Chester Koltuk Nasıl Temizlenir?

Ev dekorasyonunun en önemli dekorasyon ögelerinin başında koltuklar gelmektedir. Koltuk modelleri arasında en çok tercih edilen koltuk modellerinin başında chester koltuk takımları gelmektedir. Chester koltuk takımları şıklığı ve modern duruşu ile evleri süslemektedir. Koltuk takımları tercih ederken temizliğini de düşünmektedir. Bizde bugün sizlere chester koltuk nasıl temizlenir sorusunun cevabını vereceğiz.

[haber id=”11471″]

Chester Koltuk Nasıl Temizlenir?

Chester Koltuk

Chseter koltuk modelleri dekorasyona kattığı artılar nedeni ile çok tercih edilmektedir. Ancak chester koltuk temizliği de son derece önemlidir. Kapitoneli ve kendi kumaşından düğmeli modelleri ile büyüleyen koltukların temizliği de özen ve dikkat istemektedir.

Şimdi chseter koltuk takımı temizliği işlemleri ve…

Kapitoneli koltuk temizliği konularını birlikte görelim.

Chester koltuk modelleri kumaşları çeşitlilik gösterir. Bu da her kumaşın farklı şekilde temizlenmesi gerektiğini ortaya koyar. Chester koltuk kumaşları genelde kadife ve nubuk deridir. Bizde bugün sizlere bu yönde bilgiler vereceğiz.

Chester Koltuk Temizleme

Kadife kumaşa sahip chester koltuk nasıl temizlenir? Kadife koltuk temizliği fazlasıyla dikkat gerektirir. Kadife koltuk temizliği kumaşın yönüne göre silinerek yapılmalıdır.

Koltuk temizliği sırasında baskı ve sürtme yapılmamalı, silme işlemi yumuşak bezle yapılmalıdır.

Silme işleminde sıcak su yerine ılık su kullanılmalıdır. Sıcak su kumaşın dokusuna ve rengine zarar verebilir.

Koltuk silme işlemini tüylerin yönüne göre yapmalısınız. Aksi halde yön karışıklığına neden olacaktır. Bu da koltuk renginizde farklılık varmış gibi bir görünüm sunacaktır.

Chester Koltuk Temizliği

Chester koltuk kumaşınız pamuklu veya senettik kadife ise temizliğini evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak koltuklarınız yün ve ipek kadifesi ise mutlaka profesyonel kişiler tarafından temizlenmesi gerekir.

Chseter koltuk lekesi oluşur oluşmaz kiri ve ıslaklığı kağıt havluya aldırmalısınız.

1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanını 1 litre suyla köpürene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz köpük ile lekeli kısmı leke kaybolana kadar silin.

İkinci seçenek olarak ise şunu öneriyoruz.

1litre suya 1 tatlı kaşığı arap sabunu koyarak arap sabununun erimesini sağlayın. Lekeli kısmı arap sabunu ile ıslattığınız su ile silin.

Durulama işlemi için ise: 1 litre suya 1 çay bardağı üzüm sirkesi ilave edin. Bu su ile ıslattığınız nemli bez ile durulama işlemi yaptıktan sonra kuru bir bezle fazla bastırmadan koltuktaki fazla suyu alın. (Sirkeli su kadife koltuğun renginin eskisi gibi parlak olmasını sağlayacaktır)

Nubuk Ve Kapitoneli Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Chester Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır

Chster koltuk temizliği nasıl yapılır sorusunun bir diğer detayı da nubuk kumaşa sahip koltuklardır. Nubuk kumaş dokumalı bir chester koltuğunuz varsa yazımızı dikkatli okuyun.

[haber id=”11474″]

Nubuk deri koltukların yüzeyi akışkandır. Bu nedenle leke tutmaz. Ancak her koltuğa olduğu gibi leke yapacak maddelerin dökülmesi halinde izlenmesi gereken yollar vardır.

Nubuk koltuk temizliği sırasında etkili bir temizlik için leke oluşur oluşmaz müdahale edilmelidir. Nubuk koltuk temizliği çok az su ile yapılmalıdır. Çok su nubuk derinin çatlayarak deforme olmasına neden olur.

Chester Koltuk Temizleme Önerileri

Nubuk koltuk temizliği sırasında ağır kimyasal içeren temizlik maddeleri kullanılmamalıdır. Ilık su ve nemli bir bez ile leke alındıktan sonra kurulama işlemi yapılır.

Bir diğer seçenek ise kalıp sabun ile silmektir. Kalıp sabunu nemli beze bir iki kez sürdükten sonra lekeli bölgeyi silerek ve sade su ile ıslatılmış nemli bez ile durulayarak temizleyebilirsiniz.

Kapitoneli koltuk temizliği yaparken kapitone dikişleri zarar görmemesi için sert fırça veya temizlik bezi kullanılmamalıdır. Silme işlemi sırasında kapitone iplerinin kopması koltuğun şıklığını kaybetmesine neden olur. Bu nedenle kapitone koltuklarda kapitone kısımları sirkeli veya sodalı su ile temizlenmelidir.

Ciddi lekelerde kaliteli ve yıpratma özelliği olmayan koltuk şampuanları ile silinmelidir.

Kadife koltuk Neyle Silinir

Kadife koltuk diğer koltuk tiplerine göre, daha hassas dokusu olan ihtiyaçlarından biri olmaktadır. Bu sebeple bu temizlik işlemi sırasında daha hassas dokunuşlu ve yumuşak fırçalar ile kadife koltuklarımızı temizleyebiliriz. Koltukların kadife yönlerine doğru doğru bir şekilde silme işlemlerimizi yapabiliriz. Temizleyeceğimiz koltuk sularının içine yumuşatıcı gibi temizlik malzemelerinin de dikkat edilmesi gerekilir.

Kadife koltuk Neyle Silinir

Çok fazla hassas olan kadife koltuklar anında bozulacak seviyede olup, özellikle zararlı amonyakların bulunduğu temizlik malzemeler nedeniyle koltuğunuz mahvolabilir. Bu sebeple kaliteli bir yumuşatıcı ve yumuşak bezlerle ile ılık bir su ile koltuklarınızı temizleyebilirseniz. Her bakımdan daha sağlıklı bir çözüm olacaktır. Bu şekilde silme işlemi ile kadife koltuklarınızı uzun süre kullanabilirsiniz.