Dekoratif Çalışma Masası Modelleri

Evde ders çalışma ihtiyacı için mutlaka çalışma masası kullanmanızı öneriyoruz. Bunun yanında iş yeri dışındaki ev çalışmalarınızda da dekoratif çalışma masası modelleri sayesinde iş verimliliğinizin oldukça arttığını göreceksiniz.

Küçük Çalışma Masası Modelleri
Küçük Çalışma Masası Modelleri

Dekoratif çalışma masası modelleri arasında yaşınıza, boyunuza ve çalışma sıklığınıza uygun olan seçimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu seçimi gerçekleştirirken sadece dekoratif yönünün değil aynı zamanda fonksiyonel yönünün de dikkate alınması gerekir. Sadece görünüşüne bakılarak alınan her mobilyanın istediğiniz sonucu vermesi mümkün olmaz.

Home Ofis Masa Modelleri
Home Ofis Masa Modelleri

Çalışma masası modelleri seçiminde dikkat etmeniz gereken bir konu da masayı konumlandıracağınız odadaki eşyalar ile olan uyumu olmalıdır. Bu uyumu yakalamanız halinde hem çalışma masası dekoratif bir değer kazanacak hem de odanızın toplam dekorasyon kalitesinde negatif bir değişim olmayacaktır. Bu uyumu yakalamada, ana mobilya grubundaki renk ve desen uyumunun yanında halı, perdeler, ve duvarların rengi, desenleri de önemlidir.

Çalışma Masası Modelleri
Çalışma Masası Modelleri

Dekoratif çalışma masası modelleri arasında en çok dikkat çeken grup, masa içerisinde birçok gözün ve çekmecenin kullanıldığı modellerdir. Bu modeller doğru konumlandırılıp abartılmayacak gözlerle fonksiyonelliği yakaladığında hem dekoratif hem de kullanışlı olmaktadırlar.

Küçük Kitaplıklı Çalışma Masaları
Küçük Kitaplıklı Çalışma Masaları

Çalışma masası modelleri seçiminde fonksiyonel ve çok gözlü bir ürün tercih edecekseniz öncelikle masanızı koyacağınız alanın ebatlarını bilmeniz gerekir. Bazı çalışma masası modelleri sağa ya da sola uzayan ve bol gözlü nitelikleri ile kitap ve dosya koymaya elverişlidir. Alanı müsait olanlar için bu tip çalışma masası tercihi daha doğru olacaktır.

Çalışma Masası Önerileri
Çalışma Masası Önerileri

Dekoratif çalışma masası modelleri içinde tercih edeceğiniz masaların kullanım alanlarını belirlerken masada sürekli kullanacağınız aletleri ve materyalleri de düşünmelisiniz. Örneğin çoğu çalışma masasında dizüstü ya da masa üstü bilgisayar modelleri sabit olarak konumlandırılmaktadır. Bu düzen, masanın yüzeyindeki kullanım alanlarını daraltacağı için tercih edeceğiniz çalışma masası modeli sizin kullanımınıza uygun niteliklere sahip, geniş alanı ile rahat çalışma ortamı sunabilecek özelliklere sahip olmalıdır.

Çalışma Masası
Çalışma Masası

Çalışma Masası İçin Dekoratif Modeller

Çalışma masası modelleri içinde renk tercihi de hem performansınızı hem de bulunduğunuz mekânın ana renk tablosunu etkileyecek özelliktedir. Seçiminizi yaparken iki özelliği de göz önünde bulundurmalısınız. Ortama uyum sağlayabilecek ve aynı zamanda dikkatinizi dağıtmayacak bir renk seçmelisiniz. Sıcak renkler çalışma masaları için çok fazla tercih edilmese de kişisel özelliklerinize uygun görüyorsanız bu renkleri de kullanabilirsiniz. Günümüzde her ortama kolaylıkla uyum sağlaması ve çalışma verimliliğini artırması sebebiyle beyaz renk çok daha fazla tercih edilmektedir.

Küçük Alanlara Çalışma Masası Örnekleri
Küçük Alanlara Çalışma Masası Örnekleri

Çalışma masalarının aydınlatılması da verimlilik ve dekorasyon açısından ayrı bir başlıkta değerlendirilmelidir. Özellikle gece çalışmalarında sadece masanın bulunduğu ortamın genel ışığı ile yetinmeniz yeterli olmayacaktır. Bunun yanında masa lambası ya da spot ışık ile desteklenen bir aydınlatma sayesinde çalışma verimliliği de artacaktır. Masa aydınlatmalarının farklı renk ve şiddete sahip ışıklardan oluşması çalışma masanızdaki faaliyetlere göre seçim yapmanız anlamına gelecektir. Bu da özellikle göz sağlığımızı etkileyen önemli bir ayrıntıdır.

Şık Masa Modelleri
Şık Masa Modelleri

Dekoratif çalışma masası modelleri arasında tercih yaparken klasik çizgilere sahip desenleri ile daha çok klasik mobilyaların olduğu alanlarda tercih edilebilecek, ahşabın sıcaklığının ön planda olduğu ürünleri de seçebilirsiniz. Bu ürünlerden tercih etmeniz durumunda mutlaka çalışma sandalyesini de uygun bir model olacak şekilde belirlemelisiniz. Çalışma masası ve sandalyesi genellikle bir bütün olarak düşünülmekte ve dekorasyon oluştururken birlikte karar verilmektedir.

farklı çalışma masası modelleri
farklı çalışma masası modelleri

Küçük alanlar için çalışma masası bulmak her zaman kolay olmayabiliyor. Ayrıca nasıl görüneceği, alanı daraltıp daraltmayacağı konuları da kafanızı kurcalayabilir. Bu örnekte gördüğümüz tarzda duvara monte edilebilir küçük çalışma masası tercih edebilirsiniz. Çalışma masası modelleri içindeki bazı ürünlerin duvara monteli parçaları da bulunmaktadır. Bu ürünler özellikle dar alanlarda dekoratif çözümler üretmek için doğru tercihlerdir. Duvarların masa ile dekoratif yönden bağımlı rafları sayesinde hem şık bir görünüm elde edersiniz hem de kitap ve evrak koymak için geniş bir alana sahip olmuş olursunuz.