Bebek Odası Dekorasyonu Hakkında Son Trendler

Bebek odası dekorasyonu, bebek bekleyen anne ve babanın en tatlı, en heyecanlı telaşlarından biridir.  Bu telaşı hem kullanışlı, hem sağlıklı, hem de dekoratif bir sonuç ile tamamlamak isterseniz yazımızı mutlaka okumalısınız.

Aslında hiç bir anne baba için bu dünyadaki hiç bir yatak, hiç bir oda bıcır bıcır yeni doğmuş bir bebeklerine layık değildir. Ellerinde tutmaya kıyamadıkları yavruları kalitesinden şüphe ettikleri yatağın kucağına bırakmak istemezler. Her zaman acaba yatak rahat mı, terletiyor mu, sağlıklı mı gibi sorularla iç içlerini yer. İyi bir bebek odası dekorasyonu  yapabilmek için iyi bir  bebek yatağı olmazsa olmaz şartların başında gelir. Çünkü bebeğin sağlığı her zaman dekorasyondan önce gelmelidir.

Konuya giriş yapmadan önce modern bebek odası takımları ve fiyatları konulu makalemi okumanızı şiddetle tavsiye ederim. 2019 yılında öne çıkan bebek odası dekorasyon örnekleri hakkında faydalı fikirler sunulmaktadır. “İyi bir bebek odası dekorasyonu için iyi bebek odası takımı almak önemlidir.” mantığından hareket ederek bu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu
Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek odası dekorasyonu için bilmeniz gereken birtakım altın değerinde kurallar vardır. Bu kurallardan ilki bebek odasında kullanacağınız mobilyadan halıya kadar her türlü eşya ve ürünün sağlık standartlarına uygun ve alerji yapmayan özelliklere sahip olmasıdır. Bu, hayata yeni merhaba diyecek ve sizin için her şeyden değerli sevimli yavrularınız için vazgeçilmez kurallardandır. Kalitesini ve sağlık standartlarını bilmediğiniz bir ürünü asla bebek odası dekorasyonu için kullanmamalısınız.

Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri
Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri

Bebek odası dekorasyonu için bilmeniz gereken diğer kural da evin bölümlerinden biraz daha özenli ve farklı bir tasarım oluşturmanız gerektiğidir. En değerli varlıklarımız için kullanacağınız mobilyalardan duvar uygulamalarına kadar birçok farklı ürünün kullanılabileceği bebek odası dekorasyonu için cıvıl cıvıl bir oda da oluşturabilirsiniz.

Modern Bebek Odası Dekorasyon Örneği
Modern Bebek Odası Dekorasyon Örneği

Benim tarzım klasik diyorsanız bebek odası dekorasyonu renk seçimi sizin için hiç de zor olmayacaktır. Kız için pembe erkek için mavi renklerin ya da bu renklerin tonları ile oluşturacağınız dekorasyon sayesinde amacınıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Piyasada en çok pembe ve mavi bebek odaları için modeller mevcut. Bu nedenle işiniz bir hayli kolaylaşacaktır. Ancak biz yine de biraz daha ayrıntılı bahsedelim.

Erkek Bebek Odası Dekorasyonu

Erkek bebek odası dekorasyonu yaparken renk seçiminde genel olarak mavi veya gri tonları kullanılabilir. Bunun yanında yeşil renkleri de erkek bebek odası dekorasyonunda tercih edilen renklerdir. Duvarları tek renk kullanmak yerine dilerseniz duvar kağıtları da tercih edebilirsiniz. Bunun yanında uzun vadeli düşünüyorsanız eğer ve bebek odası için gerekli mobilyaları henüz almadıysanız tematik ürünler tercih ederek çocuğunuz için kusursuz bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Kız Bebek Odası Dekorasyonu

Kız bebek odası dekorasyonunda bu yıl en çok tercih edilen renkler pembe tonları ve sarı renklerdir. Bunun yanında biraz daha iddialı düşünenler kırmızı rengi de tercih edebilmektedir. Yine erkek bebek odası dekorasyonunda olduğu gibi kız bebeklerde de duvarlarda tek renk tercihler yerine duvar kağıtları tercih edilebilir, mobilyalar için ise kızlar için uygun renkler tercih edilebilir.

Bebek odaları genellikle evin en küçük odası olarak belirlenmektedir. Bu sebeple bebek odasında kullanacağınız renklerde açık ve bej renklerin hâkim olmasına dikkat etmelisiniz. Bu renkler odaya hem canlılık verecek hem de odanın daha aydınlık görünmesine katkı sağlayacaktır.

