Banyo Duvar Kağıdı ve Öne Çıkan Modeller 2019

Banyonuzun görsel açıdan sönük kaldığını düşünüyor ve artık banyoda sıradanlıktan uzak, tarzınızı rahatça yansıtabileceğiniz bir dekorasyon tarzı istiyorsanız suya dayanıklı banyo duvar kağıdına ihtiyacınız var demektir.

Banyo duvar kağıtları,seramik fayanslara göre daha dekoratif bir yapıda olması, günden güne artan dekorasyon trendleri ve daha şık arayışların bir sonucu olarak daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

Duvar kağıtları artık sadece sıradan bir kağıt değil aynı zamanda başlı başına duvar aksesuarı gelmiştir. Yaratıcı desenler yatak odalarından, salonlardan dışarı çıkarak banyolara kadar yayılmıştır.

Siyah Desenli Suya Dayanıklı Banyo Duvar Kağıdı
Siyah Desenli Suya Dayanıklı Banyo Duvar Kağıdı

Banyo dekorasyonu söz konusu olduğunda duvarlar için ilk akla gelen malzeme banyo duvar seramikleri oluyor,   tabi bu artık tarihte kalmaya başlayan bir anlayış.

Suya Dayanıklı Banyo Duvar Kağıdı Modası 

Artık eskide kalmaya başlayan anlayışa göre sadece seramik (fayans) veya seramik-boya karışımlı banyo modelleri ön plandaydı.

Artan teknoloji nedeni ile artık banyolar için özel üretim, ısı değişimlerine karşı sağlam kalabilen, daha yüksek gramajlı, kendinden desenli duvar kağıtları icat edildi.

Bu icat ile birlikte akla ilk gelen yer, daha önce hiç bir duvar kağıdının giremediği, banyo, tuvalet ve mutfaklar oldu. Gelecekte evin dış kaplamalarının bile duvar kağıdı olursa hiç şaşırmamak gerekir.

Tam bu noktada, banyo duvar kağıtları, dayanıklı,  sudan etkilenmeyen uzun süre kullanıma uygun bir malzeme olduğundan su ile sürekli temas halinde olan yaşam alanları için ideal bir seçim olduğu tartışılmaz bir konu.

Banyo için su geçirmez duvar kağıdı
Banyo için su geçirmez duvar kağıdı

Dekoratif banyo duvar kağıdı veya kaplamaları bulmak ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak artık günümüzde parmaklarımızın ucundadır.

Peki ya bu kadar kolay bulabileceğimiz banyo duvar kağıtları gerçekten kullanışlı mı ve bizim için doğru bir tercih mi?

Suya dayanıklı banyo duvar kağıdı fiyatları hakkında bir ton bilgi toplarken, sırf suya dayanıklı diye fazladan masraf ederken acaba topyekün bir zarara mı giriyoruz?

Aşağıda bu soruları ayrı ayrı başlıklar altında toparlamaya ve cevaplamaya çalıştık. Faydalı olması temennisiyle…

Suya Dayanıklı Banyo Duvar Kağıdı Kullanışlı Mı?

Konumuz banyo, tuvalet gibi nemli alanlar olunca kafamızı en fazla kurcalayan, çoğu kişinin en fazla aklına gelen bir soru ise banyoda duvar kağıdı kullanılır mı, sadece görsel açıdan değil, kullanım açısından uzun vadede duvar kağıdı kullanımı sorun yaratabilir mi gibi bir çok soru ilk akla gelenler arasında yer alır.

Günümüz teknolojileri sürekli gelişiyor ve yaşam alanları için üretilen malzemeler, ürünler her geçen zaman farklı ve gelişmiş özellikler ile karşımıza çıkıyorlar.

Dekoratif duvar kağıtları bunun en güzel örneği diyebiliriz, bu tasarımlar ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlandığında üretim malzemesinden dolayı uzun süreli kullanıma uygun yapıda değillerdi ve bu sorun çoğu kişinin banyo gibi nemli ve sürekli buharın etkili olduğu alanlarda duvar kağıdı kullanmasını olumsuz yönde etkiliyordu.

Ancak günümüzde üretilen duvar kağıtları beraberinde yeni teknolojileri getiriyor, suya ve neme dayanıklı, bakteri barındırmayan, nefes alabilen ve kolay temizleme imkanı sunan ve hatta yanmaya karşı dayanıklı ürünler şuan bir çok yaşam alanında rahatça kullanılabilir.

Banyo Duvar Kağıdı Kullanışlı Mı?
Banyo Duvar Kağıdı Kullanışlı Mı?

Banyo Duvar Kağıdı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Banyo için duvar kağıdı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Suya dayanıklı banyo duvar kağıdı her şeyden önce özellikle gramajı yüksek ve sırf banyo için özel üretilmiş bir duvar kağıdı olmalıdır. Yani normal bir odada, salonda kullanacağınız duvar için tercih edeceğiniz duvar kağıdı ile banyo için tercih edeceğiniz duvar kağıdı birbirinden farklıdır.

Renk ve desen seçimi yapmadan önce teknik detaylar irdelenmeli ve kesinlikle kalitesiz ürünlerden uzak durulmalıdır.

Teknik Detaylar Derken ; 

  • Duvar kağıdı gramaj düzeyi,
  • Kullanılan tutkalın kalitesi,
  • Temizlenebilir yapıda olması,
  • Isı değişimlerine karşı dayanıklılık yüzdesi,
  • Fayans üzerine yapıştırılabilir özelliğinin olup olmadığı,
  • Banyonun rutubetli olup olmaması, (önemli bir etken)
  • Yanıcı özelliğinin olup olmaması, (mutfak duvar kağıtları için daha önemli bir detaydır ancak banyo duvar kağıdı seçiminde de göz önünde bulundurulması gereken bir maddedir.)

