Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Banyo dekorasyonu ve dekorasyon fikirleri 

Evimiz için dekorasyon çalışmalarına başladığımızda genelde en son aklımıza gelen bölümler banyo ve tuvalettir. Özellikle banyolar dekorasyon açısından son derece zayıf ve sönük bir görsele sahip, son yıllarda ise bu durum tam tersi şekilde gelişiyor diyebiliriz. Banyo dekorasyonu nasıl yapılmalı, banyo dekore edilirken hangi noktalar göz önünde bulundurulmalı tüm bu soruların yanıtları ve detayları yazımızın devamında..

Banyolar uzun yıllardır dekorasyon anlamında oldukça geri kalan bölümler, son yıllarda kişisel detayların ve tarzların öne çıktığı banyo dekorasyonları daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. Hijyenin ön planda olması gereken bu alanlarda hem görsel açıdan bir estetik ve uyum, hemde nemli bir alan olmasından dolayı yapılacak her değişikliğin önemi bir hayli büyük. Diğer alanların aksine banyoda yapılan yanlış seçimlerin maddi boyutunu düşünecek olursak her küçük ayrıntı banyo dekorasyonu için büyük öneme sahip.

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Banyo Dekorasyon Fikirleri
Banyo Dekorasyon Fikirleri

Banyo Dekorasyonu İçin Önerilenler

Banyoyu dekore ederken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktaları sizler için listeledik, listede yer alan her başlık banyonuzun kullanımı açısından son derece öneme sahip. Hem kullanışlı hemde uzun ömürlü bir banyo dekorasyonu için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar :

1 ) Banyo dolabı seçimi 

Banyo dekorasyonun en önemli parçaları banyo dolaplarıdır, seçeceğiniz tasarım banyoda kolay bir kullanım imkanı sağlayacağı gibi, banyonuzu elverişsiz bir hale getirebilir. Banyo dolabı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta lake malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmek.

[haber id=”4463″]

Görsele bakıp hemen satın almak en büyük yanlış olacaktır, bu anlamda daha uzun ömürlü bir kullanım için lake olanları seçmeli, MDF yada suntalam malzemeden üretilen banyo dolabı modellerinden uzak durmalısınız. Fiyat olarak belki çok uygun olacaktır ancak bu malzemeler su ile temas ettiğinde kısa zamanda şişme yapacaktır ve bozulacaktır dolayısı ile harcadığınız para boşa gidecektir.

2) Banyo seramik seçimleri 

Banyo Fayans Modelleri
Banyo Fayans Modelleri

Hem görsel açıdan hemde kullanım açısından seçeceğiniz zemin ve duvar seramikleri banyo dekorasyonu açısından hayati öneme sahiptir. Zemin ve duvar seramiklerinin renk ve desen olarak uyumlu olması şık bir banyo dekorasyonu için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi. Banyo seramikleri renkleri ve modelleri ile istenilen tarzı rahatça banyoya yansıtabilecek özelliğe sahipler, bu anlamda banyoda yaratmak istetiğiniz atmosfere ve tarza göre renk seçimleri yapmalısınız.

[haber id=”7299″]

3) Duşakabin, küvet ve perde seçimi 

Banyo Dekorasyon Önerileri
Banyo Dekorasyon Önerileri

Banyonuzu dekore ederken hem banyodaki eşyaları korumak hemde hijyen sağlamak adına banyonuzu duş perdeleri yada duşa kabin tasarımları ile ayırmalısınız. Duşakabin modelleri daha çok modern banyo dekorasyonu için tercih edilir ancak burada amaç kullanışlı bir banyo dekorasyonu yapmak ise bu detayı görmezden gelebilirsiniz.

[haber id=”6154″]

Genelde küvetlerin nostaljik tarzları aynı zamanda uzanarak banyo keyfi yapmaya elverişli olmaları bir çok kişinin ilk tercihi olsa da,  banyoya kazandırdığı işlevselliği ve modern etkiyi düşünecek olursak duşakabinleri tercih etmek daha doğru bir karar olabilir.

4) Renk uyumu ve tamamlayıcı detaylar 

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?
Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Banyonuzda yapacağınız tüm değişiklerde renk uyumunu göz önünde bulundurmalısınız, banyonuza hakim olan renklere uyumlu aksesuar ve kişisel detaylar ile banyo dekorasyonu daha çekici ve şık bir görsele sahip olacaktır. Banyoda kullanacağınız dekoratif aksesuarları seçerken banyonun dekorasyon tarzına uygun olmasına dikkat etmeli, klasik yada modern tarza göre tasarımlar dahil edilmelidir. Bu bir ayna yada banyo seti olabilir, zevkinize ve tarzınıza hitap eden her detay ile banyonuz daha zengin bir dekorasyona sahip olacaktır.

5) Banyo aydınlatmaları 

Banyo Örnekleri
Banyo Örnekleri

Aydınlatmalar bir mekanı daha parlak ve canlı gösterebileceği gibi tam tersi sönük ve zayıf gösterebilir. Bu açıdan seçeceğiniz aydınlatmalar ile banyoda olması gereken sakin ve rahat bir atmosferi sağlayabilirsiniz. Modern bir banyo hayaliniz varsa aynaya gizlenmiş aydınlatmalar tercih edebilirsiniz, daha klasik sıcak ve samimi bir stil için klasik aplikler büyük ölçüde işinizi görecektir. Ayrıca banyoda beyaz yerine sarı aydınlatmalar tercih ederek rahat bir ortam yaratabilirsiniz.

6) Banyo Tekstil ürünleri 

Banyo dekorasyonu tekstil ürünleri ile daha uyumlu ve şık bir görsele sahiptir, belirlediğiniz tarzda ve banyonuza uygun renklerde seçeceğiniz banyo halıları ve klozet takımları ile banyonuza şık bir hava kazandırabilirsiniz. Önemli bir nokta ise zeminde kullanacağınız paspas yada halının kaymaz tabanlı olmasıdır, bu şekilde olası kazaların önüne geçmiş olursunuz.