2020 Yılının En Alımlı Vazo Çiçekleri

Vazo çiçekleri ev ve ofis dekorasyonlarının tamamlayıcı unsurlarıdır. Ev dekorasyonunu daha alımlı kılmak için vazo modelleri, vazo içine yerleştireceğiniz çiçek modelleri ve bu çiçekleri konumlandırdığınız alan oldukça önemlidir. Bu üç unsur öylesine yapıldığı zaman dekorasyona hiçbir katkı sağlamayarak kuru kalabalık yapacaktır. Ancak bu kriterleri bilinçli bir şekilde tamamladığınız zaman dekorasyonunuz bambaşka bir görünüm kazanacaktır.  Gelin şimdi vazo içi çiçek modelleri hakkında detaylı bir inceleme yapalım…

Vazo Çiçekleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Plastik, metal ve seramik vazolar için seçeceğiniz çiçeklerin saplarının nasıl olduğunun bir ehemmiyeti yoktur. Bu vazolar içini göstermediği için kısa bir çiçeğinize ekleme yaparak bile kullanabilirsiniz. Hatta çok sevdiğiniz kısa saplı çiçekler varsa bu çiçeklere ek yaparak kullanabilirsiniz.

Cam türünde şeffaf vazolar için ise çiçek sapları ve vazo içine çiçeğin yerleştirme şekli oldukça önemlidir. Cam vazolarda çiçek sapları orantılı olmalı, vazo içine karmaşık yerleştirilmemeli, çiçek vazo içine konulmadan taç yapraklarının hemen altından dekoratif bir iple şık ve düzgün bir şekilde bağlanmalı, çiçekler vazoya verev açacak şekilde yerleştirilmelidir. Cam vazolardaki çiçek suyuna gıda boyası veya renkli çakıl taşları koyarak görselliği zenginleştirebilirsiniz. Kısacası cam vazoya çiçek yerleştirmek sizin zevkinizi, tarzınızı ve hayal gücünüzü yansıtan bir unsur olacağı için özenle yapılmalıdır.

Çiçek yerleştireceğiniz vazo çiçeği göstermeyecek şekilde olmamalı çiçek vazoda adeta salınmalıdır. Bunun için sade vazolar en iyi tercih olacaktır. Kullanacağınız çiçek açık renklerde ise koyu renkli vazolar, çiçekler koyu renkli ise açık renkli vazolar kullanmalısınız.

Hangi Vazoya Hangi Çiçek Konulmalıdır?

Dar Ağızlı Vazo Çiçekleri

Bu vazolarda tek çiçek en uygunudur. Birkaç tane çiçek hiç hoş durmayacaktır. Dar ağızlı vazonuz aynı zamanda dar ise içine yerleştireceğiniz çiçeğin sapları da uzun bırakılmalıdır. Burada ölçü vazonun boyunun bir buçuk katı olacak şekildedir. Vazo modeliniz kısa ve dar ağızlı ise bodur çiçek tercih etmelisiniz. Burada ölçü ise vazo genişliğinin bir buçuk katı şeklindedir. Dar vazolardaki çiçekleri fazla abartmadan yaprak ve dallarla kombin yaparak daha alımlı hale getirebilirsiniz.

Dar Boyunlu Geniş Ağızlı Vazo Çiçekleri

Küçük çiçeklere ve orta kalınlıkta saplara sahip olan sümbül, gül, frezya ve leylak türü çiçekler dar boyunlu geniş vazolar için ideal çiçek seçimleri arasındadır. Uçlarını verevine kestikten sonra demet yaparak bağlı bir şekilde vazoya yerleştirebilirsiniz. 2019 vazo çiçekleri dar boyunlu geniş vazolar için harika kombinlerde sunulmaktadır.

Boru Tarzında Uzun Silindir Vazo Çiçekleri

Bu vazolarda boyları oldukça uzun kesilen glayöl, hezaran, ayçiçeği, lale gibi çiçekler mükemmel seçimler olacaktır.

Kısa Boylu Oldukça Tombul Vazo Çiçekleri

Bu vazolarda ince saplı minik çanaklara sahip çiçekler buket yapılarak kullanılabilir. Sapları kısa kesilmiş minik güller, papatyalar ve karanfillerden yuvarlak buketler yapılarak vazo içine konumlandırılabilir.

