Dekorasyonda Kırmızı Renk ile Uyumlu Renkler

Ev dekorasyonu yaparken öncelikle yapılacak dekorasyonun tarzına ve kullanılacak renk kombinasyonuna karar vermek gerekmektedir. Sonrasında ise karar verilen tarz ve seçilen renklere göre dekorasyonu tamamlamak gerekmektedir. Kırmızı genellikle renk kombinasyonlarında tercih edilen bir renk olması ile beraber her tarz ile de uyumlu olması kırmızının avantajları arasında bulunmaktadır. Kırmızın her r-tarz ile uyumlu olmasının yanı sıra hemen hemen her renk ile de kullanılabilmektedir. Ancak dekorasyonlarda kırmızının yoğun şekilde kullanımı boğucu ve bunaltıcı bir etki yaratabilmektedir. Bunun için renk kombinasyonu dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

2020 Dekorasyonda Kırmızı ile Uyumlu Renk

Modern dekorasyonda kırmızı ağırlıklı olarak grinin açık tonları ve metal ya da ahşap renkteki aksesuarlar ile kullanılmaktadır. Özellikle açık gri koltuk takımlarında koltuk takımını canlandırmak için koltuk şalı ya da kırlentler kırmızı renk seçilmektedir.

Kırmızı rengi duvar dekorasyonunda kullanmak istiyor iseniz, tek renk kırmızıdan ziyade farklı cephelerde kullanacağınız kırmızının yanında kırmızı ile uyumlu başka bir renk kombinasyonu daha kullanmanız görsellik açısından daha faydalı olacaktır. Örneğin füme renkteki taş duvarların hakim olduğu duvar boyasında bir cepheyi dekor olarak kullanıp kırmızı renk ile duvar dekorasyonunu canlandırabilirsiniz. Krem ile de uyumlu olan kırmızıyı açık renkteki dekorasyonlarınızda da kullanabilirsiniz.

2020 Dekorasyonda Kırmızı ile Uyumlu Renkler

Dekorasyonda kullanacağınız kırmızı rengin yoğun ve bunaltıcı etkisini hafifletmek için aydınlatmalardan yardım alabilirsiniz. Bunun için yoğun aydınlatmalar ve beyaz renkteki ışıklar kırmızının boğucu etkisini minimuma indirecektir.

Koltuk takımı rengini kırmızıdan yana kullanmak istiyor iseniz halı rengini açık kahve tonları ile seçmeniz kırmızı ve kahverenginin uyumunu dekorasyonda yansıtmanıza yardımcı olacaktır. Yine kırmızı renkteki koltuk takımınızın kırlentlerini halı ile uyumlu olacak şekilde kahverengi seçebilirsiniz. Bu detay dekorasyonunuzu tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Modern dekorasyonda turkuaz, beyaz ve füme ile kırmızı rengin kombinasyonunu yaratabilirsiniz. Koltuk takımı, lambader ve halıyı kırmızı renkte seçip diğer detaylara turkuaz, füme ve bej rengini ekleyebilir bu dörtlü renk kombinasyonu ile modern tarzda bir dekorasyon yaratabilirsiniz.

2020 Ev Dekorasyonunda Kırmızı ile Uyumlu Renk

Renklerin İnsan Psikolojisine Etkileri

Hem ruhsal hem de fiziksel olarak renklerin insan psikolojik etkilerinin var olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Renkleri dekorasyonda kullanırken de bu etkileri ön planda tutmalı ve birbirine hem görsel anlamda yakışan hem de olumlu yanları ile olumsuz özellikleri nötrleyen renklerin kombinasyonu yapılan dekorasyonlarda kullanılmalıdır.

2020 Ev Dekorasyonunda Kırmızı ile Uyumlu Renk Önerisi

Her tarz ve hemen hemen nerdeyse her renk ile beraber kullanılan kırmızının insan psikolojisine ruhsal ve psikolojik etkileri oldukça fazladır. Fiziksel olarak hareketliliği artırdığı düşünülen kırmızı rengin psikolojik olarak da samimiyeti ve gücü arttırdığı ortaya konulmuştur. Aynı zamanda yoğun kullanıldığı alanlarda korku, agresiflik ve bunaltıcı etkileri de vardır. Kullanıldığı alanlardaki insanların alablecekleri karrları hemen almaya iten ve beklentileri arttırdığı düşünülen bir renktir. Genellikle güçlü duyguları ön plana çıkaran kırmızı renk oldukça dikkat çekici bir renktir. Bu rengi kullanan ve seven insanların liderlik özelliklerinin fazla olduğu ve iktidar düşkünlüklerinin olduğu düşünülmektedir. Ayrıca kırmızı rengi seven kişiler hayatı aktif yaşayan, güçlü ruhlu ve özgüveni yüksek kişilerdir.

2020 Ev Dekorasyonunda Kırmızı ile Uyumlu Renkler

Kırmızı ile uyumlu olan ve dekorasyonlarda sıklıkla kullanılan bir renk olan siyah da kırmızı gibi asil ve güçlü bir renktir. Yoğun kullanıldığı alanlarda karamsarlık yaratan ve korku etkisi bulunan bu rengi başka renkler ile kombinleyerek dekorasyon yapmak daha doğru olacaktır. Sadakati, dayanıklılığı, bilgeliği ve güvenilirliği simgeleyen bir renk de olan siyah renk kullanıldığı alanlarda şık bir görüntü de sağlamaktadır. Genellikle aşırı hırslı kişilerin tercih ettiği bir renktir.