Modern Bebek Odası Renkleri
Modern Bebek Odası Renkleri

Bebek Odası Dekorasyonu ve Mobilya

Bebek odası dekorasyonu için en önemli aşamalardan biri mobilya tercihidir. Bu tercihinizi gerçekleştirmeden önce birinci kuralımız olan sağlıklı olması sizin için en önemli ölçü olmalıdır. Bunun dışında bebeğinizin büyüyeceğini de düşünerek dilerseniz ileriye dönük tercihlerde de bulunabilirsiniz.

[haber id=”2697″]

Bebek beşikleri, bebek mobilyaları içerisinde en fazla kullanılan ve dolayısıyla en çok dikkat etmeniz gereken ürünlerdendir. Her yıl beşik kazaları sebebiyle çeşitli yaralanmaların olduğunu düşünürsek sanırım olayın ciddiyetini anlatmış oluruz. Bebek beşiklerinde parmaklıklı bir tasarım düşünüyorsanız bunların aralıklarının çok geniş olmamasına ve sağlam malzeme ile üretilip doğru bir işçiliğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bunları yaparken de bizzat test etmeniz, malzemelerin kalitesine bakmanızı öneririm. Aksi hale satış temsilcilerinin vaatleri maalesef çoğunlukla ürünü satın aldıktan sonra sona ermektedir.

Bu konuyla ilgili 2017 En Yeni Bebek Beşikleri ve Karyolalar yazımı okuyabilirsiniz.

2016 bebek beşik modelleri ve fiyatları
2017 bebek beşik modelleri ve fiyatları

Bebeklerinizin eşyalarını koyacağınız alanlar çok farklı olabilir. Bebek odası dekorasyonu için isterseniz farklı bir dolap ile odanın tasarımını tamamlayabilirsiniz. Kullanacağınız dolapları duvara monteli sabit dolap şeklinde tasarlayabileceğiniz gibi yerini değiştirebileceğiniz dolaplar da kullanabilirsiniz.

Bebek Odası Tasarımları

Bebek odası dekorasyonu için seçeceğiniz halı, dekorasyonunuzun önemli bir parçasını oluşturacaktır. İsterseniz bebek odası için belirlediğiniz ana temaya uygun figürlü bir halı seçebilir ya da sade görünümü ve deseni ile tasarımı tamamlayıcı özelliğinin ön plana çıktığı bir halı modeli de beğenebilirsiniz.

Bebek odası dekorasyonu için duvar rengi olarak açık bir renk tercih etmişseniz halınız canlı renklerden oluşan bir desene sahip olabilir. Böylece renklerin birbirini tamamlayıcı özelliklerini kullanmış olursunuz.

Bebek odası için duvar dekoru
Bebek odası için duvar dekoru

Daha önce bununla ilgili Bebek Odası Duvar Dekorasyon Önerileri hakkında bir yazı paylaşımı yapmıştım. Bu makaleyi inceleyerek konu hakkında fikir sahibi olabilmeniz mümkün.

Bebek Odası için duvar kağıdı uygun mu? Hangi tip duvar kağıtları uygun? Bunu net olarak netleştirmelisiniz. Çünkü bebek odasını şirin ve alımlı hale getiren ve dekorasyon tamamlayıcı özelliğe sahip iki boyutlu ve üç boyutlu duvar stickerları, küçük oyuncaklar, farklı desenleri ile duvar kağıtları bebek odası dekorasyonu için vazgeçilmezdir.

Bebek Odası Duvar Kağıdı
Bebek Odası Duvar Kağıdı

Bebek odası için kullanacağınız bu ürünlerin doğru konumlandırılması sayesinde hem dekoratif bir oda oluşturacak hem de kullanışlı bir tasarıma sahip olacaksınız. Eşya konumlandırması için odak noktası belirlemeniz doğru bir tercihtir. Bebek odası için odak noktası çoğu zaman değişmez. Bebeklerin yattığı beşikler ya da yataklar, odak noktanız olmalıdır. Bu bölümlere göre diğer eşyaları düzenlemelisiniz. Bebek beşiklerini pencere kenarına koymamanız hem dekorasyon hem de sağlık açısından doğru olacaktır.

Beşiğin yanına koyacağınız bir berjer hem annenin işine yarayan bir eşya hem de çok zarif bir dekorasyon tamamlayıcı olacaktır. Bebek odası dekorasyonu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için aşağıdaki resim galerisini incelemenizi tavsiye ederim. 

[galeri]