Dekorasyon Trendleri : 2020 Sarkıt Lamba Modelleri

Hayalinizdeki evi dekore ederken şüphesiz ki kendi zevklerinizi ve tarzınızı yansıtan tasarımları tercih edecekseniz, ancak eviniz için uzun süreli kullanım imkanı sunan tasarımları seçerken son moda dekorasyon trendleri takip etmek evinizin stiline büyük katkı sağlayabilir. Yazımızda son yıllarda ev ve işletmelerde trend haline gelen şık ve dekoratif aydınlatma tasarımları olan sarkıt lamba modelleri , sarkıt lamba seçerken nelere dikkat edilmeli ve sarkıt lamba temizliği nasıl yapılır bu başlıklar hakkında bilgileri paylaşmak istedik..

Modern aydınlatmalar : sarkıt lambalar

Zarif ve bir o kadar modern tasarımları ile karşımıza çıkan ve özellikle son yıllarda oldukça trend olan sarkıt lamba modelleri endüstriyel ve loft tarzı dekorasyonların giderek yaygınlaşması ile birlikte günümüzde bir çok farklı dekorasyon tarzına sahip ev ve işletmelerde tercih edilen modern aydınlatma tasarımları. Dekorasyon modasını yakında takip edenler bilirler, son yıllarda özellikle endüstriyel ve loft tasarımlar oldukça popüler bir hale geldiler, ağırlıklı olarak bu tarzlarda kullanılan ve oldukça yakışan sarkıt lambalar beyaz, siyah ve metal tasarımlar büyük ilgi gören aydınlatmalar.

sarkıt lamba modelleri

Modern iç mekan dekorasyonları için sarkıt lambalar olmazsa olmaz aydınlatmalar arasında diyebiliriz günümüzde, her yaşam alanına uyum sağlayan tasarımlar gün geçtikçe daha ilgi görmeye başladılar. Siyah beyaz ve metal tasarımlar endüstriyel ve loft tarzı iç mekanlar için tercih ediliyor ancak siz evinizin dekorasyon stiline uygun model ve renklere sahip farklı sarkıtları tercih edebilirsiniz.

Mat renklerin yanı sıra oldukça iddalı ve parlak tasarım modern sarkıt lambalar başta oturma odası olmak üzere, mutfak, yatak odası, çocuk odası, antre hol gibi alanlar için son derece ideal ve şık tasarımlar.

İlginizi Çekebilir : Evde Keyifli Köşeler : Modern Lambader Seçimleri

Modern tasarım aydınlatmalar

Sarkıt lamba modelleri ilk bakışta size sade gelebilir ancak modern dekore edilmiş bir iç mekanda oldukça dikkat çekici tasarımlar olduğundan şüpheniz olmasın.

Ağırlıklı olarak yuvarlak hatlara sahip olan sarkıtlar modern formların ve iddalı renkler ile tasarlanan yüzlerce farklı modele sahip. Loft ve endüstriyel tarzları haricinde iskandinav tarzı ev dekorasyon örneklerinde modern sarkıtların mekana kattığı eşsiz şıklığı ve kaliteyi rahatlıkla görebilirsiniz.

2019 Yılının Favori Sarkıt Lambaları

2019 yılı itibariyle yeniden ön plana çıkan sarkıt lamba modelleri, şık bir dekorasyonunun kapısını aralayan bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı sarkıt lambalar 2019 yılın itibariyle sıklıkla karşımıza çıkacağa benziyor. Yaşam alanlarının ışık kaynağı olan lambaların seçimi; yaşam alanlarının nasıl görüneceğine etki eden en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bundan dolayı yaşam alanlarına lamba satın alırken mutlaka ayrıntılı bir araştırmaya imza atmak gerekmektedir.

sarkıt lamba modelleriZarafet ve şıklığın sembolü olan sarkıt lamba modelleri 2019 yılının en moda trendleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel amaçlı olarak da tasarlanabilen sarkıt lambaların çok daha dekoratif amaçlarla tercih edildikleri de bilinmektedir. Bununla birlikte uzun vadeli kullanım olanağının bulunması ve yaşam alanlarına şık bir etki sunması nedeniyle bu tür lamba modelleri sıklıkla tercih edilebilmektedir.

