Dekorasyona Heyecan Katan Kırmızı!

Güçlü ve cesur renkler arasında ilk akla gelen renk kırmızıdır, her ne kadar tasarımcılar bu rengin dekorasyonda olumsuz etkiler yaratacağını düşünse de yazımızda bugün dekorasyona enerji ve heyecan katan kırmızı ve nasıl kullanılması gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Kırmızı ve tonları dekorasyonda doğru kullanıldığında ortaya güçlü ve dinamik bir stil çıkaracaktır. Üstelik kırmızıyı kullanmak için modern bir dekorasyona ihtiyacınız yok, klasik evlerde şık ve etkileyici bir rolü rahatlıkla üstlenebilen tutkulu bir renktir.

Kırmızı Ev Dekorasyonu

Kırmızı bir mekanda bir çok farklı etki yaratabilen özel bir renk tonudur, dinamik, dramatik yada romantik.. Dekorasyon tarzı ne olursa olsun kırmızı bir mekanda odak noktası olabileceği gibi küçük ayrıntılarla da rahatça atmosferi değiştirebilir.

Kabul etmeliyiz ki canlı kırmızı tonlarını dekorasyonda kullanmaktan çoğu zaman çekiniyoruz, kırmızının baskın ve güçlü etkisi bu özel rengi evde kullanmaktan bizi çoğu zaman alı koyabiliyor. Ancak bugün yazımızda kırmızıyı dekorasyona dahil etmenin bir çok farklı yolundan bahsedeceğiz sizlere, galerimizde seçtiğimiz kırmızı dekorasyon örnekleri size bir çok parlak fikir verecektir. Özellikle feminen etkisiyle öne çıkan pembe ve kırmızı ev dekorasyonu modelleri ön yargılarınızı yıkacak ve beğeneceğiniz bir ev dekorasyonu elde etmenizi sağlayacaktır.

Daha önce kırmızı gibi cesur ve baskın bir renk ile dekorasyon deneyiminiz yok ise kırmızıyı küçük dokunuşlar ve vurgular ile öne çıkarmanızı öneriyoruz. Tabi bu düzeni yaparken kırmızının bir çok farklı tonu olduğunu ve bu tonlar arasında mekana en uyumlu olduğunu düşündüğünüz tonu seçmelisiniz. Kırmızıyı dekorasyona dahil etmenin bir çok farklı yolu vardır, onu evde görmek istiyorsanız ve riske girmek istemiyorsanız ufak detaylarda öne çıkarmaya çalışın.

Oturma odasında kırmızı kullanımı 

Örneğin oturma odanızda kırmızı kullanmak istiyorsanız koltuk takımızla uyumlu şık bir kırmızı koltuk şalı kullanabilirsiniz, yada bir kaç kırmızı renk ve desenlere sahip yastıklar ile mekana enerji kazandırabilirsiniz. Tekstil ürünleri ile kolayca dekorasyona kırmızı ve tonlarını dahil edebilirsiniz, aynı şekilde dekorasyonunuzu tamamlayan dekoratif aksesuarlar ile mekanda yine dinamik bir stil oluşturabilirsiniz.

oturma odası kırmızı koltuk

Mekan içindeki renklerin kırmızı ile uyumuna güveniyorsanız tek başına kırmızı bir koltuk salonda başlı başına bir odak noktası olacaktır. Mevcut oturma takımınızın yanında kırmızı başlıklı bir lambader yine istediğiniz gücü ve enerjiyi oturma odanıza yansıtacaktır.

kırmızı oturma odası dekorasyon fikirleri

Sehpa üstünde dekorasyon tarzına uyumlu kırmızı bir vazo, yada vazo içinde kırmızı çiçekler.. Halınızda kırmızı desenler ile mekanda yine canlı bir görsel elde etmeniz mümkün, diğer bir yol ise duvarda kırmızı detaylara yer vermektir. Dekoratif tablolarda yada duvar saatlerinde, aydınlatma elemanlarında kırmızı ve tonları rahatça kullanabilir.

Yemek Odası & Mutfak 

Önceki konularımızda renklerin psikolojik etkileri hakkında detaylara yer vermiştik, renkler üzerinde yapılan psikolojik araştırmalarda kırmızının iştah açan bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Genel olarak baktığımızda yemek sektöründeki dünyaca ünlü markalar logolarında ve restoranlarında kırmızı ve tonlarını tercih ederler. Bu açıdan düşünürsek kırmızı yemek odası ve mutfak dekorasyonu için son derece uygun bir renktir.

yemek odasında kırmızı kullanımı

Yemek odası için örnek verecek olursak kırmızı sandalyeler, kırmızı bir halı yada duvarda kırmızı büyük bir tablo seçimi ile mekanda çekici bir atmosfer yaratabilirsiniz.Kırmızıyı mutfakta kullanmak istiyorsanız önünüzde bir hayli fazla seçenek olduğunu söyleyebiliriz, mutfak dolaplarından tutunda mutfak aksesuarlarına, duvar rengine kadar bir çok farklı seçenek var önünüzde.

kırmızı mutfak dekorasyonu

Banyoda Kırmızı 

Banyo dekorasyonu denince aklımıza genelde beyaz ve mavinin öne çıktığı bir görsel gelir. Oysa ki günümüz banyo dekorasyonlarında daha dinamik ve cesur renkler öne çıkarılarak dikkat çekici bir atmosfer ile karşılıyoruz. Banyoda kırmızı gibi cesur bir rengi öne çıkarmak için yine küçük detayları kullanabiliriz. Mesela duş perdesi kullanıyorsanız kırmızı desenlere sahip bir tasarım seçebilirsiniz, yada banyo tezgah dolabınızı kırmızı renkte seçebilirsiniz. Tezgah üstünü canlandırmak istiyorsanız kırmızı çiçekler tercih edebilir, banyo paspas setleri yada havlu gibi tekstil ürünlerinde istediğiniz kırmızı tonlarını öne çıkarabilirsiniz.

kırmızı banyo dekorasyonu

Banyoyu kırmızı etkisine almak için daha radikal değişiklikler de yapabilirsiniz, örneğin kırmızı banyo fayansları tercih edebilirsiniz. Bu işin maliyeti sizi korkutuyor ise daha hesaplı bir seçenek banyo duvar kağıtlarında kırmızı tonları rahatça öne çıkabilirsiniz.

Yatak Odasında Kırmızı 

Yatak odanızın monotonluğu artık canınızı sıkmaya başladıysa mekana kırmızı detaylar ile dinamik yada romantik bir hava kazandırmak mümkün. Yatak odasında kırmızı belirgin şekilde öne çıkarmanın bir çok farklı var, bunlar arasında en garanti ve risksiz seçenek kırmızıyı tekstil ürünlerinde kullanmaktır. Nevresim takımları, pike takımları gibi yatak odası dekorasyonunun önemli parçaları bu cesur rengin etkisini rahatça mekana yansıtabilirler. Perde yada halı tasarımlarında kırmızıyı mümkün olduğunca desenlerde kullanmanızı öneririz.

kırmızı yatak odası dekorasyonu

Yatak odasının tarzına göre olmazsa olmaz mobilyalarda kırmızı detaylar son derece etkili bir görsel yaratabilir, tek başına kırmızı bir komodin yada yatak ucu bank tasarımı ortama bambaşka bir atmosfer kazandırabilir.