Dar Balkon Dekorasyonu İçin Etkili Öneriler

Dar balkon dekorasyonu geniş balkonlara göre her ne kadar zor olsa da düzenleme sonrası oluşturulan sıcak atmosfer dar balkonlar için farklılığın da göstergesidir. Balkonlar modern hayatın bunaltıcı etkisini hafifleten alternatif kaçış alanlarından biridir.  Bu alanların daha kullanışlı ve konforlu hale getirilmesi bireyin rahatlamasını en üst düzeyde tutacaktır. Balkonunuz hangi genişliğe sahip olursa olsun doğa ile bütünleşen bir balkon tasarımı modeli mutlaka vardır.

Balkon Dekorasyon Önerileri

Daha önce Kişisel Balkon Dekorasyon Fikirleri hakkındaki yazımızda balkon dekorasyonunda size özgü esintileri nasıl oluşturacağınız konusunda fikirlere değinmiştik. Kişinin kendine özgü, kendi has stilini öne çıkartacak alanlar oluşturması çok harika bir duygu. Ancak bazen durumlar sizin istediğiniz gibi olmayabilir. Balkonunuz size göre belki çok dar, belki biçimsiz, demode görünebilir. Biz bu yazımızda dar balkon dekorasyonu hakkında neler yapmanız gerektiği hakkında fikirler vermeye çalışacağız. Bir şey kaçırmamanız için dikkatle takip etmeniz ve eklemek istediğiniz veya hatalı gördüğünüz kısımlar için aşağıdaki yorum bölümüne fikirlerinizi yazmanız bizi çok mutlu edecektir. 

Dar Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Dar balkona sahip olmanız kendi stilinizi oluşturamayacağınız bir balkona sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Dar balkon sahibi olmanız bu alanı göz ardı etmeniz gerektiği anlamına kesinlikle gelmemelidir. Çünkü küçük alanlarda etkili dekorasyon büyük sonuçların habercisidir. Bu aslında  krizi fırsata çevirmek gibi bir şeydir. Dekorasyondan korkmayın. Hele ki küçük alanların dekorasyonundan asla korkmayın. Çünkü küçük alanlarda meydana gelebilecek dekorasyon hatalarından geri dönüş daha kolaydır. Küçük alanlar kendinizi dekorasyonda eğitim alanı olarak görebilirsiniz. 

Dar Balkonlar da Kullanışlıdır

Balkonum dar deyip kendinizi demotive etmek sizin en büyük hatalarınızdan biri olacaktır. Sonuçta sizin için küçükte olsa oluşturulmuş bir alan mevcut ve bunun kıymetini bilmelisiniz. 

Dar Balkon Dekorasyonu
Dar Balkon Dekorasyonu

Dar balkon yapısına sahibiyseniz bu alanı mutlaka değerlendirmelisiniz. Çoğu dar balkonların daha çok ardiye olarak kullanılması maalesef bina estetiğini kötü etkilemekte ve kullanım alanının doğru değerlendirilmemesi de daire sahiplerinin kaybı olarak görülmektedir. Şöyle ki elinize her geçirdiğiniz fazlalık eşyayı bu alana yığdırmanız hem içeriden hem dışarıdan rahatsız edici bir durumun ortaya çıkmasına neden olacaktır.  İyi bir dar balkon dekorasyonu planlıyorsanız öncelikle bu düşünce tarzından kurtulmalısınız. 

Dar Balkonun düzenleme aşamasına gelirsek ;

  • Dar balkon dekorasyonu için düşündüğünüz ve kullanmak istediğiniz  eşyaları ve aksesuarları mutlaka listelemelisiniz. Bu listenizdeki eşyaların kullanışlı ve az yer kaplayan özelliklere sahip olması birinci önceliğiniz olmalıdır.
  • Kullanışlı balkonların temel özellikleri arasında alanın azami derece değerlendirilmesi ve eşyaların tam olarak görevini yapması, bunu yaparken de en az alanı işgal etmesi gelmektedir. Bu niteliklere sahip her türlü eşyayı dar balkon dekorasyonu için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Dar balkon dekorasyonu öncesinde balkonunuzun metre karesini mutlaka belirleyin. Bu metrekareye uygun tarzda eşyaların alınması gerekir. Balkonunuza sığmayacak bir masa ya da sandalye almak istemiyorsanız alan tespitinizi önceden yapmalısınız.
Dar Balkonda masanın konumu
Dar Balkonda masanın konumu

Çok dar balkonlar için katlanabilir sandalyeleri tercih etmek alanın kullanımı açısından her zaman mantıklıdır. Katlanabilir sandalyelerin özellikle ahşap olanları hem dayanıklı hem de şık bir görünümle her türlü balkon dekorasyonu için rahatlıkla kullanılabilir. Sadece sandalyeler değil masanın da katlanabilir niteliklere sahip olması balkona koyacağınız minderler sayesinde daha geniş ve farklı oturma tercihlerinin de yerine getirilmesini sağlayabilir.

