Bebek Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

Bebek odası nasıl dekore edilmelidir sorusunun cevabı daha çok yeni anne olacak bayanların ilgisini çekmektedir. Bu yazımızda bebek odası dekorasyonun temel doğrularını ve bebek odası nasıl olmalı sorularının cevabını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bebek odası dekore edilirken yapılması gereken temel kural doğru bir oda seçiminden geçmektedir. Odanın 12 metre karenin üzerinde olması ve 20 metre karenin üzerine de çıkmaması temel kuralınız olmalıdır. Çok küçük odalarda yeterli dekorasyon ve hava sirkülasyonunun olması mümkün değildir. Büyük odalar da psikolojik açıdan yalnızlık hissini artırabileceği gibi dekorasyonunu tamamlamak da sorun oluşturacaktır.

bebek odası dekorasyon fikirleri
bebek odası dekorasyon fikirleri

Odanın seçimi yapıldıktan sonra ilk olarak odanın duvar renklerine karar vermek gerekir. Bunun sebebi odada boya kullanacaksanız bunun bir an önce gerçekleşmesinin gerekliliğidir. Böylece boyanın kuruması tam olarak sağlanmış olur. Bu sayede boya kokusu nedeniyle bebeğiniz rahatsız olmaz. Duvarlarda bebek odası dekorasyonu için uygun olan tematik yapışkanlı kâğıtlar ve duvar kâğıtları da kullanmanız mümkündür. Bu kullanımlar diğer mobilya uygulamaları ile bütünlük oluşturmalıdır. Duvarlarda kullanacağınız renklerin sakinleştirici niteliklerinin ön planda olması bebeğinizin huzurlu bir uykuya sahip olmasında da etkisi olacaktır.

Bebek Odası Dekorasyonu
Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odası nasıl dekore edilmelidir sorusunun bir cevabı da mobilyaların seçiminde gizlidir. Mobilya seçimi bebek odası dekorasyonu için ana omurgayı oluşturmaktadır. Bu omurganın sadece dekoratif açıdan değil sağlık açısından da doğrular içermesi gerekir. Mağazada beğendiğiniz bir ürün için ilk yapmanız gereken sağlıklı olup olmadığını sorgulamaktır. Bebek odası dekorasyonu için önce sağlık sonra dekorasyon uygulamaları gelmelidir. Toksik maddelere sahip bir mobilya, dekoratif açıdan ne kadar güzel olursa olsun bebek odalarında asla kullanılmamalıdır.

Bebek Odası Nasıl Olmalı
Bebek Odası Nasıl Olmalı

Bebek odası dekorasyonu için seçilen mobilyalar adına bir uyarımız da mobilyaların sivri kenarları ve metal parçaları ile ilgilidir. Bebek odasında kullanacağınız her üründe olduğu gibi temelde mobilyalarda da sivri bölümlerin olmaması muhtemel kazalardaki yaralanma riskini azaltacaktır. Büyük metal parçalar yaralanma riskinin dışında oluşturdukları manyetik alanla bebeğinizin hassas bünyesine zarar verebilir.

Küçük Bebek Odası Dekorasyonu
Küçük Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Doğru Uygulamalar

Bebek odası dekorasyonu için kullanılacak aydınlatma elemanları diğer odalardan mutlaka farklı olmalıdır. Bebek odaları çok fazla aydınlık olmamalıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerin günlerinin büyük bölümü uykuda geçeceği düşünüldüğünde uykuya engel olacak derecede yapılan bir aydınlatma, bebeğinizi rahatsız edebileceği gibi uykuya dalmasını da geciktirebilir. Bu sebeple daha yumuşak ve loş bir ortama sahip olabilecek aydınlatma ürünlerinin kullanılması doğru olacaktır.

Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir
Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir

Bebek odası dekorasyonu için gözden kaçan bir uygulama da tavan uygulamalarının azlığıdır. Hâlbuki bebekler uyanık olduklarında çoğunlukla tavana bakarak vakit geçirirler. Tavanda dikkati çekecek uygulamalar olursa daha fonksiyonel bir dekorasyon ortaya çıkmış olacaktır.

Bebek Odası Duvar Süsleri
Bebek Odası Duvar Süsleri

Bebeğiniz büyüdüğünde oyun alanı kalabilecek bir dekorasyon seçimi yapmanız aynı zamanda bebek odası nasıl dekore edilmelidir sorusunun da güzel bir cevabıdır. Bebeğiniz yaklaşık bir yıl sonra yürümeye başladığında odasındaki alan geniş ve oyuna müsait olursa bebeğinize güvenli ve rahat bir aktivite alanı da sağlamış olursunuz. Bu sebeple dekorasyonda ileriye dönük mobilya ve aksesuar seçimi yapmak önemlidir.

Pembe Beyaz Bebek Odası
Pembe Beyaz Bebek Odası

Dikkat etmemiz gereken bir diğer bebek odası dekorasyonu uygulaması da halı seçiminde olmalıdır. Bebek odası halıları çok kaliteli malzeme ile üretilen anti bakteriyel özelliklere sahip nitelikte olmalıdır. Halı aralarında biriken mikroorganizmaların bebeklerde alerji yapması ve bebeklerin hasta olmalarına sebep olması nedeniyle evin yalıtımı müsaitse herhangi bir halı kullanmamak da çözüm olabilir.

Bebek Odası Dizaynı
Bebek Odası Dizaynı

Bebek odası dekorasyonu içinde unutulmaması gereken bir detay da anneler için bir koltuk ya da kanepenin bu dekorasyonun içinde değerlendirilmesinin gerekliliğidir. Bebeğin ilk iki yılındaki emzirme ihtiyacı için kullanılabilecek bu koltuk ya da kanepeler ebeveyn için çok önemlidir.

Küçük Bebek Odası Dekorasyonu Püf Noktaları

İlham Veren Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bebek odaları hakkında daha fazla dekorasyon fikri için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

[galeri]