmış dekorasyona herkes sahip olmak ister. Ama unutulmaması gereken estetik kaygılarla yapılan düzenlemenin kullanışlı olup olmayacağı.

 Salon dekorasyonu

Grinin Durdurulmaz Yükselişi

Gri salon dekorasyonu neden bu kadar dikkat çekici ve popüler bir hale geldi dilerseniz bu başlık üzerinden detayları incelemeye başlayalım. Öncelikle nötr bir renk olan gri sakin ve dinginlik veren bir etkiye sahip bir renk. Salon dekorasyonu için bu çok önemli bir detay, sakin ve rahatlık hissi vermesi grinin tercih edilmesinde başlıca etken diyebiliriz. Bunun yanı sıra grinin uyumlu olduğu birçok canlı renk bulunması, özellikle sarı, mercan, turuncu, mavi ve kırmızı gibi etkileyici ve parlak renkler ile oldukça uyumludur.

 Salon dekorasyonu

Dekorasyonun kendini göstermesi için sadece tavan ya da duvar olarak değil zemin ve aksesuarların da dahil edildiği bir bütünlük içinde yaklaşmak yerinde olacaktır. Bu da beraberinde tasarlanmış ve belirlenmiş olan çizgi dışına çıkılmamasını sağlayacaktır. Detayların fazlalığı insanı bunaltabilir bu yüzden de yükü hafifleten çözümleri kullanmak akıllıca olacaktır. İşte gri renk gibi nötr bir renk ortaya çıkacak karmaşayı azaltma işlevi görmektedir.

Grinin Elli Ton

Konumuz gri olunca İngiliz yazar E. L. James tarafından yazılan dünyaca ünlü “Grinin Elli Tonu” adlı romanı aklımıza gelmiyor değil hani… Evet grinin birçok farklı tonu vardır, soğuk etki yaratan koyu griler ve sakin, rahat bir etki yaratan açık gri tonları… Dekorasyonda gri tonlar doğru şekilde tamamlandığında müthiş bir uyum ortaya çıkacaktır, doğru yerde ve doğru şekilde kullanılması çok önemli.

Konumuz gri salon dekorasyonu olduğundan salon dekorasyonunda gri nasıl kullanır, nelere dikkat etmeli hangi renkler ile tamamlanmalı biraz bunlardan bahsedelim.

Gri Salon Koltuk Takımları 2020

Kesin bir gerçek var ki salonda gri koltuk takımları ve gri renk koltuk kombinasyonları ile canlı renklerin harika bir uyumu söz konusu.. Renkli yastıklar, dekoratif aksesuarlar ve zemin rengi ile gri salon takımları seçmenin başka bir artısı ise kiri belli etmemesi.. Bu çok önemli bir detay bizce, çabuk kirlenmeyen bir yapıya sahip olması ve bunun yanında mekan içinde tercih edilen aksesuar renkleri ile başarılı şekilde uyum sağlıyor olması harika.

Koltuk rengi olarak grinin ilk bakışta soğuk bir etki yaratacağını düşünüyorsanız kesinlikle ön yargılı olmamanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle gri oturma takımları için renkli yastıklar ve uyumlu zemin ve duvar rengi sağlandığında ortaya çıkan stile hayran olabilirsiniz. Salon dekorasyonu söz konusu olduğunda sıra dışı renk seçenekleri arasında gri rengi yer alır.

Grinin Karşı Konulmaz Etkisi

Beyaz ve siyahın karışımından ortaya çıkan bu şık rengin birçok farklı tonu var demiştik, her bir gri tonunun yaratacağı farklı etkiler vardır. Açık gri tonlar sakin ve sessiz bir dekorasyon için harika renklerdir ve ayrıca açık gri tonları ortamda bir rahatlık hissi yaratır. Salonda sakin ve etkileyici bir izlenim yaratmak istiyorsanız kesinlikle açık gir tonlarını mekana yayarak kullanmalısınız.

Gri canlı renklerle ile uyumlu demiştik, beyaz ile tamamladığınızda ise şık ve modern bir görünüm sizleri bekliyor olacak. Dekorasyon işinin size yaşatabileceği kaygı ve stresten gri renk sayesinde kurtulmanız mümkün. Çünkü modası geçmiş denilebilecek basit bir mobilya ya da koltuk dahi gri rengin de katkısıyla ahenge eşlik edecek ve şık duracaktır. En sade halinde kullanıldığında farklı renklerin tonlarını eşitleme özelliğine sahip olan kurtarıcı bir renktir gri.

