Bej Rengi Salon Dekorasyonu ve Öneriler 2019

Salon dekorasyonunda sıkça tercih edilen, mekanda şık ve sıcak bir etki yaratan bej rengi, koltuk takımları ve dekorasyonu başta olmak üzere duvar boya rengi ve tekstil ürünlerinde öne çıkan zarif bir renk tonu.

Takipçilerimizin merak ettiği renk kombinleri arasında bej rengi ve tonları hakkında bir çok soru aldık ve bugün yazımızda bej rengi ve tonları, nerelerde kullanılmalı, bej rengi ile uyumlu renkler neler ve bej rengi salon dekorasyon örnekleri hazırladık.

Bej rengi farklılık gösterebilen tonları ile bilinen bir renk, bugün yazımızda sizler için seçtiğimiz bej rengi salon dekorasyon örnekleri buna çok güzel bir örnek, dekorasyonları incelediğiniz zaman bir çok farklı bej tonu olduğunu görebilirsiniz.

Boya yada mobilya üretici firmaların kataloglarında bile bej rengi ton olarak farklılık gösterebiliyor, bunun için bej rengi kullanmadan önce tüm ara tonları incelemenizi öneririz. Bej rengi salon dekorasyonu örneklerine geçmeden önce birazda bej tonlarından bahsedelim.

Bej Rengi ve Tonları

Bej tonları yıllardır dekorasyonda öne çıkan popüler renklerden bir tanesi, özellikle duvar boyası olarak salonlarda ilk akla gelen renk. Bej renklerin bu kadar popüler olmasının sebebi ise kullanıldıkları mekanda hem sıcak hemde rahat bir görsel yaratması. Diğer renklerle harika bir uyum sağlaması bej rengin daha uzun yıllar dekorasyonda popüler olacağının göstergesi diyebiliriz.

Dekorasyonda Bej Rengi İle Uyumlu Renkler

Özellikle 90’lı yıllardan 2019 senesine kadar bej tonlarının vazgeçilmez renkler arasında yer almasının bir diğer nedeni ise hem pastel renk tonları ile hemde nötr renkler ile bir arada kullanılabilmesi. Bej rengini mavi kırmızı yada yeşil renklerin pastel tonları ile kullanabileceğiniz gibi, gri, beyaz gibi nötr renkler ile bir arada kullanarak harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

Bej rengi sözlük anlamına baktığımızda sarıya çalan kahverengi olarak geçtiğini görürüz, sarının kullanım miktarına göre ortaya bir çok farklı bej tonu çıkabilir.

Açık ve koyu bej renkleri araya katılan diğer renkler ile bir çok farklı tona sahip olabiliyor. Örneğin içinde kırmızı ve yeşil yer alan bej rengi tonları var, mekanın ışık seviyesine göre bu renk tonlarında azda olsa görsel farklılıklar olabilir.

Her bir bej tonunun kullanıldığı mekanda yaratacağı etkiler farklılık gösterebilir, özellikle bej rengi duvarlar için düşünülüyorsa, ton seçimi yaparken bazı önemli noktalar göz önünde bulundurulmalıdır, örneğin zemin rengi gibi..

Zeminde kullanılan malzemeye göre bej rengi duvar boyası tercih edilebilir, eğer zeminde yada mekan içinde gri ve gri tonları öne çıkıyor ise duvarda kullanacağınız bej tonları daha yumuşak tonlara sahip olmalıdır. Zeminde yada mekanda kiraz ağacı yada ceviz ağacı tonları öne çıkıyor ise duvarda, içinde kırmızı ve sarı içeren bej rengi tercih edilebilir.

Bej Rengi Salon Dekorasyonu ve Öneriler

Yazımızın bu bölümünde bej rengi salon dekorasyonu, kullanım alanları ve salonda bej tonlarını tamamlayacak diğer renkler üzerinde duracağız.

Genellikle salonda bej tonları duvar boyası yada koltuk takımlarında karşımıza çıkıyor, özellikle salonda bej renk mobilya kullanımı bir hayli yoğun, peki bej rengi oturma takımı kullananlar salonda hangi renkler kullanarak uyum sağlayabilirler?

Bu sorunun cevabı aslında salonun tarzı ve yaratılmak istenen atmosfer ile ilgilidir, salonda klasik ve lüx bir hava yaratmak isteniyor ise tekstil ürünlerinde yada aksesuarlarda farklı bej tonları, kahve tonları, kiremit tonları yada dore tonları ile tamamlanabilir. Özellikle aksesuar seçimlerinde metalik, altın gibi dikkat çekici renk tonlarına sahip tasarımlar mekanda zengin ve lüx bir hava yaratacaktır.

Bej Rengi Koltuk Dekorasyonu

Peki bej rengi bir salona hareket katmak istenirse? Mekanda tercih edilen bej tonuna göre kırmızılar, maviler, yeşiller, sarılar, mercan, turkuaz gibi dikkat çekici ve enerjik renk tonları kullanılabilir. Bu renkleri özellikle aksesuar ve tekstil ürünlerinde öne çıkararak bej rengi ile uyumlu,  son derece hareketli ve enerjik bir salon dekorasyonu yaratabilir. Bej rengi koltuklar yada oturma takımlarında ise yine bu renkleri içeren tekstil ürünleri ile hareketlendirilebilir. Ancak eğer koltuk takımlarında bej rengini tercih edecekseniz, yazımız içerisinde de sıklıkla bahsettiğimiz bej rengi ile uyumlu renkleri dikkatle incelemeli ve diğer dekorasyon ürünlerini bu renklerde tercih etmelisiniz.  Örneğin koltuk takımı tercih ederken iki adet üçlü 2 adet tekli tercih edecekseniz bir üçlüyü bej diğer üçlüyü vizon rengi, aynı şekilde berjerlerden birini bej renkte diğerini de yine vizon rengi tercih edebilirsiniz. Veya tüm koltuk takımında bej rengi tercih edip koltuk yastık ve kırlentlerini kahve tonlarında tercih edebilirsiniz.

Bej Rengi İle Hangi Renkler Uyumludur

Riske girmek isteyemeyen ve göz yormayan bir stil arayanlar salonda bej rengini, kahve & toprak tonları, vizon rengi ve tonları ve salonda kullanılan bej renginin farklı tonlarını tercih edebilirler.

Bej rengi sadece klasik iç mekan dekorasyonları için aynı zamanda modern ve çağdaş stillerde rahatça kullanılabileceğini unutmamak gerekiyor. Modern & minimalist stillerde bir çok farklı bej tonu kullanılabilir ve kaliteli ve şık bir görünüm sağlanabilir.

Bej rengi salon dekorasyonu düşünülüyor ise özellikle halı ve perde renkleri konusunda hızlı karar verilmemelidir. Bejin duvarda yada oturma gruplarında olsun mekanda sağladığı hakimiyeti gölgede bırakmayacak ve göz yormayacak renkler tercih edilirse hem rahat hemde şık bir görsel oluşturulabilir.

Bu parçalarda mekanın dekorasyon tarzına göre ya pastel tonlar yada açık tonlar tercih edilebilir. Ancak belirttiğimiz gibi salonun dekorasyon tarzına göre yapılmalı bu seçimler, avangart bir salonda bej rengini tamamlayacak açık tonlar yerine daha koyu tonlarda bütünlük sağlayabilir.

[galeri]