İlham Veren Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Dekorblog.net olarak bebek odası dekorasyon fikirleri hakkında bir çok araştırmalar yapmakta ve içerikler üretmekteyiz. Bebek odası dekorasyonu blogu konusundaki eksikliği görerek, bebeklerimizin odasına yeterli özeni gösterebilmeniz için, bu konularda bolca içerik üretmek için çabalıyoruz. Günden güne değişen ve farklılık gösteren dekorasyon trendleri arasında bebek odaları da nasibini fazlasıyla almakta ve hemen hemen her yıl farklı oda türleri karşımıza çıkmaktadır.

Biz de bu değişim ve yenileşmenin sonucu olarak kendimizi sürekli güncel tutma ihtiyacı hissetmekteyiz. Bu nedenle yazımızda evin en özenli bölümü olması gereken bebek odasının dekorasyonu ile ilgili temel ve güncel bilgiler vermeye çalışacağız. Bebek odası dekorasyon fikirleri içinde birçok konu başlığı aklınıza gelebilir. Bu konu başlıklarını toparladığımızda temelde şu özelliklere dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri
Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri

Bebek Odası Dekorasyonu ve Sağlık 

Bebek odası dekorasyon fikirleri içinde renk, mobilya tasarımı, dekorasyon ürünleri ve bunların oda içindeki konumları önemli başlıklar arasındadır. Bu başlıklara değinmeden önce asıl vurgulanması gereken konunun sağlık olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Söz konusu bebek olunca da sağlık hassasiyetinizin azami seviyede olması size çok şey kazandıracaktır. Bu sebeple bebek odası tasarımı için seçeceğiniz her mobilya ve dekorasyon ürününün sağlıklı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Antialerjik özelliklere sahip ürünleri seçmeniz bebeğinizin muhtemel alerjisinin de tetiklenmesine mani olacaktır.

Sağlıklı Bebek Beşikleri Tercih Edin
Sağlıklı Bebek Beşikleri Tercih Edin

Bebek odası dekorasyon fikirleri içinde mobilya takımları önemli bir yere sahiptir. Bebek odası mobilya takımlarında da en dikkat çekici ürün beşiklerdir.

Piyasada birbirinden ilginç ve çok fonksiyonlu beşiklerin olduğunu belirtelim. Almayı düşündüğünüz beşik modelini uzun süre kullanmayı hedefliyorsanız çocuk yatağı olabilen beşik çeşitlerine bakmanızda fayda var. Bu tarz bir beşik tercih etmeniz uzun vadeli kullanımda çok daha doğru olacaktır. Zira yapılan en büyük hatalardan biri küçük beşiklerin alınması ya da büyümeyen beşik modellerinin tercih edilmesidir. Bebeğinizin hızla büyüyeceğini düşünerek, büyüyebilen beşik modellerini tercih etmeniz uzun yıllar kullanım sağlayacaktır. Daha önce büyüyen beşik modelleri ile ilgili  Caploonba Bebek Odası Modelleri hakkında hazırladığımız içeriği inceleyebilirsiniz.

Hangi beşik türünü alacaksanız alın ancak beşiklerin parmaklıklarının sağlam ve bebeğinizin uzuvlarının sıkışmamasını sağlayacak şekilde dizayn edildiğinden emin olmalısınız. Beşik kazaları genelde kalitesiz ve özensiz üretilmiş beşikler sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

[haber id=”9479″]

Bebek Odası İçin Emzirme Koltuğu 

Bebek odalarında ikili koltuk ve yanında kullanacağınız berjerin oldukça fonksiyonel olduğunu göreceksiniz. Zaman zaman annenin bebeğin yanında biraz fazla vakit geçirmesine neden olan rahatsızlıklarda ikili koltuk kurtarıcınız olacaktır.

Gri Berjer
Gri Berjer

Yine bebeğinizi emzirmek istediğinizde berjer ya da koltuk oldukça işinizi kolaylaştıracak mobilyalar olacaktır. İsterseniz bu ürünlerden birini isterseniz ikisini birden de kullanabilirsiniz. Bebek odasının ölçülerine göre dilerseniz ikili koltuk yerine üçlü kanepe ya da koltuk da kullanmanız dekorasyon ve verimlilik açısından doğru tercih olacaktır.