Hasır İplerle Kaplanmış Vazo Çiçekleri

Bu tür vazolarda ise dekorasyonla uyumlu, tarzınızı sembolize eden hemen hemen her çiçeği kullanabilirsiniz. Hasır iple kaplı vazo çiçeklerine örnek verecek olursak nergis, papatya ve gül kombini kullanabilirsiniz deriz:)

Şekilsiz Ve Desensiz Sade Vazo Çiçekleri

Böyle vazolarda vazo bir tık önde olmalıdır. Bunun için az sayıda çiçek kullanmalısınız. Tek renk çiçeklere yeşil yapraklar ekleyebilirsiniz.

2019 vazo çiçekleri ve bu çiçeklerin vazolara nasıl yerleştirileceği konusuna, çiçeklerin uzun süre dayanıklı olması ve evinizi süslemesi için çiçek saplarının 45 derecelik açı ile kesilmesi gerektiği ve vazo içinde suya değebilecek taç yaprakları ve çiçekleri de temizleme bilgisini vererek tamamlıyoruz.

Canlı vazo çiçeklerinin bakımını yapacak vaktim yok diyorsanız gerçeği ile ayırt edilemeyecek şekilde yapılan yapay çiçekleri de kullanabilirsiniz.

Vazo Çiçeklerinin Ömrü Nasıl Uzar?

Vazo çiçeklerinin ömürlü olması da oldukça önemlidir. Kişi sevdiği kişiden gelen çiçeğin 2 günde sararıp solmasını istemez.

Çiçeklerin yeteri kadar su alabilmesi için çiçek sapına göre vazonun dörtte üçü su olmalıdır.vazo çiçekelri

Vazoda kullanılacak su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Sıcak ve soğuk su, çiçeğin daha çabuk pörsümesini sağlar. Hatta öldürür. Vazo çiçekleri için en uygun su ılık sudur. Bu çiçeklerin rahatlamasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Özellikle uzun saatler boyunca susuz kalarak yorgun düşen çiçekler kesinlikle ılık suya konmalıdır.

Vazo suyuna atacağınız çiçek besinleri veya vitaminleri vazo çiçeğinizin ömrünü uzatır. Pratik bir bilgi paylaşalım mı? Vazo içine koyacağınız bir küp şeker de aynı işi görebilir:)

Her 4-5 günde bir çiçeklerin suyunu değiştirmeniz gerekmektedir. Özellikle çok çiçekli vazo çiçeklerinin suyu 3-4 günde bir bile değiştirilebilir. Bu arada da günlük olarak su seviyesini kontrol etmeyi unutmayın.vazo çiçeklerinin ömürlü olması

Çiçek dallarının sudaki uç kısımlarını 3-4 günde bir kontrol edin. Yumuşamaya başlayan, küf atmaya başlayan yerleri ve oluşmuş yosunları temizleyerek çapraz bir şekilde kesin. Kesme işlemini yıpranana yerin 10cm kadar altından yapın. Tabi çiçek sapları kısaldıkça da uygun saksıya almayı unutmayın.

Dekorasyonda bütünlük sağlayacak ve dekorasyonu daha da alımlı kılacak unsurlar hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz Salon Dekorasyonu Aksesuar Uygulamaları ve Trendler başlıklı yazımız incelemeniz için sizleri bekliyor:)

Dekoratif Uzun Vazo Çiçekler

Çiçek koyulabilecek şekilde, başta gül olmak üzere pek çok çiçeğin yer alması mümkün olan vazo çeşitleri bulunuyor. Bunları oval veya orta boy fanus şeklinde değerlendirme olanağına sahip olduğunuz gibi, uzun vazo halinde de kullanabilirsiniz. Hem ürünlerin tasarımları hem de çiçeklerle olan uyumu, uzun vazolarla karşılaştırıldığında çok daha farklı olmaktadır.

Dekoratif Uzun Vazo Çiçekler

Papatya gibi çiçekleri, küçük ve yuvarlak modellerdeki vazolara koyabilirsiniz. Uzun dallara sahip olan çiçeklerin koyulabileceği en şık vazolar ise, dekoratif yapıya sahip uzun vazolar olacaktır. Bu özellikleriyle birlikte her bir kullanıcı da başta cam balkon ve oturma odasının köşesi olmak üzere, evinin her yerini çok şık bir hale getirebiliyor.