Dekorasyonda Doğru Renk Nasıl Seçilir?

Her açıdan uyumlu bir ev dekorasyonu için duvar renginden, zemine, mobilya seçimlerimden dekoratif aksesuar seçimlerine kadar uyumlu olması, birbirini tamamlaması gerekir. Dekorasyonda doğru renk seçimleri ile yaratılmak istenilen etkiyi daha güçlü şekilde yansıtılabilir. Kısacası evde tüm renklerin birbirini tamamlaması çok önemli, dekorasyonda doğru renk nasıl seçilir, nelere dikkat edilmelidir yazımızda sizler ile püf noktaları paylaşıyoruz.. Bu püf noktalarından yararlanarak daha uyumlu bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Dekorasyonda Doğru Renk Nasıl Seçilir?

Eviniz için doğru rengi nasıl seçersiniz, bu sorunun cevabı birazda size bağlı. Tarzınızı evinize yansıtmak istiyorsanız bu yönde renk seçimleri yaparak istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz, doğallıktan hoşlanıyorsanız bu yönde renkler tercih edebilirsiniz. Mesela toprak tonu maya, kil taşı yada yağ yeşili gibi renkler ile yaşam alanlarında istediğiniz doğallığı elde edebilirsiniz. Aynı şekilde aksesuar seçimlerinizi yaparken seçtiğiniz doğal renkleri tamamlayabilen canlı renkler tercih edebilirsiniz.

Oturma odaları ve salonlar

Soğuk kış günlerini yaşadığımız şu günlerde evde doğal renk tonlarını tercih edebilirsiniz, genel olarak baktığımızda dekorasyonda artık daha doğal renklerin tercih edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Doğal renklere dönüş her geçen zaman artıyor, bu doğallık evde daha sakin ve huzur veren bir tarza dönüşüyor. Sizde evlerinizde yaptığınız dekorasyonlarda doğal renk tonlarını seçerek daha doğal bir ev dekorasyonu yapabilirsiniz.

Oturma odaları ve salonlar evin en çok zaman geçirilen yaşam alanları olduğundan dolayı bu alanda yapılan renk seçimleri çok önemlidir. Mekanda sıcaklık ve samimi bir etki yaratmak için krem tonları yada satı tonları tercih edilebilir. Özellikle bu alanlarda sert geçişlerden ve kontrasttan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. 2019 dekorasyon renkleri      ile ilgili bilgileri inceleyerek de ev dekorasyonunuz için bir renk tercihinde bulunabilirsiniz.

dekorasyon doğru renk seçimleri

Mutfak ve yemek odası

Aynı şekilde mutfak ve yemek odasında doğal renk tonları tercih edebilirsiniz, ancak bu mekanlara uygun somon rengi, çiöen tonları yada kavun gibi etkileyici renkleri tercih edebilirsiniz. Bu renkler aynı zamanda mutfak ve yemek odalarınızı canladıracak renklerdir. Mutfak ve yemek odaları için çok fala huzur veren yada tam tersine çok fazla enerji katan renklerden uzak durun. İştah arttırıcı renkler tercih edebilirsiniz, mesela turuncu, kırmızı ve daha sakin bir görünüm için mavi tonları tercih edilebilir. Mutfak dolabında en kullanışlı renk mutfak dekorasyonunuz için ne renk olacak ise o rengi seçmeniz mutfağınızı daha şık ve güzel gösterecektir.

vizon rengi yatak odası dekorasyonu
vizon rengi yatak odası dekorasyonu

Yatak odası renk seçimleri

Yatak odası için rahatlatıcı ve romantik renklerden yardım alabilirsiniz, bizce pastel renk tonları yatak odası dekorasyonu için oldukça uygun tonlar. Pastel renkler ile yatak odası dekorasyon örnekleri huzur veren aynı zamanda mobilya seçimleri ile daha romantik bir etki yaratabilir. Canlı renkler uyku sorununa yol açabilir, örneğin kırmızı gibi uyarıcı etkiye sahip renkler yatak odasında kullanılmamalıdır. Önerimiz yatak odasında açık mavi tonları, yeşil tonları, kalsit yada deniz yıldızı gibi renkler kullanabilir. Seçeceğiniz bu renk tonlarınızın yatak odanızla bir bütünlük sağlamasına da dikkat etmelisiniz.

Bilinmesi gereken başka bir nokta ise yatak odasının yeterince ışık alıp almadığıdır. Oda renginizi belirlemede bu çok önemli bir unsurdur. Özellikle fazla ışık almayan yaşam alanlarında asla koyu renkler tercih edilmemelidir. Eğer yatak odanız güney cephesine bakıyorsa mavi tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz, kuzeye bakan yatak odaları için sıcak tonlara sahip renkler tercih edilebilir.

Dekorasyonda Doğru Renk Nasıl Seçilir?

Yatak odanız için seçeceğiniz perde modelleri de yatak odanızın daha aydınlık ya da karanlık olmasına neden olabilecek etkenlerdir. Perde seçimi yaparken buna da dikkat ederek bir tercihte bulunabilirsiniz. Ayrıca perde modelleri 2019 modellerine bakarak da sezonun perde modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Boş Duvar Dekorasyonu İçin Posterler Objeler Tablolar başlıklı makalemizde boş duvar dekorasyonu hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Koridor İçin Doğru Renk Seçimi

Kapıyı açtığınız zaman daha ferah ve aydınlık bir koridor görmek isteriz. Ancak ne yazık ki bazı koridorlar küçük ve karanlık alanlardır. Bu yüzden koridorlarımızı genel olarak açık renge boyamak daha doğru bir tercih olacaktır. Krem rengi ya da parlak beyaz gibi ışığı yansıtacak renkler kullanmak koridorunuzu olduğundan daha aydınlık ve ferah gösterecektir. Böylece eve girerken ya da misafirlerinizi karşılarken daha sıcak ve ferah bir koridorunuz olacak. Renk tercihlerinin mekana etkisi oldukça fazladır. Bu yüzden koridorlarınız da koridor için en çok kullanılan boya renkleri tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Seçimi

Ev dekorasyonunda renk seçimleri; evi olduğundan daha büyük ve daha derin gösterebilir. Bu sebeple dekorasyonda renk seçimi son derece önemlidir. Evin küçük odaları için daha açık renkli renklerin kullanılması evi olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir. Aynı zamanda siyah ya da gri gibi renklerin yatak odasında kullanılması da yine odayı olduğundan daha derin gösterecektir.

Dekorasyonda Renk Seçimi

Dekorasyon sırasında renk seçimini odanın kullanılacağı yön ve büyüklüğüne göre seçmek son derece önemlidir. Yanlış renk seçimi odayı olduğundan daha küçük ya da daha basık gösterebilir. Bu sebeple dekorasyon sırasında renk seçimi yapılırken odanın büyüklüğü ve kullanılacağı alan göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.