Dar ve Uzun Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Evimizde dekorasyon konusunda bizi en çok yoran alanlardan bir tanesi de salonlardır. Salonlar genel olarak diğer odalardan geniş olduğu için daha fazla mobilyaya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca genel olarak misafirlerimizi salonlarımızda ağırladığımızdan salon dekorasyonunda ve salon mobilya seçiminde daha fazla özen gösteririz. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de salonun şekli dekorasyon konusunda önümüzde bir engel olarak görülmektedir. Biz de bu yazımızda salon dekorasyonu konusunda en çok serzenişte bulunulan ince uzun salon dekorasyonu konusunu ele aldık. Ancak yazımızın ayrıntılarına geçmeden önce belirtelim; büyük bir dikdörtgen salon, dekorasyon konusunda kare salonlara göre daha şanslıdır…

Uzun salon dekorasyonu, özellikle dikdörtgen ve dar salonların ortak sorunudur. Evin belli bir düzene göre uzun salon dekorasyonunun yapılması çoğu kişi için içinden çıkılamaz bir durumdur.

Daha önce bir makalemizde Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı? konusuna değinmiştik. Ancak  bir de salonunuz dar ve uzun bir şekil yapısına sahipse bu tip bir salonu dekore etmek daha da zordur. Ancak salon dekorasyonu konusunda bilginiz varsa ve önemli bazı detayları biliyorsanız uzun salonu da düzenlemek daha keyifli ve kolay olacaktır.

Dar ve Uzun Salon Dekorasyonu
Dar ve Uzun Salon Dekorasyonu

Dar ve uzun bir yapıya sahip olan salonunuzun dekorasyonunu yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey salonunuzu bir bütün olarak değil bölümlere ayırarak gerekli işlemleri yapmanızdır. Yemek alanı, oturma alanı vs.

Aklınızda uzun salon dekorasyonu ile ilgili hiç bir fikir yoksa bu tip bir salonda düzenleme yapmaya başlamadan önce uzun duvarlardan bir tanesini seçin. Salonunuzun dar ve kısa olan köşesinde manzaralı bir pencere ya da güzel bir şömine yer alsa bile yine de dikkatleri çekmek için uzun duvarı tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Şömineli Uzun Salon Dekorasyonu
Şömineli Uzun Salon Dekorasyonu

Eğer kısa olan duvar daha dikkat çekici olursa bunun sonucunda salonunuz olduğundan daha uzun bir görüntüye bürünecektir. Mesela büyük bir televizyona sahipseniz bunu yan taraftaki duvarlardan birisine koyarak odak noktasının değişmesini sağlayabilirsiniz. Eğer salonunuzdaki uzun olan duvarların boyları birbirinden farklı ise böyle durumlarda en uzun olan duvarı odak noktası için seçmeniz sizin için daha uygun bir tercih olacaktır. Çünkü böyle bir tercih yaparak dar ve uzun bir görünümde olan salonunuzu daha geniş ve ferah bir görüntüye kavuşturabilmeniz mümkün olmaktadır.

Salonun Uzun duvarına yerleştirilmiş tv veya tablo dekorasyonda daha geniş bir izlenim meydana getirir.

Dar ve Uzun Salon Dekorasyon Önerileri

Yukarıdaki paragrafta uzun salon dekorasyonu ile ilgili hazır salonu bölmekten bahsetmişken, bölümlere ayrılmış bir salonda daha fazla kullanma alanı oluşturmanız mümkün bir hal alacaktır. Mesela koltuk takımınızı salonun ortasına yerleştirdiniz zaman salonu üçe bölmüş olursunuz. Bu şekilde bir plan yaparsanız ortada yer alan koltuk takımının bir yanına iki sandalye ve bir yan sehpa koyarak orada bir alan oluşturmuş olabilirsiniz. Koltuk takımının diğer tarafına da sandalyeleriyle birlikte bir yemek odası takımı ya da bir kütüphane ve okuma koltuğu koyarak o bölgede de bir alan oluşturmuş olabilirsiniz. Bu şekilde bir düzenleme yaparak salonda üç farklı kullanım alanı oluşturmuş olursunuz. Eğer salonunuz biraz daha küçükse üç farklı alan yerine iki farklı alan oluşturmanız gerekir.

Dar ve uzun salon dekorasyonu
Dar ve uzun salon dekorasyonu

Salon Dekorasyonu Aksesuar Uygulamaları ve Trendler

Uzun Salon Dekorasyonu için Eşya Düzeni

Size vermiş olduğumuz uzun salon dekorasyonu önerilerine dikkat ederek daha şık bir dekorasyon işlemi yapabilmeniz mümkündür. Yazımızda bahsettiğimiz gibi salonunuzu farklı bölümlere ayırdığınızı belirtmek amacıyla her bir alan için farklı bir halı seçeneği tercih edebilirsiniz. Halılar birbirinden farklı olduğu kadar birbirleriyle de uyumlu olursa daha şık bir görüntü ortaya çıkabilir. Ayrıca bu uygulama alanları belirtmede de oldukça güzel bir salon dekorasyonu fikridir. Tercih edeceğiniz mobilyaları da bu halılar ile uyumlu bir şekilde gruplama yapabilirsiniz. Her halı kendi bölgesini tanımlarken aynı zamanda da salonun koridor gibi görünmesini engelleyecektir. Fakat bölge belirlemede yolluk kullanmak yerine kare ya da yuvarlak halılar tercih etmeniz daha uygun bir seçim olacaktır.

renkli kadife koltuk 2017
renkli kadife koltuk 2017

[haber id=”6088″]

Dar bir salona mobilya alacağınız zaman çok parçalı oturma grubu seçimi yapmanız oldukça zordur. Bu tip salonlara en uyun olan koltuk takımı köşe koltuk takımlarıdır. Bu tip koltuk takımı tercih ederek iki kanepe yerine tek bir kanepe kullanmış olursunuz. Salonunuzun alanına göre bu koltuk takımını tekli bir koltuk ya da geniş bir puf ile tamamlamanız mümkündür. Ayrıca dar alana sahip mekanlarda orta sehpa ya da yemek masasını cam tablalı türden seçmek daha mantıklı bir tercih olacaktır. Çünkü camdan olan mobilyalar ne kadar çok alan kaplasalar da hep daha az yer kaplıyormuş izlenimi vermektedirler.

aynalı duvarlar
Aynalı Duvarlar salonu daha geniş gösterecektir.