Sarkıt Lamba Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Yaşam alanlarına lamba seçerken özenli davrandığımız gibi şayet sarkıt lamba satın almaya karar vermişsek de ayrıntılı bir araştırma içerisinde olmamız şart olmaktadır. Bununla birlikte aşağıdaki hususlara dikkat etmemiz de gerekmektedir.

  • Lambanın kullanılacağı odanın boyutları hesaba katılmalıdır
  • Sarkıt lambanın ne kadar yüksekliğe yerleştirileceği göz önünde bulundurulmalıdır
  • Hangi tarz sarkıt lambayı satın alacağınıza karar vermelisiniz
  • Lambanızın renginin diğer mobilyalarla uyumlu olmasına dikkat ediniz
  • Satın alacağınız sarkıt lambanın ağırlığını hesaba katmalısınız

sarkıt lamba modelleri

Sarkıt lamba seçimi nasıl yapılmalı?

Evinizde sarkıt lambaları kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor, yaşam alanınıza en uyumlu tasarımı seçmek için ; evinizin dekorasyon tarzı, kullanılacağı alanın büyüklüğü, rahat temizlenebilir tasarıma sahip olması, sarkıt lambanın konumu ve uygun yüksekliğe sahip olması başlıca dikkat etmeniz gereken noktalar.

Evinizin dekorasyon tarzı : Seçeceğiniz sarkıt lamba modelleri hem tasarım olarak hemde renk açısından evinizin dekorasyon tarzına uyum sağlaması gereklidir. Eğer mekan içinde doğal dokulara yer verilmiş ise metal sarkıtlar yerine daha samimi ve sıcak etki bırakan ahşap sarkıt modelleri tercih edilmelidir.

Alan büyüklüğü  : Sarkıt lamba seçimi yaparken kullanacağınız alanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız, alana göre küçük sarkıtların seçilmesi görünüm açısından hoş olmamakla birlikte mekanın ışığını azalmasına neden olabilir.

Konumu  : Bu tarz aydınlatmaları dekorasyona dahil ederken kullanacağınız alanın merkezine konumlandırılması gerekir. Alanın büyüklüğüne göre birden fazla sarkıt tercih edilebilir.

Yüksekliği : Sarkıt lamba ayarı yaparken yüksekliğine dikkat edilmesi gerekir, rahatsız edici yada hareket engellemeyen bir yüksekliğe sahip olmalıdır. Özellikle çalışma ortamlarında yada yemek odalarında fazla aşağı doğru uzatılan sarkıtlar görünüm açısından rahatsızlık yaratabilir.

Temizliği : Karar vermeden önce son olarak seçeceğiniz sarkıt modelinin rahat temizlenebilmesi ve toz göstermemesine dikkat edebilirsiniz.

Metal Sarkıt Avize Modelleri

Dekorasyonun ilgi çekici parçalarından biri olan avizeler, renk ve çeşitleriyle oldukça fazla dekorasyon fikrini sizlere sunar. Ayrıca istediğiniz modelde avize alabileceğiniz gibi istediğiniz fiyatta da avize satın alabilirsiniz. Almadan önce fiyat araştırması yapmanız cebiniz için oldukça sağlıklı olur. Avize modelleri, retro tarzdan rustik tarza, modern tazdan klasik tarza oldukça farklı model ve çizgide üretilmektedir.

Metal Sarkıt Avize Modelleri

Avize modellerini abajur tarzında bulabileceğiniz gibi, modern çizgide metal sarkıtlar halinde de bulabilirsiniz. Metal sarkıt avizeler, modern çizgide dekore ettiğiniz evinizin tamamlayıcısı olurken şık bir görüntü de sağlar. Metal sarkıt avizelerin de çeşitli modellerini bulmak mümkün. Tek sarkıt topak şeklinde modelleri ile beraber birden fazla sarkıtı olan modelleri de vardır. En çok tercih edilen modelleri ise kafes şeklinde olan modelleridir.

[galeri]