Katlanır sandalyeler dar balkonlar için daha rahat hareket edebilme imkanını artırır.
Katlanır sandalyeler dar balkonlar için daha rahat hareket edebilme imkanını artırır.

Dar balkonlar için ortama sıcak bir atmosfer katacak uygulamalardan biri de etkili zemin döşemesidir. Balkon zemin döşemeleri, küçük bir odanın sıcaklığının yansıtılmasında önemli bir yere sahiptir. Parke üzerine atılmış paspas tarzı halılar veya yağmura ve güneşe karşı dayanıklı ahşap döşemeler dar balkon dekorasyonu düzenlemelerinde önemli bir şıklık göstergesi sayılmaktadır.

Önemli : Eğer balkon zeminine ahşap kaplama tarzı bir uygulama yapacaksınız, ahşabın mutlaka yağmur ve yoğun güneş gibi doğa olaylarına karşı başa çıkabilecek nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz.
Önemli : Eğer balkon zeminine ahşap kaplama tarzı bir uygulama yapacaksınız, ahşabın mutlaka yağmur ve yoğun güneş gibi doğa olaylarına karşı başa çıkabilecek nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz.

Dar Balkon Dekorasyonu İçin Pratik Çözüm

Dar balkon dekorasyon ve düzenlemelerinde mutlaka duvarları kullanmalısınız. Duvarlar, dekorasyonun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Özellikle saksı için kullanılan duvarlar, raf, sarkıt süsler ve dekoratif diğer ürünler için çok güzel alanlardır. Üstelik bu alanların kullanılması balkonunuzun kullanım alanını daraltmayacak aksine ferah bir ortamın oluşmasını sağlayacaktır.

Balkon duvarları doğru bir şekilde dekore edilirse iç mekanın sıcaklığını hissettirecektir.
Balkon duvarları doğru bir şekilde dekore edilirse iç mekanın sıcaklığını hissettirecektir.

İyi bir balkon dekorasyonu için olmazsa olmaz şartlardan bir diğeri de çiçeklerdir. Dar balkonlar için çiçekler ve farklı özellikleri ile saksılar önemli bir dekoratif malzemedir. Çiçekler balkonun doğadan bir parça olmasını sağlayan önemli etkenlerdendir. Farklı renklerde açan çiçekler sayesinde çok fazla uğraşmadan balkonunuzu cazibe alanı haline getirebilirsiniz. Bunun için mutlaka çiçeklerin özellikleri ve yetiştirilmesi gibi konularda bilgi sahibi olmalısınız.

Dar balkon dekorasyonunda unutulmaması gereken bir diğer alan da balkon korkuluklarıdır. Bu korkuluklar cam, alüminyum, demir, ahşap ve ferforje özelliklere sahip olabilir. Hangi hammadde ile üretilirse üretilsin her korkuluk yapısına uygun saksılık ve dekorasyon ürünleri bulunmaktadır.

Dar Balkon Dekorasyonu İçin Diğer Önemli İpuçları

Kapatılan balkonlarda kış oturmaları benzersizdir. Bu balkonlar hem yaz hem de kış için nefes alma alanlarıdır. Cam balkon sistemlerinde kullanılan kaliteli cam ile hem güneşin zararlı ışınlarından korunmak mümkündür hem de soğuğun balkona girmesine engel olursunuz. Bu balkonların açılabilir camlardan oluşması sayesinde de balkon ve ev için hava sirkülasyonu rahatlıkla sağlanmaktadır. Cam ile kapatılan balkonlarda balkonunuza özel köşe takımları ile çok şık ve pratik bir oturma alanı oluşturabilirsiniz.

Balkon duvar renkleri her ne kadar binanın genel renklerinden bağımsız düşünülmese de kullanacağınız sıcak renklerin dar balkonlar için çok daha dekoratif duracağını belirtmek isterim. Ancak komşularınızın da memnun olması açısından bina estetiğini de göz ardı etmemelisiniz. 

Balkon aydınlatmasının son dönemin gözde aydınlatma yöntemi olan LED aydınlatma ile sağlanması ile hem tasarruf sağlayabilir hem de görünüm açısından balkonunuzu farklı kılabilirsiniz.

Dar balkon dekorasyonu dendiğinde kesinlikle gözünüz korkmasın. Aksine küçük dekorasyon alanları sizin kendinizi kanıtlayabileceğiniz inanılmaz fırsatları barındırır. Burada yapboz tekniği ile kendi tarzınızı yakalayarak çevrenize göre daha ayrıcalıklı konuma gelebilirsiniz.

Balkon Dekorasyon Örnekleri

Dar balkon dekorasyonu hakkında halen yeterli bilgi sahibi değilim diyorsanız büyük bir titizlikle araştırarak oluşturduğumuz aşağıdaki resim galerisini incelemeyi ve bizimle fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın.

[galeri]