Dekorasyonda Renklerin Psikolojik Etkileri

Yaptığımız renk seçimleri hayatımızın her alanında ruh halimizi etkiliyor, özellikle ev ve iş yerleri gibi uzun süre geçirdiğimiz yaşam alanları söz konusu olduğunda renk seçimleri konusunda daha araştırmacı olmalı ve çabuk karar vermemeliyiz. Konumuz ev dekorasyonu olduğundan yaşam alanlarında seçeceğimiz renklerin psikolojik etkileri, hangi renkler bizi daha çok etkiliyor, hangi mekan için hangi renkler seçilmeli yazımızın devamında tüm bu başlıklara detayları ile yer veriyoruz.

Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Psikolojide bildiğiniz gibi her rengin bir psikolojik etkisi vardır. Bu renkler dekorasyon içerisinde kullanıldığında da aynı psikolojik etkileri görürüz. Bu nedenle ev dekorasyonu yaparken renk seçiminde dikkatli olmalıyız. Aşağıda ayrıntılı olarak her rengin psikolojideki etkilerinden bahsettik.

Bir yaşam alanını dekore ederken bu alanda seçeceğimiz dekorasyon tarzına bağlı olarak kullanacağımız renkler hem bizim ruh halimize hemde seçtiğimiz iç mekan dekorasyon stiline uygun olmalıdır. Kısacası ruh halimizi dekorasyona yansıtmak için renklerin gücünden yararlanmalıyız. Öncelikle evde nasıl bir atmosfer yaratmak istediğimize karar vererek bu işe başlayabiliriz, huzurlu, sıcak, rahat yada hareketli.. Dekorasyonun bu özellikleri başarılı şekilde yansıtabilmesi için doğru renk tonlarını seçmemiz gerekiyor.

Mavi

Örneğin ben evde hem rahat hemde sakin bir atmosfer yaratmak istiyorum diyorsanız mavi renk tonları kesinlikle tercih etmeniz gereken ferah tonlardır. Mavi tonlar kullanıldıkları mekanda ferahlığın yanı sıra mekanda sakinlik yaratan bir etkiye sahiptir.

dekorasyonda mavi ferahlığı

Tabi bahsettiğimiz sakinlik ve huzurlu ortam mavinin bazı tonları için geçerli, baskın maviler yani çivit, petrol, kobalt gibi maviler, mavinin daha açık ve pastel tonlarına göre tam tersi bir etki yaratacak ve mekanı daha canlı ve enerkij bir hale getirecektir. Özellikle pastel mavi tonları ile evde size ferahlık hissi veren alanlar yaratabilirsiniz. Çalışma odaları yada yatak odaları için açık mavi yada pastel tonlar kullanılabilir, tabi ki her zaman olduğu gibi maviyi aşırıya kaçmadan ve onu dengeleyen renkler ile beraber kullanmak gerekir.

Sarı

Evinizin her mevsim canlı ve enerjik bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız açık ve parlak sarılar kullanabilirsiniz. Sarının enerji ve şevk veren özellikleri vardır ve kullanıldıkları alana dinamik bir tarz katar. Sarı ve tonlarını evinizde belli bölgelere uygulayarak daha enerjik bir görsel elde edebilirsiniz, örneğin mutfak yada balkonlar sarı kullanımı için oldukça ideal alanlardır.

sarının enerjisini hissedin

Sarının mekana enerji vermesi için duvar boyası olarak kullanılmasına gerek yok, çeşitli aksesuarlar ve ev tekstil ürünleri ile rahatça mekanda istediğiniz dinamik tarzı elde edebilirsiniz. Sarı rengin aynı zamanda neşe verdiği bilinir, bu açıdan bakarsak yaşam alanlarımıza sarıyı dahil etmek psikolojik açıdan bize yarar sağlayacaktır.

Kırmızı

Tutkunun ve ateşin rengi kırmızı, çoğu zaman bu rengi dekorasyona dahil ederken bir kez daha düşünürüz. Son derece etkileyici ve dikkat çeken bir renk tonu olduğundan mekanda nerede kullanırsa kullanılsın odak noktası haline gelecektir. Bu açıdan duvar boyası olarak kırmızı kullanımını tavsiye etmiyoruz ancak çeşitli aksesuarlar ve tekstil ürünleri ile kırmızının çekiciliğinden rahatça yararlanabiliriz.

çekici kırmızı etkisi

Kırmızının psikolojik etkilerine bakacak olursak iştah açan bir renktir, yani evde kırmızı kullanacaksak en uygun alanlar mutfaklar ve yemek odaları olabilir. Bazı kırmızı tonları yatak odalarına uygulanıyor ancak sağlıklı bir uyku için bu alanda daha göz yormayan, pastel tonların kullanılmasını öneririz.

