Çekici ve Sıcak : Kırmızı Dekorasyon Fikirleri

Yaşamın her alanında olduğu gibi kırmızı ev dekorasyonu içinde hareketliliği ve dinamizmi yansıtan çekici olduğu kadar sıcak bir renk tonu. Yazımızda bugün dekorasyona kırmızı dahil etmenin farklı yolları ve kırmızı özellikleri, psikolojik açıdan kırmızının insan üzerinde yarattığı etkilerden bahsetmek istiyoruz. Kırmızı sıcak bir renk, aynı zamanda nerede kullanılırsa kullanılsın bu renk tonu her zaman zevk ve hareketlilik yaratır. Kırmızı koltuklu salon dekorasyonuna sahip evler ise her zaman daha dikkat çekici görünecektir.

Kırmızı koltuklu salon dekorasyonu

Kırmızı koltuklu salon dekorasyonu
Kırmızı koltuklu salon dekorasyonu

Bu anlamda yaşam alanlarında kırmızı kullanmak mutluluğu tetikleyebilecek bir adım olacaktır. Kırmızı renk, dikkat çekici olması sebebiyle, bu renge uzun süre bu renge maruz kalındığında tedirginlik yaratması dezavantaj olarak görülebilir. Ancak özellikle ev dekorasyonunda kırmızı ve tonları dengeli bir şekilde kullanılırsa ortaya çıkan tarz en genel olarak hareketli, enerjik ve cesur bir görünüme sahip olacaktır ve yaşamaktan zevk alacağınız bir ev dekorasyonuna sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yazımızın devamında salondan mutfağa, yatak odasından çocuk ve genç odalarına kadar kırmızı ile dekore edilmiş birbirinden farklı tarzlara sahip kırmızı dekorasyon örnekleri bulacaksınız. Bu detaylar aynı zamanda size ilham verecek ve evinizdeki enerjiyi arttıracak düzenlemeler için yaratıcı fikirler oluşmasını sağlayacaktır.

Kırmızı rengin etkileri Neler ?

Her şey bir kenara fiziksel anlamda hareketliliği, duygusal anlamda mutluluğu ifade eden bir renk, bu çok önemli çünkü her iki açıdan kendinizde bu fiziksel ve duygusal eksiklikler hissediyorsanız kırmızı hayatınızda yer açmanız gereken bir renktir. Dinamizmi ifade etmesinden dolayı özellikle genç odalarında en fazla tercih edilen renktir kırmızı. Enerjik ve dinamik tarzıyla öne çıkan genç odası modellerinde kırmızının ortamda öne çıktığını rahatça görebilirsiniz.

Yemek sektörünün kırmızı ve tonlarını bu kadar çok kullanmalarının sebebi ise iştah açan bir renk olmasıdır, hem kolay fark edilmesi hemde kendine çekmesi bu tarz yemek firmalarının kullanmak zorunda kaldığı renkler arasına ekliyor kırmızıyı. Ev dekorasyonu açısından bakacak olursak kırmızı mutfak modelleri ve kırmızı yemek odaları bu sebepten dolayı tercih edilirler. Bu sıcak rengin bir diğer özelliği ise kan dolaşımı hızlandırması ve harekete teşvik etmesi ve tahrik edici faktöründen dolayı yatak odası dekorasyonu için çiftlerin tercih ettiği popüler renkler arasında yer alır.

Dekorasyonda Kırmızı Etkileri Neler ?

Canlı ve sıcak tarzıyla dikkat çeken bir renk olduğundan kullanıldığı ortamda direk göze çarparak dekorasyonun hareketli ve dinamik bir etkiye sahip olduğunu hemen fark ettirir. Bu renk daha çok hareketli, enerjik ve dikkat çekici bir dekorasyon stili isteyenler için ideal bir renk tonudur.

İlginizi Çekebilir : Kırmızı Koltuk Takımları İle Çarpıcı Salonlar

Bir ortamda kırmızı kullanacaksa kırmızının ortamda yaratacağı etkiler rengin seçilen tonu ve ayarı ile alakalıdır. Çok parlak yada çok mat kırmızılar aynı etkiyi yaratmaz, az ve çok kullanımı da aynı şekilde ortamdaki etkileri farklılaştırabilir. Kırmızının ortamda yaratacağı etkiyi azaltmak ve kalabalık yada tedirgin ediciliğini ortadan kaldırmak için beyaz ve tonları mekan içinde bu tonu biraz daha yumuşatmak için kullanabilir. Dolayısıyla kırmızı rengi içeren bir ev dekorasyonu tercih edecekseniz şayet kırmızı ile uyumlu renkleri de dikkate almalısınız. Kırmızı koltuklu salon dekorasyonu yapacaksanız, kırmızı ile uyumlu gri siyah renkleri içeren bir halı tercih edebilir ve dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Yine kırmızı bir halı kullanacaksanız, kırmızı halı ile uyumlu gri bir oturma grubu tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda kırmızı abartılı bir şekilde kullanılırsa bir süre sonra yine bu rengin etkileri arasında yer alan tedirginlik yaratan tarafı açığa çıkar ve bu ev dekorasyonu için oluşmaması gereken bir durumdur. Bu yüzden ev dekorasyonunda renk tercihi yapacaksanız, renkleri dengeli kullanmaya özen göstermelisiniz. Galerimizde sizler için seçtiğimiz birbirinden güzel ve etkileyici kırmızı dekorasyon fikirleri ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

[galeri]