Dekorasyonda Sarı ile Uyumlu Renkler

Sarı renk insanın içini ısıtan evrene pozitif duygular aşılayan bir renktir. Yapılan araştırmalara göre ise sarı renk enerjiyi arttırmaktadır. Sarı renk diğer ana renkler gibi güçlü bir renktir. Bu da insan psikolojisindeki güçlü duyguları dürtülemektedir. Sarı rengin enerjisi özgüveni arttırmaktadır. Özgüvenin yanında yaratıcılığı da arttıran sarı, insanın verimli b-ve üretken olmasını sağlamaktadır. Genellikle idealist kişilerin ya da özgüveni yüksek yaratıcı ruha sahip olan insanların tercih ettiği bir renk olan sarı, insanlarda mutluluğu arttırmaktadır.

2020 Dekorasyonda Sarı ile Uyumlu Renkler

Sarı iştah açıcı bir renk olma nedeni ile genellikle mutfak ve yemek odalarında da sıklıkla tercih edilir. Hazımsızlığı önleyici ve sindirim sistemini düzenleyici etkilerini görmek de mümkündür. Sarı pozitif ve olumlu etkileri ile insanlar üzerindeki varlığını kanıtlarken negatif yönleri ile de kendini hissettirmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre sarı rengin özellikle bebeklerde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Yetişkin insanlarda ise tüketimde artışı hızlandırırken ihtiyaç dışı satın almalara da insanları yönlendirmektedir.

Sarının olumlu etkilerinin fazlalığının yanı sıra olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle bir ortamda dekorasyon yaparken sarıyı yoğunluklu olarak kullanmak yerine sarı ile uyumlu renkler ile sarının güçlü yanını nötrlemek gerekmektedir. Örneğin sarının en uyumlu olduğu renklerden biri dekorasyonda sarının yanında kullanılabilecek gri ve tonlarıdır. Grinin tek düze sıkıcı görüntüsünü canlandırabilen bir renk olan sarı ile ortama canlılık katmak mümkündür. Sarının bir diğer uyumlu olduğu renk mordur. Aksesuarlarda sarı ile moru bir araya getirebilirsiniz.

2020 Ev Dekorunda Sarı ile Uyumlu Renk Çeşitleri

Yeşil renk de aynı sarı renk gibi yaşamı simgelemektedir. Örneğin sarı bir saksıya yoğun yeşil renklerin olduğu bir çiçek ektiğinizde ortama canlılık katabilir yaşamı ise yaşadığınız ortamda simgeleyebilirsiniz. Yine aynı şekilde düz renkte koltuk takımlarınıza sarı yeşil gibi renklerde kırlentler koyabilirsiniz. Sarı rengi duvarlarınızda da duvar dekoru olarak kullanabilirsiniz.

Dekorasyonda Sarı Rengin Kullanılabileceği Alanlar

Sarı rengi dekorasyonda dekoratif amaçlı aksesuar, duvar süslemesi ya da sade tonlarda dekore ettiğiniz alanlara hareket ve canlılık katması amaçlı kullanabilirsiniz. İştah açıcı ve sindirim sistemini düzenleyici etkisinden yararlanmak amacı ile mutfak ve yemek odalarınızda sarı renge yer verebilirsiniz. Yapılan araştırmalar sarı rengin bebeklerdeki olumsuz etkilerinden söz etmektedir. Araştırmaların sonucu sarı rengin bebeklerin ağlamasına neden olduğunu vurgulamaktadır.

2020 Ev Dekorunda Sarı ile Uyumlu Renk

Bu nedenle sarı rengi bebek odalarında kullanmamakta yarar vardır. Çalışma odalarında da sarının güçlü ve dikkat çekici bir renk olduğu varsayılır ise dikkati dağıtması yönünden yoğunlukla sarı çalışma odalarında kullanılmamalıdır. Ancak verimlilik, yaratıcı ve özgüveni doğru orantılı olarak arttırdığını da unutmamak gerekir. Bu nedenle çalışma odalarında sarı renge dekoratif olarak aksesuar gibi eşyalarda yer verilmesi daha güzel sonuçlar doğuracaktır. Bu sayede hem sarının verimliği arttıran ve yaratıcılığı tetikleyen özelliğinden faydalanılmış hem de dikkat dağınıklığına neden olunmamış olacaktır. Yatak odalarında da çalışma odalarındaki gibi bir öneri daha yerinde olacaktır.

2020 Ev Dekorunda Sarı ile Uyumlu Renkler

Yine geceleri kolay uykuya dalmanızı sağlayacak ve dikkatinizi dağıtmayacak düzeyde sarı renk kullanmanız daha yararlı olacaktır. Sarının enerjiyi arttıran özelliği de bulunduğu için yatak odalarında yoğunluklu olarak sarı kullanılmamasında fayda vardır. Ancak sarı renk yine enerjiyi arttıran özelliği ile sabahları da zinde uyanmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle mutlaka yatak odalarında sarı renge yer verilmeli ancak yoğunlukla kullanımdan uzak durulmalıdır.

2020 Sarı ile Uyumlu Renkler Dekorasyon

İşyerlerinde ve özellikle alışveriş yapılan mağazaların dekorasyonlarında sarı yoğunluklu olarak kullanıldığında dikkat çekici özelliğinden faydalanılmış olacaktır. Sarı alışveriş tutkusunu ve ihtiyaç dışı alımı arttırmaktadır. Kampanyalı ürünlerde ya da dikkat çekmesini istediğiniz bölümlerde sarıyı mutlaka dekorasyonlarınıza eklemelisiniz.