Banyo ve Mutfak İçin Uygun Renkler Neler?

Banyo ve mutfak dekorasyonu ile ilgili gelen sorular arasında özellikle renk seçimleri nasıl olmalı sorusu bir çok takipçimiz tarafından merak edilen başlıklar arasında. Ülkemizdeki yaşam alanlarına genel olarak bakacak olursak hepimizin bildiği gibi çok geniş olmayan bölümlerden oluşuyor. Kısacası hatırı sayılır sayıda insan küçük evlerde oturuyor demeliyiz, bu anlamda dekorasyon adına yapılan yada yapılmak istenilen düzenlemeler ve değişikliklerde oldukça kısıtlı.

Banyo ve mutfak için uygun renk seçimleri konusunda öncelik bu küçük alanları olduğundan daha büyük ve ferah göstermektir. Bir mekanı olduğundan daha büyük göstermenin bir çok farklı yolu vardır, örnek olarak daha önceki yazılarımız arasında yer alan Evi Daha Geniş Gösteren Dekorasyon Fikirleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

Banyo için hangi renkler seçilmeli?

Banyolar genel olarak bakıldığında küçük alanlardır ve bu alan için yapılan renk seçimleri banyoyu daha ferah ve rahat göstermek için son derece etkilidir. Küçük banyolar için ideal renkler açık ve orta tonlara sahip renklerdir. Örnek verecek olursak kirli beyaz, kırık beyaz, krem ve tonları gibi.. Bu renkler banyoda daha ferah ve daha temiz bir görünüm sağlayacaktır.

Beyaz yanında ikinci bir renk arıyorsanız size önerimiz mavi tonlarını tercih etmenizden yana olacaktır. Açık mavi ve tonları, turkuaz tonları ve mavi yeşil kombinler ile banyonuzu hem daha ferah hemde daha uyumlu gösterebilirsiniz.

Mutfak için hangi renkler seçilmeli?

Mutfaklar oldukça zaman geçirilen alanlar olduğu için bu alan için daha enerjik renkler seçilmelidir. Kısacası mutfaklar için hareket arttırıcı canlı renkler seçmekte yarar var, sonuç olarak bu alan dinlenme alanı değil, aktif kullanılan ve yaratıcılığın ön plana çıkarılması gereken bir alan.

mutfak dekorasyonu

Mutfakta hangi renkler kullanılmalı?

Bu alan için size önerimiz sıcak renkleri tercih etmeniz, mesela yeşil tonları, turuncu, kırmızı ve tonları yada uçuk sarılar mutfak için enerji veren aynı zamanda yaratıcılığı tetikleyen renklerdir.

Renklerin insan psikolojisi üzerinde bir çok farklı etkisi vardır, bu anlamda renk seçimleri psikolojiyi direk olarak etkileyen önemli bir unsurdur. Uçuk sarılar yaşam alanına enerji veren, aynı zamanda durgunluğu yok eden bir renktir, kırmızı ise çekiciliğinin dışında açlık hissini tetikleyen bir etkiye sahiptir.

Bu konuda büyük fast food markalarını örnek alabilirsiniz, dünyaca ünlü fast food markaları kırmızı ve sarıdan asla vazgeçmezler, bunun sebebi bu renklerin insan psikolojisi üzerindeki kanıtlanmış etkileridir. Aynı zamanda bu renkler daha dikkatli, hazır olma hislerini harekete geçirirler.

5 Adımda Banyonuzu Renklendirin!

Teknolojinin gelişmiş olmasının doğal sonucu olarak dekoratif banyo ürünleri de çeşitlenmektedir. Böylece banyo dekorasyonu söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Bu seçenekler arasında teknolojik aksesuarlardan klasik aksesuarlara kadar pek çok farklı ürün yer almaktadır. Bu aşamada banyonuzun renklendirilmesi için 5 faklı adımdan söz etmek mümkün olmaktadır. İşte ayrıntıları!

İlk Adım Boya Seçimi

Banyonuzu dekore etmek istiyorsanız; banyonuza en uygun renk seçeneğini bularak; uygulamalısınız. Unutmayın banyolar her zaman ferahlatıcı renkleri sever. Mesele mavi ve beyaz renklerinin farklı tonları gibi

mutfak dekorasyonu

Banyonuzda Sıra Dışı Bir Renk Deneyin

Şayet banyonuza renk katmak istiyorsanız, klasik renklerle birlikte banyonuzun bir bölümüne sıra dışı bir renk de deneyebilirsiniz. Mesela turuncu tonları banyonuzda güzel durur.

Küvetinizi Renklendirin

Küvetler dekoratif banyo ürünleri arasında en gözde ürünler olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı küvetinizi renklendirmeniz; banyonuza da farklı bir renk katacaktır. Siyah renk banyonuzun dekorasyonuna güzel bir hava katacaktır. Yine mavi renkli bir küvet de banyonuzda güzel duracaktır.

Renkli Havlular Kullanın

Banyolardaki vazgeçilmez aksesuarlar arasında elbette ki banyo havluları da yer almaktadır. Banyo havlularınızın renkli olması; banyonuza cıvıl cıvıl bir hava katacaktır. Bununla birlikte son zamanlarda banyo havlu modelleri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda seçenek de çıkabilmektedir.

Banyo Halılarını Özenli Seçin

Banyodaki halıların kaymaz özelliğe sahip olması elbette ki güvenliğiniz açısından önemlidir. Ancak banyo halıları her ne kadar küçük olsa da banyo dekorasyonlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Banyo Fayans Renkleri

Banyo dekorasyonu gittikçe önemi artan iç mekanlardan biridir. Önemi artmakla beraber yüzlerce farklı desen ve çeşitte dekor aksesuarlarını da banyolarınız için bulmanız çok kolay. Banyo aksesuarlarınız ne kadar şık olursa olsun eğer fayanslarınız dekorasyonunuzu yansıtmıyorsa, aksesuarlarınızın da bir önemi yoktur. Banyo dekorasyonları için farklı renk, model ve formlardaki fayansları tarzınıza en uygunlarını seçerek banyolarınızda kullanabilirsiniz.

Banyo Fayans Renkleri

Banyo fayansları hemen her renkte üretilmektedir. Önemli olan banyonuzun ihtiyaçlarına uygun renkleri bulup banyonuzu dekore etmenizdir. Eğer dar bir banyonuz varsa zemin fayanslarını açık renklarde seçmeniz banyonuzu geniş gösterecektir. Duvar fayanslarınız için de aynı şeyi söylemek mümkün. Duvar ve zemin fayanslarınızın aynı renk olmamasına dikkat etmenizde fayda var. Zıt renklerle banyonuzu dekore edebilir ve aydınlatmalardan yararlanabilirsiniz.

[galeri]