Dekorasyonda Pembe İle Uyumlu Renkler

Dekorasyonda birbiri ile uyumlu renkleri kullanmak oldukça önemlidir. Her rengi sevsek de, bir arada kullanmamız maalesef mümkün olmuyor. Ortama feminen bir stil ve enerji katan pembe rengi tercih ettiyseniz, bu renk ile uyumlu renklere göz atmanız gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle bu cesur rengi tercih edenlere yardımcı olmak adına pembe ile uyumlu renkleri yazımızda sizler ile paylaştık.

Pembe Ev Dekorasyonu

Pembe İle Uyumlu Renkler
Pembe İle Uyumlu Renkler

Dekorasyonda pembe ile uyumlu renkler konusunda tam olarak araştırma yapmaya başlamadan önce, dekorasyonda kullanılacak pembe nesneleri iyi analiz etmek gerekir. Kullanacağımız nesne vazo, abajur, tablo gibi küçük pembe bir ürün mü, yoksa odanın geneline yayılacak duvar, halı, yatak, koltuk gibi büyük pembe objeler mi?

Eldeki nesneler iyice analiz edildikten sonra pembe ile uyumlu renkleri incelemeye geçebiliriz. Pembe özellikle genç kız ve yeni evlilerin evlerinde daha çok kullandığı bir renktir. Makalemiz pembe ile uyumlu renkler ile ilgili olarak paylaştığımız görseller üzerinden yorumlanmaya çalışılacaktır.

Pembe İle Uyumlu Renkler Arasında Öncü  : Gri 

Pembe ile Gri uyumu

Pembe İle Uyumlu Renkler
Pembe ile uyumlu renkler arasında en fazla gri kullanılmaktadır.

Pembe ile uyumlu renkler arasında en önde gelen renk gridir. Sevecen ve sıcak bir renk olan pembe ile resmi ve serin bir renk olan gri bir araya geldiğinde çok farklı bir ikili oluşturur. Pembenin sert ortamı yumuşatıcı etki etmesi nedeni ile sıklıkla kullanılabilmektedir. Gri pembe rengini ortaya çıkartan bir renktir. Yukarıdaki görsel incelendiğinde pembe-gri olarak harmanlanmış perdeler ve pembe yatak örtüsü dikkat çekmektedir. Beyaz ise bu iki tonun gerisinde kaldığı görülmektedir. Fonda gri duvar kullanılmış ve pembe detaylar ile oda hareketlendirilmiştir.

[haber id=”157″]

Pembe İle Uyumlu Renk Sarı 

Pembe ile sarı uyumu

Sarı ve Pembe Uyumu
Sarı ve Pembe Uyumu

Pembe ile uyumlu renklerden biri de sarıdır. Ancak sarı da tıpkı pembe gibi sıcak bir renk olması nedeni ile griye nazaran daha az tercih edilmektedir. Sarının gevşetici bir renk olması nedeni ile özellikle yatak odalarında kullanıldığı görülmektedir.

Pembe Renk ile Turkuaz ve Mavi Uyumu

Pembe ile Turkuaz uyumu

Mavi-turkuaz ve pembe uyumu
Mavi-turkuaz ve pembe uyumu

Pembe ile uyumlu renkler arasında çok fazla kullanılmayan tonlardan olan mavi ve turkuaz tonlarını doğru bir şekilde kombin etmeyi başardığınızda, çevrenizden bir adım öne geçeceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Pembe ve mavi renkler pek anlaşamıyor gibi görünse de, enerjik renkler olduğu için ortak bir noktada buluştuklarında kıpır kıpır bir hava verir. Çocukların renkli ruh dünyalarına daha da renk katma amacıyla odalarında kullanabileceğiniz renk kombinleri arasındadır.  Yukarıdaki görselde mavi ve pembe uyumunun çok doğru bir şekilde kullanıldığını görmekteyiz.

Pembe ve Kahverengi Uyumu

Pembe ile uyumlu renkler : kahverengi

 Durgun kahverengi ile hareketli pembe rengi bir araya gelince patlamış bir dekorasyon ortaya çıkmaktadır. Yukarıdaki görselde pembe çok yoğun bir şekilde kullanılmış içerisinde kahverengi nesneler detay olarak kalmıştır. Pembenin fazla kullanılmasından kaynaklı aşırı hareketli bir oda oluşturulmuştur. Bu iki renk daha çok davetlerde masa dekorasyonlarında kullanılması uygun olacaktır.

Pembe ve Beyaz Uyumu 

Pembe beyaz uyumu
Pembe beyaz uyumu

Pembe ile uyumlu renkler arasında şüphesiz en ferah olanı beyazdır. Pembe ile beyaz birbirine çok yakışan renklerdir. Özellikle genç kızlar odalarında en sık kullandığı iki renktir diyebiliriz. Bu iki renk içinde hangi renk aksesuar kullanırsanız kullanın mutlaka göze çarpacaktır. Ancak illaki bu iki renk yanına üçüncü bir renk tavsiyesi istiyorsanız siyah tercihiniz olabilir. Pembe yapısı itibariyle açık bir renk olması ve beyazla birlikte kullanılması nedeniyle ortam daha da açılmış olacağından siyah ve diğer koyu renkli nesneler odada belirginliğini artıracaktır.

[haber id=”3599″]

Pembe ve Yeşil Uyumu

pembe yeşil uyumu
Pembe yeşil uyumu

Yeşil, pembe ile uyumlu renkler arasında neredeyse hiç karşılaşmadığımız bir kombindir. Pembenin hareketliği ile yeşilin dinginliği karmaşık duygular içine itebilir. Yeşilin daha çok pastel tonlarında kullanılması pembe için daha uygun bir görünüme kavuşturabilir. Pembe hakkında bir çok dekorasyon fikirleri üretmek mümkün.

Dekorasyonda Toz Pembe Çekiciliği

Pembe Ve Siyah Uyumu

Pembe ve siyah renkleri daha çok yatak odalarında kullanıldığı bilinmekle, siyah mobilyalar üzerine pembe aksesuarlar şeklinde de kullanılabilmektedir. En koyu renk olan siyahın içinde kullanılan pembe renk adeta dekorasyon içinde patlama yapar.

Pembe Kanepeler ile Feminen Salon Dekorasyonları

 

Bu yazımızda pembe ile uyumlu renkler ve dekorasyon içindeki yerlerini inceledik.  Pembe ile ilgili daha fazla dekorasyon fikirleri için aşağıdaki resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

[galeri]