Dekorasyonla Tasarruf Etmenin En Etkili Yöntemleri

Dekorasyonla tasarruf etmenin en etkili yöntemleri, özellikle ısınmayan evlerin, doğalgazlı evlerin ve geniş evlerin kış dekorasyonlarında ilk akla gelen sorudur. Kış dekorasyonu yapılırken evin ısınması da göz önünde bulundurulmalıdır. Kış dekorasyonları yaparken doğru adımlar atılırsa elektrik ve doğalgaz faturalarında yüzde 40 -50 tasarruf yapılmış olunur. Eee devir ekonomi devri:) Havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı şu günlerde dekorasyonla tasarruf bilgileri vererek sizlere yardımcı olmak istedik.

[haber id=”9445″]

Dekorasyonla Tasarruf Etmenin En Etkili Yöntemleri Nelerdir?

Kış mevsiminde tabiri caizse cebimizi en çok yakan elektrik ve doğalgaz faturalarıdır. Şimdi sizlere dekorasyonla elektrikten ve doğalgazdan tasarruf etmenin yollarından bahsedelim. Kış aylarında elektriğe kombinin ısınma yükü de bineceği için kışın aydınlatmalarda farklılık yapmak gerekmektedir. Mesela banyo ve mutfak dolabı aydınlatmasında spot lamba kullanıyorsanız bu lambaları tavan aydınlatma ampulleri ile değiştirmeniz size elektrikten en az yüzde 5 tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Spot aydınlatmalar elektriği en fazla tüketen aydınlatma gurubuna girmektedir.

dekorasyonla tasarruf

Oturma odanızın, salonunuzun veya mutfağınızın camı tavandan yere kadarsa bu camlara yaz sıcağından ve kış ayazından korunmak için cam filmleri kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle sık kullanmadığınız balkon ve salon camlarını cam filmleri ile kaplamanız size doğalgaz ve elektrikten yüzde 7-8 tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Yaptığınız bu işlem elektrik ve doğalgazdan yüzde 10 tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Cam filminin yaz sıcağından eşyalarınızın ağarmasını önleme özelliği da vardır. Cam filmi kaplayarak bir taşla iki kuş vuracaksınız:)

Dekorasyonla tasarruf yapmanın yolu
Dekorasyonla tasarruf yapmanın yolu

Kalın Perdeleri özellikle büyük camlara sahip olan salon dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Kalın ve sık dokumalı şık perdeler kullanarak hem dekorasyonunuzu güzelleştirecek hem de ayazın içeriye girmesine engel olacaksınız. Kalın perde kullanırken perdelerle radyatörün önünü kapatmamanız gerekmektedir. Bu kalın perdenin sıcaklığın içeriye geçmesine engel olacaktır. Bu nedenle pencereyi kapatacak ancak radyatörü kapatmayacak türde perdeler tercih etmelisiniz. Kalın perde yerine içi elyaflı kalın örtüler kullanabilirsiniz. Böylece doğalgazdan en az yüzde 8 kadar tasarruf etmiş olacaksınız.

dekorasyonla tasarruf
dekorasyonla tasarruf

Dekorasyonla tasarruf etmenin en etkili yöntemleri arasında tavan vantilatörü kullanmak da vardır. Ancak tavan vantilatörünü alçak tavanlı evlerde önermiyoruz, sadece loft tipi yüksek tavana sahip evlerde kullanabilirsiniz. Çünkü yüksek tavanlı loft dairelerde klima çok fazla elektrik harcayacaktır. Buda elektrik faturanızın olduğundan çok fazla gelmesine neden olacaktır. Bu nedenle tavan vantilatörü kullanabilir ve klimaya göre daha düşük maliyetli bir serinlik elde edebilirsiniz. Ayrıca dekoratif görüntüsü ile ortamda farklı bir hava yaratacaktır.

Bu Önerileri Dikkate Alın Paranız Cebinizde Kalsın:)

Dekorasyonla tasarruf yapılır
Dekorasyonla tasarruf yapılır

Dekorasyonla tasarruf etmenin bir diğer yolu da kanepe ve koltukların doğru konumlandırılmasıdır. Oturma guruplarınızı, kanepelerinizi, TV ünitelerinizi soğuğun en çok girdiği dış cephe ve pencere önüne konumlandırmanız gerekmektedir. Bu kolay öneri ile faturalarınızda en az yüzde 10-15 tasarruf etmiş olacaksınız.

Dekorasyonda püf noktalar
Dekorasyonda püf noktalar

Kış dekorasyonunda kullanacağınız koltukların üzerine polar ve kadife örtüler atarken dekorasyonunuza farklı bir hava katabilir, hem de tasarruf sağlamış olursunuz.

Dekorasyonda tasarruf için gerekenler
Dekorasyonda tasarruf için gerekenler

Sıva üzerine döşenen sıcak su borularını izole yaptırdıktan sonra (bunun için rulo strafor kullanabilirsiniz.) bu boruları dekorasyon rengine göre boyayabilirsiniz. Peki bu bana nasıl bir katkı sağlayacak diyorsanız; Özellikle dış cephe önünden geçen boruları izole ederek faturalarınızda en az yüzde 20 tasarruf yapmış olursunuz.

 

Dekorasyonla tasarruffYatak odası kış dekorasyonunda kadife veya polar tekstil malzemeleri kullanmaya özen gösterin. Petek termostat ayarını da diğer odalarınızda 1 seviye aşağı çekin. Böylece doğalgazdan en az yüzde 6 tasarruf yapmış olursunuz.

Dekorasyonla tasarruf etmenin en etkili yöntemleri arasında en etkililerinden biri de zemin yalıtımıdır. Zemin yalıtımınız yoksa kullanacağınız halı öne çıkmaktadır. Eğer oturduğunuz evin alt katı boş ise ve zemin yalıtımına sahip değilseniz halı altına 1 santimlik strafor sererek doğalgazdan en az yüzde 7 tasarruf yapmış olursunuz. Bu tedbirlerden sonra sık dokumalı yün halılar kullanmak ile özellikle doğalgaz faturanızda yüzde 15 tasarruf sağlamış olacaksınız. Bu bilgiler ışığında doğru dekorasyonla hem kışı sıcacık geçirecek hem de elektrik ve doğalgaz faturalarında en az yüzde 60 tasarruf yapmış olacaksınız.

Evde depolama alanı oluşturmak