Beşik yanı emzirme koltuğu
Beşik yanı emzirme koltuğu

Ancak ana hedefiniz dekorasyon ise, her zaman tek koltuk veya berjerler bir adım önde olacaktır.

Dikkat Çekici Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Tematik Bebek Odaları

Bebek odası tasarımı için mobilya tercihini gerçekleştirirken dilerseniz tematik mobilyalar da kullanabilirsiniz. Sevilen çizgi film kahramanları, sempatik hayvan figürleri de bebek odalarının tematik mobilyalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tematik görünümün duvarlarda da kullanılması sayesinde tam bir bütünlük oluşturulabilir.

Tematik Bebek Odası
Tematik Bebek Odası

 

Bebek Odası Duvar Dekorasyonu

Daha önce bir ziyaretçimizden “Bebek Odası İçin Duvar Kağıdı Uygun Mu?” şeklinde bir soru almıştık. Eğer sizin de bu şekilde kafanızda sorularınız varsa ilgili makaleyi inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Bebek odası için duvar dekorasyonu
Bebek odası için duvar dekorasyonu

Bebek odası dekorasyon fikirleri arasında duvarların dekore edilmesi de önemlidir. Duvar rengi bebeğinizi sakinleştirecek açık tonlara sahip beyaz, mavi, grinin tonları ve yeşil renklerden biri olabilir.

Bu renklerin sakinleştirici etkisinin olması sayesinde bebeğinize daha huzurlu bir ortam izlenimi kazandırmış olacaksınız.

Bebek odası dekorasyonu için duvarların aşırı derecede figürlerle donatılması da doğru değildir. Bu uyarıcı etkiler bebeğin uykuya dalma sürecini geciktirecektir.

Genellikle yukarıda belirttiğimiz soft duvar kağıdı tercih edebilir veya duvarlarını sakin renklerle boyayabilirsiniz. Özellikle kırmızı, bordo, kahverengi gibi renklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

[haber id=”4573″]

Bebek Odasında Eşyaların Yerleşimi

Bebek odası tasarımı için bebeğinizin eşyalarının konulacağı dolap, şifonyer gibi ünitelerin de oda içinde doğru konumlandırılması gerekir. Odada mobilya konumunu belirlemek için beşiği odak noktası olarak almanız en doğru yöntem olacaktır.

Beşiğin ise duvar kenarına konumlandırılması hem güven hem de sağlık açısından doğrudur. Pencere kenarının çok aydınlık olması, soğuk gelme ihtimali ve güvenlik sebebiyle tercih edilmemesi gerekir.

Bu konu hakkında aşağıda ayrıntılı bilgiler sunduğumuz içeriğimizi inlemenizi tavsiye ederiz.

[haber id=”8896″]

Bebek odası dekorasyon fikirleri arasında sadeliğin ön planda olması en doğru yaklaşımdır. İhtiyacınız olan aksesuar ve mobilyaların kullanıldığı bebek odaları, verimli ve dekoratif odalardır.

Bebek Odası Aydınlatması

Bebek odası dekorasyon fikirleri arasında üstünde durulması gereken bir diğer önemli başlık da aydınlatmadır.

Aydınlatmanın doğru yöntemlerle sağlanması bebeğin uyku düzeni ile yakından ilişkilidir. Bebeğiniz uykudayken loş ve doğrudan bebeğinize gelmeyecek ışık kullanmak gerekirken uyanıkken normal oda ışığına geçmeniz gerekecektir. Bu nedenle doğrudan ampul kullanımı yerine, ışık seviyesi ayarlanabilen aydınlatma ürünleri tercih edebilirsiniz. Böylece ışığın şiddetini bebeğiniz uyurken düşürebilir, normal zamanlarda ise yükseltebilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bu sebeple sarkıt avize düşünüyorsanız beşik konumunu doğru ayarlamanız gerekir. Ayrıca mümkünse ışığın şiddetini ve rengini ayarlayabileceğiniz bir sistem kullanılması da daha doğru bir uygulama olacaktır.