Dekorasyonda Rahatlatıcı Mavi Etkisi

Evinizin hem rahat ve ferah aynı zamanda sıcak bir tarzı olsun istiyorsanız ve kullanacağınız renkler konusunda kararsız kalıyorsanız size dekorasyonda maviyi sevdirecek birbirinden göz alıcı mavi ev dekorasyon örnekleri hazırladık. Dekorasyonda mavi ve tonlarının yarattığı etkiler, mavinin yanına en çok yakışan renk tonları içinde yazımızın devamında size ilham verecek bir çok detay bulunuyor.

Rahatlatan Mavi Ev Dekorasyonları

Dekorasyonda en çok tercih edilen renklerin başında mavi ve tonları geliyor, banyodan oturma odasına kadar bir çok yaşam alanı için ilk akla gelen renk neden mavi tonları? Mavi dekorasyona yön veren, bir çok farklı etki yaratabilen özel bir renk tonudur. Bu rengin en belirgin özelliği rahatlığı ve ferahlığı ile dingin, huzurlu bir atmosfer yaratmasıdır.

Mavi ton olarak oldukça zengin bir renk, evinizde seçeceğiniz mavi tonuna karar vermeden önce ortamda yaratmak istediğiniz etkilere karar vermelisiniz. Basit bir örnek ile açıklayacak olursak dekorasyonda kullanacağınız pastel maviler ile kobalt yada indigo maviler ile çok farklı etkiler ortaya çıkacaktır. Mavinin açık yada pastel tonlarının rahatlatıcı, sakinleştirici ve mekana ferahlık kazandıran bir etkisi vardır. Koyu ve baskın mavilere bakacak olursak çivit, yada gece mavisi gibi tonlar tam tersine mekana enerji ve hareket katabilecek çekici renklerdir.

[haber id=”444″]

Kullanmak istediğiniz mavi tonu evinizde yaratmak istediğiniz atmosfere göre değişiklik gösterir, evde romantik huzurlu bir dekorasyon istiyorsanız mavinin pastel tonlarını tercih edebilir, risk almadan istediğiniz tarzı evinize yansıtabilirsiniz. Mavi çok çeşitli alanlarda kullanabilen popüler bir renktir, banyo, çocuk odası, mutfak, oturma odası ve yatak odası gibi yaşam alanlarında bir çok farklı etkiye sahip bir renk tonudur.

Kullandığınız mavinin yoğunluğu ne kadar olursa olsun dengeli şekilde diğer renk tonları ile birleştiğinde ortaya her zaman çarpıcı ve rahat bir dekorasyon örneği çıkacaktır. Aynı zamanda kendi ara tonları ile uyumlu olması mavi kullanmak için önemli bir neden olabilir.

[haber id=”6180″]

Evinizde rahatlatıcı bir görselin öne çıkmasını istiyorsanız ve bu işi zahmetsiz şekilde risk almadan yapmak istiyorsanız dekorasyonda mavinin etkilerini kullanmaktan asla çekinmeyin. Maviyi sadece duvarda düşünmek yanlış olur, bu rahatlatıcı renk tonlarını mobilya, aksesuar ve tekstil ürünlerinde kullanarak evinizde yine aynı mavi ferahlığını kolayca yansıtabilirsiniz.

Dekorasyonda Mavi İle Uyumlu Renkler

dekorasyonda mavi çekiciliği
dekorasyonda mavi çekiciliği

Ev dekorasyonunda mavi ile uyumlu renkler en çok aranan konulardan bir tanesi diyebiliriz. Hal böyle olunca bu konuyu da eklemek istedik. Ev dekorasyonunda mavi ile uyumlu renklerin başında gri ve beyaz gelmektedir. Mavinin rahatlatıcı etkisini kaybetmeden uyumlu bir dekorasyona sahip olabilmek için mavi ile bu renkleri kombinleyebilirsiniz. Örneğin mavi bir koltuk takımı tercih ettiyseniz gri renk berjer tercih edebilirsiniz. Yine mavi ile uyumlu halı rengi nedir diyorsanız gül kurusu ve gri renkleri tercih edebilirsiniz. Yine perdelerinizde hangi rengi tercih edeceğiniz konusunda kararsız iseniz gül kurusu fon ve beyaz perde tercih edebilirsiniz.

Galerimizde size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden farklı mavi tonları ile dekore edilmiş çarpıcı ev dekorasyon örnekleri hazırladık. Size ilham vereceğini düşündüğümüz mavi ev dekorasyon modelleri ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

[galeri]