Dekorasyona Heyecan Katan Kırmızı!

Yeşil

Evde doğallık ve ferahlık hissi yaşatan bir diğer renk ise yeşildir. Yeşil dekorasyonda kullanılabilecek en doğru ve güzel renklerden biridir, doğayı temsil eder, mekana ferahlık katar.

doğal ve sakin yeşil

Yeşil rengi kullanacaksak bu rengi dengeli şekilde kullanmamız gerekiyor, çünkü yaşam alanlarında aşırı yeşil kullanımı tembellik hissi yaratır, çünkü bu rengin dinlendirici bir özelliği var. Yatak odaları için yine kullanılabilecek uygun bir renk, oturma odaları yada salonlar için yeşil kullanacaksak oturma takımları, tekli koltuklar, perdeler yada aksesuarlarda tarzımıza uygun bir yeşil tonları kullanabiliriz.

Rahatlatıcı Etkisiyle Yeşil Banyo Dekorasyonları

Turuncu

Eviniz için hem sıcak hemde dinamik bir tarz düşünüyorsanız mutlaka turuncuyu dekorasyona dahil etmenizi öneririz. Turuncu ve tonları eve sıcak aynı zamanda hareketli bir tarz katar. Özellikle oturma odaları için turuncu motive edici aynı zamanda samimi bir etki yaratacaktır.

sıcak ve samimi turuncu

Turuncunun psikolojik etkisi insanı zinde ve enerjik tutmasıdır, özellikle koyu renk bir dekorasyona sahipseniz turuncunun enerjisinden bir anca yararlanıp mekana canlılık katmanızı öneririz.

Banyonuzu Turuncu İle Canlandırın

Siyah

Evinize yada ofisinize dikkat çekici aynı zamanda asil bir tarz eklemek istiyorsanız siyahın gücünden kesinlikle yararlanmalısınız. Siyah ve tonları kullanıldıkları yaşam alanlarına asil ve güçlü bir tarz kazandırır, her ne kadar siyah renge fazla maruz kalmak karamsarlığa yol açıyorsa’da, bu rengi daha dengeli şekilde dekorasyona dahil edebiliriz. Siyahın dramatik bir tarzı var, dekorasyon tutkunlarının bildikleri gibi en abartılı örnekleri gotik ev dekorasyonlarında kullanılır.

asil ve güçlü siyah

Modern dekorasyonlar içinde siyah, gri gibi tonlar son derece etkileyici ve estetik bir hava yaratır. Siyahın her ne şekilde olsun dekorasyonda dengeli kullanılması şart, ortamı kasvetli ve soğuk bir tarzdan kurtarmak için beyaz ve tonları ile bir arada kullanılmalıdır. Monokrom yada minimal dekorasyonları inceleyerek siyahın nasıl kullanılması gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Siyah Mobilyalar İçin Dekorasyon Fikirleri

Mor

Dekorasyonda yaratıcılığı tetikleyen Mor, aynı zamanda mekanda odak noktası haline gelen güçlü bir renktir. Yatak odası, banyo gibi alanlar için yumuşak tonları tercih edilebilir. Yemek odası içinde şık bir renktir, sandalye, koltuk, kanepe gibi mobilyalarda son derece şık bir görsel sağlar.

dekorasyonsa mor şıklığı

Dekorasyonda mor kullanacaksanız aşırıya kaçmadan ve belli noktalarda kullanmanızı öneririz, mor renge fazla maruz kalmak umutsuzluğa yol açabilir. Banyo dekorasyonu içinde mor ve tonları ile hem şık hemde modern bir tarz yaratabilirsiniz, parlak mor tonları modern banyo mobilyalarında çok estetik bir görünüm sağlar.

Mor Tutkunlarına İlham Verecek Dekorasyon Fikirleri

Pembe

Pembe, seçilen ton rengine göre mekanda bir çok farklı etki yaratabilir. Eğer dekorasyonda romantik bir tarz yaratacaksanız pembenin açık pastel tonlarını kullanabilirsiniz. Evde daha dinamik ve hareketli bir ambians için parlak pembeler tercih edilebilir.

dekorasyonda pembe çekiciliği

Pembe bahsettiğimiz gibi bir çok etkiyi yaratabilecek bir renk tonu, öfkeyi dindirdiği ve şefkat uyandırdığı bilinir. Evde pembe kullanacaksanız en uygun alanlar yatak odaları ve bebek odalarıdır. Mekanda tek bir pembe parça ile feminen bir stil elde edilebilir, bu bir koltuk yada dresuar olabilir.

Dekorasyonda Pembe İle Uyumlu Renkler

[galeri]