 Salon dekorasyonu

Gri tonlarının salonun enerjisini yok ettiğini düşünüyorsanız mekan içinde parlak desenlere ve renklere yer verebilirsiniz. Mesela tekstil ürünleri ve aksesuarlarda parlak renkleri kullanabilirsiniz, hatta bu renklerin pastel tonlarını bile tercih edebilirsiniz bu şekilde rahat bir görünüm elde edebilirsiniz.

Metal ve cam aksesuarları özellikle gri tonlarını desteklemek için tercih edilmeli, bu şekilde grinin matlığını kırabilirsiniz. En başta kullanmış olmasanız dahi, istediğiniz yeri dekore etmenin arkasından, oluşan tasarıma gri eklenmek istendiğinde ufak bir halı, yolluk ya da bir yatak, masa örtüsünde gri rengin dengeli şekilde kullanılması mümkündür.

Salon ve Yemek Odaları İçin Gri Tonlar

Açık Gri tonlarını rahatlıkla yemek odaları ve salon için kullanabilirsiniz. Her iki yaşam alanı içinde oldukça şık ve modern bir hava yaratabilecek bir renk. Ayrıca grinin yaratacağı serin ve rahatlatıcı atmosfer için en ideal alanlardır.  Bu alanlarda gri tonlarında sehpalar, masalar, halı ve aydınlatma ürünleri kullanabilir, bunları halı, perde, yastık ve diğer tekstil ürünlerinde yapacağınız canlı renk seçimleri ile müthiş bir uyum elde edebilirsiniz.

Metal & Cam & Parlak Kumaş ve Desenler

Grinin müthiş çekiciliğini yaşam alanlarına yansıtmak istiyorsanız kesinlikle mekân içinde cam yada metal aksesuar yada eşyalara, parlak renklere ve desenlere sahip kumaşlara yer açmalısınız. Örneğin gri koltuk takımı ile salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız kesinlikle sarı yada turuncu gibi tonlarını mekân içine yaymalısınız. Bu renkleri koltuk takımı yastıkları için, perde ve halı gibi parçalarda ya da aksesuarlarda kullanarak şık ve uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Gri ile turuncu harika kontrast oluşturur, aynı zamanda sarı tonları, mavi,mor,pembe tonları ve mercan rengi ile harika bir uyum sağlanır. Salon dekorasyonu söz konusu olduğunda bir diğer seçenek de metal ve cam mobilyaların kullanılmasıdır.

Galerimizde size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden etkileyici ve müthiş bir uyuma sahip gri salon dekorasyon örnekleri ile sizleri baş başa bırakıyoruz. Görselleri incelerken özellikle gri tonlarının hangi alanlarda kullanıldığına ve hangi renkler ile tamamlandığına özellikle dikkat etmenizi öneririz. Müthiş bir uyum yakalanabilir gri koltuk takımları ile. Küçük de olsa bir ayrıntı verelim. Kanepelerinizin kılıflarının değiştirilebilir olması kolay temizlenmesini sağlayacak ve mevsim değişikliğine göre yazın canlı, iç açıcı kışın ise koyu ve sıcak renkleri kullanma avantajı ile dekorasyonunuza zenginlik katacaktır.

Gri İle Uyumlu Renkler

Birçok kişinin en sevdiği renklerden biri olan gri, aynı zamanda diğer renkler ile de zevkli bir kontrast oluşturur. Bu sebeple de ev dekorasyonunda da oldukça fazla tercih edilirler. Gri ile uyumlu renkler arasında en başta gelen açık pembe, siyah ya da beyaz gibi renkler dekorasyonda kullanılarak bulunduğu yeri derinleştirebilirler. Aynı zamanda birçok kıyafet için de kullanılan gri rengini kombinlemek son derece kolay olacaktır.

Gri İle Uyumlu Renkler

Bej, siyah, açık pempe, eflatun, lila gibi renkler gri ile en çok yakışan renkler arasındadır. Aynı zamanda dekorasyonda kırmızı, yeşil, mavi gibi karakteristik ve baskın renkler ile güzel bir kontrast ve dekorasyon oluşturabilirler.

[galeri]