Dekorasyonda Renk Uyumu

Dekorasyonda renk uyumu sağlayarak yaşam alanlarınıza kusursuz bir görünüm kazandırabilirsiniz. Mobilyalarınızı, aksesuarları ve aydınlatma ürünlerini aldınız. Sizin tarzınızı yansıtacak şekilde bir ev dekore etmek için renk uyumuna da dikkat etmelisiniz.

Evinizde sevdiğiniz renkleri görmek sizleri daha rahat hissettirecektir. Almış olduğunuz en küçük aksesuarın rengi bile evinizin havasını değiştirebilir.

Monokromatik Dekorasyon

Modern evlerde en çok yapılan renk dekorasyonu monokromatik dekorasyondur. Genellikle tek bir rengin hakim olduğu dekorasyon çeşididir. Mesela siyah rengini kullanmak istiyorsanız gri ve beyaz tonlarını da dekorasyon içinde kesinlikle kullanmalısınız.

Yine kırmızı ve tonlarını tercih edecekseniz halı, perdeler de yine kırmızının tonlarını yansıtacak renklere hakim olabilir. Monokromatik dekorasyonu evinizin her yerinde tercih edebilirsiniz. Ancak koyu tonları tercih edecekseniz ağırlıklı olarak açık tonlarını dekorasyon içinde tercih etmelisiniz.

Analog Renkler

Son dönemde en çok tercih edilen renklerden olan analog renkler evinizin havasını birden değiştirecek. Genellikle duvar ve tablolarda daha çok tercih edilen analog renkler ile daha kolay eşya kombini yapabilirsiniz.
Mesela sarı, mavi ve yeşili bir arada kullanabilirsiniz. Ya da sarı, turuncu ve kırmızıyı da tercih edebilirsiniz. Bu renklerin tonları ile analog renk dekorasyonu yapabilirsiniz.

Kontrast Renkler


Genellikle kontrast denildiğinde siyah ve beyaz renkler akla gelir. Ancak pek çok birbirine yakışan renk ile kontrast renk dekorasyonunu yapabilirsiniz. Kırmızı ve yeşil, sarı ile mor, mavi ile turuncu en çok tercih edilen birbirine yakışan kontrast renklerdendir. Tonlarını seçmek ise tamamen sizin zevkinize kalmış.

Seçtiğiniz Renkleri Nasıl Kullanmalısınız?

Eviniz için kontrast, analog ya da diğer renkleri seçtiniz. Ancak bu renkleri her yerde kullanmanız evinizi boğacak ve göz yorucu bir hale getirebilecektir. Bunun için evinizin geniş alanlarında açık tonları diğer alanlarında ise koyu tonları geçişli olarak kullanabilirsiniz. Kontrast renk dekorasyonunu tercih edecekseniz renk oranını 3’e 7 şeklinde ayarlayarak kusursuz bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Aynı şekilde monokromatik renk dekorasyonu için ise seçtiğiniz ana rengin %70’inini tercih ederek diğer renkleri de %30 oranında paylaştırabiliriniz.
Renk dekorasyonu yaparken sadece duvar renkleri değil seçtiğiniz mobilyaların renklerini de hesap ederek renk oranlarını buna göre ayarlayabilirsiniz.

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Renkler hayatımızın her yerinde. Üstelik pek çok kişiye göre psikolojimizi de yansıtıyor. Evinizde kullandığınız renkler sizi yansıtır.
Üstelik yaşam alanlarınıza renklere verdiğiniz önemi yansıtarak evlerinize estetik kazandırabilirsiniz. Gelin renklerin anlamlarına ve simgelerine birlikte göz atalım.

Gücün Yansıması Kırmızı

Kırmızı renk genellikle herkesin evinde bulunan ana renklerden biridir. Kırmızının her tonunu evinizde kullanabilirsiniz. Kırmızı en dikkat çeken renklerden biri olduğu için mobilya seçiminde tercihiniz kırmızıdan yana olabilir.

Asaletin Simgesi Mor

Mistik havaları sevenler için ev dekorasyonunda olmazsa olmaz renklerden biri de mor rengidir. Hemen her renk ile uyum yakaladığı için mor rengini oldukça kolay bir şekilde evinizde kullanabilirsiniz. Gizemli bir hava yaratmak için morun istediğiz tonunu mobilyalarınızda veya duvarlarınızda tercih edebilirsiniz.

Canlılığın Rengi Sarı

Renkli bir kişiliğe sahibim ve evime de bunu yansıtmak istiyorum diyenlerin birinci sırasında ise sarı olmalıdır. Sarı hem canlılığın hem de yaratıcılığın simgesi bir renk. Çalışma odalarınız için tercih edebileceğiniz sarı tonları çocuk odaları için de en ideal renklerden biri olacaktır.

Huzurun Rengi Mavi

Deniz kenarı olan hemen her evde görmeye alışık olduğumuz mavi rengi insana huzur verir. Evinize geldiğinizde sizleri karşılayacak sıcacık mavi tonları ile sizler de yaşam alanlarınızda huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz. Mavi renk ayrıca kullanıldığı alanı güvenilir kılan özel renklerden biridir.