Sonuç olarak ;

Su ile sürekli temas içinde olacağından dolayı suya dayanıklı olması en önemli nokta. Suya dayanıklı olması banyo için ne yazık ki tek başına yeterli değil aynı zamanda neme dayanıklı olması ve banyo gibi temizliğin ön planda tutulması gereken bir mekanda kolay temizlenebilir özelliğe sahip olması gerekir.

Banyolar için genelde uzmanlar vinil , vinyl duvar kağıtlarını önerir, bu tasarımların kullanım süresi daha uzundur aynı zamanda bakteri barındırmayan özelliğe sahiptirler. Bu nedenle banyo duvar kağıdı tercih ederken bu özelliklerinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bu açıdan bakarsak banyo sonraki ıslak bir bezle rahatça temizlenebilen vinil /vinyl) duvar kağıtları banyo için oldukça ideal tasarımlardır.

Ancak bu özelliklere sahip olması her alanda kullanabileceği anlamına gelmiyor, vinil duvar kağıtları nefes alamayan bir tasarım oldukları için çocuk odası için önerilmiyor.

Suya Neme Dayanıklı Banyo Duvar Kağıdı
Suya Neme Dayanıklı Banyo Duvar Kağıdı

Duvar Kağıdı ve Nem Problemi

En sık yaşan sorunlardan biride nemden dolayı duvar kağıtlarının kabarması ve kullanım süresinin azalmasıdır. Banyo için suya ve neme dayanıklı bir duvar kağıdı seçmeniz aynı sorunla karşılaşmayacağınız anlamına gelmiyor ne yazık ki, bunun için banyonuzun havalandırma sisteminin doğru planlanması gerek. Yine bir diğer önemli etken de duvar kağıdının uygulama kalitesidir. Duvar kağıdı uygulaması yaparken duvara tamamen yapışması, hava ve su alabileceği bir kenarının kalmaması ömrünü uzatacaktır. Bu nedenle işçilik çok önemlidir.

Özellikle her banyo sonrası mutlaka belirli bir süre banyonun hava almasında yarar var. Evlerde sıkça görülen sorunlardan biride duvarda küf oluşumudur, bu sorun nemden dolayı yaşanır.

Havada ki nem oranı küflenmenin başlıca sebeplerinden,  yatılım problemleri havadaki nemin sıvılaşması ve soğumasını sağlar ve bir süre duvarda çatlaklar ve küf lekeleri baş gösterir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için duş aldıktan, banyo yaptıktan sonra banyonuzun gerekirse kapısını açık bırakmalısınız. Bu husus içeride nem kalmaması için ve küf oluşumunu engellemek için önemlidir.

Duvar küfleri birden değil yavaş yavaş çoğalır ve önlem alınmaması durumunda insan sağlığını tehlikeye sokabilir.  Bknz : Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir ? Pratik Yollar

Dekoratif Duvar Kağıtları

Banyonuzda duvar kağıdı ile görselliği arttırmak için komple tüm duvarları duvar kağıdı ile kaplamak yerine suyun en fazla temas ettiği bölgelerde fayans kullanarak kolayca kafanızdaki korkulardan kurtulabilirsiniz.

Ancak bu şekilde seçeceğiniz banyo duvar kağıdı modeli ile banyo fayansları görsel açıdan bir uyum içinde olmalı.

Açık renk fayans üzerine desenli duvar kağıtları ile hiç riske girmeden dilediğiniz gibi banyonuzda farklılık yaratabilirsiniz.

Tüm teknik detayları yerine getirdikten sonra şunun müjdesini vermek isterim ki, suya ve neme dayanıklı banyo duvar kağıtları, kişisel tercihlere göre renkli çizgiler, pastel tonlar, popart ve retro desenler, endüstriyel tasarımlar açısından kişisel stilimize en yakın tercihleri duvarlara yansıtma imkanı sunmaktadır.

Banyo Duvar Kağıdı Modeli
Banyo Duvar Kağıdı Modeli

Banyo Duvar Kağıdı Fiyatları

Banyo için su geçirmeyen tarz duvar kağıtları her geçen gün daha fazla yaygınlaşmaktadır.  Ancak henüz ülkemizde büyük markalar haricinde normal duvar kağıdı üretimi yapan tüm firmalara, dolayısıyla tüm şehir ve ilçelere nüfuz edilebilmiş değil.  Şu an piyasada fiyatlar en az 50 TL den başlamaktadır. Daha ayrıntılı bilgileri Su Geçirmeyen Banyo Duvar Kağıdı fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi için daha önce yazdığımız makaleyi inceleyebilirsiniz.

[haber id=”9933″]

Banyo İçin Muhteşem Duvar Kağıdı Modelleri

Binlerce farklı renk ve desen arasından seçim yapmak bir hayli zor, aşağıda seçimlerinizi yaparken size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden şık banyo duvar kağıdı modeli seçtik.

Özellikle klasik tarzlardan hoşlananlar için seçtiğimiz country tarzı banyo duvar kağıtları ile her mevsim banyoda taze ve ferah bir etki yaratabilirsiniz.

Modern sevenler için ise banyoda farklılık yaratacak geometrik desenler ve baskılar tercih edebilirler.

[galeri]