Dekoratif Köpük Duvar Panelleri

Duvarlar dekorasyonun kalitesini belirleyen önemli uygulama alanlarıdır. Bu alanlardaki farklı ve mekândaki diğer eşyalara uygun tasarımlar sayesinde dekorasyon kalitesinin basamağını da artırmış olacaksınız. Bunu sağlamada pek çok alternatife sahip olsak da hangisini tercih edeceğimiz evin genel dekorasyon stiline bağlıdır. Bazı dekorasyon stillerinde duvar kağıtları tercih ederken bazı dekorasyon stillerinde ise köpük duvar dekorları tercih edilmektedir. Eğer kabartmalı duvar dekorasyonlarını seviyorsanız dekoratif köpük duvar panelleri en büyük yardımcınızdır.

Peki, nedir bu dekoratif köpük duvar panelleri? Adından da anlaşılacağı gibi dekorasyon sektöründe kullanılan ve son dönemde özellikle salon ve oturma odası duvarlarında uygulanan çok çeşitli desenlere sahip hazır panellerdir.

Dekoratif köpük duvar panelleri sadece iç mekânlarda değil aynı zamanda dış mekânlar için de kullanılmaktadır. Uygulamasının kolay olması, düşük fiyat ve kaliteli malzeme nedeniyle artık bina dekorasyonu için vazgeçilmez hale gelmiştir.

3d duvar panelleri
3d duvar panelleri

Duvar panelleri genellikle yüksek dansiteye sahip strafordan üretilmektedir. Strafor yüzeyine akrilik atılarak dayanıklılığı artırılmıştır. Bundan sonraki aşamada her panel ayrı ayrı UV boyalar ile boyanarak farklı desen görünümleri elde edilmektedir. Piyasada satılan ürünler genellikle bir panel yarım metre kare alanı kapatacak şekilde oluşturulmaktadır.

Dekoratif köpük duvar panelleri için farklı desen uygulamaları da seçebilirsiniz. En çok tercih edilenler taş, ince taş, ahşap ve tuğla görünümlü kaplamalardır. Bu tercihlerinizde desenleri bireysel olarak seçmenizi önermiyoruz. Mutlaka desen-eşya uyumunu da gözeterek bir seçim yapmalısınız. Sizin tek başına beğendiğiniz bir desen salonunuzda çok daha farklı bir tasarımı oluşturabilmektedir.

Dekoratif Köpük Duvar Panelleri
Dekoratif Köpük Duvar Panelleri

Dekoratif köpük duvar panelleri uygulamalarında en dikkat çeken özelliklerden biri de kolay uygulanabilen ürünler olmasıdır. Eliniz bu tip konulara yatkınsa siz de kendin yap uygulamalarında olduğu gibi duvar paneli uygulamasında bulunabilirsiniz. Bunun için duvarınızın pürüzsüz olması size avantaj sağlayacaktır. Panellerin strafordan üretilmesi sebebiyle maket bıçağı ile kesimi mümkündür. İç içe geçen duvar panelleri de piyasada satılmaktadır ancak her durumda duvarınızın kenarlarındaki uygulamalarda panel kesimi ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Yapıştırma işleminde normal silikon kullanılmaktadır. Silikon, panel arkasına top şeklinde ya da çizgi halinde sürülerek yapıştırma sağlanır.

[haber id=”6972″]

Dekoratif Köpük Duvar Panelleri Avantajları

Dekoratif köpük duvar panelleri sadece tasarımla ilgili nitelikleri ile ön plana çıksa da evinizde sağladığı ısı ve ses yalıtımı ile de önemlidir. Uygulama alanındaki ısı avantajı sayesinde de kışın sıcak, yazın serin bir ortamın oluşmasına katkı sağlamış olacaksınız. Ayrıca apartman hayatında sıkça şikâyet edilen ses problemini çözüme kavuşturmanın önemli bir adımı olarak da duvar paneli kullanabilirsiniz.

Dekoratif Köpük Duvar Panoları
Dekoratif Köpük Duvar Panoları

Bazı firmalar kişiye özel resim baskılı duvar paneli üretimi de gerçekleştirmektedir. Bu paneller istediğiniz duvar ölçülerine uygun olarak üretilebilmektedir. Böylece duvarınızdaki deseni kendiniz seçmiş olursunuz. Bu işlem, dekorasyon için de değerlidir. Tabii, bu uygulamanın diğer duvar paneli uygulamalarına göre biraz daha pahalı olduğunu belirtelim.

Dekoratif köpük duvar panelleri çeşitli standartlara da sahip olması gerekir. Bu standartların olup olmadığını ürünleri satın alacağınız firmadan mutlaka sorgulayın. Zehirli gazlar içermemesi, bakteri üretmemesi, alev yürütmez özelliği sayesinde yangına karşı dayanıklı olması, darbelere karşı sertleştirilmiş olması, üzerindeki desen oluşturulurken solma yapmayan boya teknolojisinin kullanılmış olması duvar panelinin sahip olması gereken standart özellikleri arasındadır.

Dekoratif köpük duvar panelleri için spot ışıklandırma çok daha farklı bir tasarımın oluşmasını sağlayacaktır. Spot aydınlatmayı ikincil bir aydınlatma tercihi olarak düşünmeniz gerekir. Bu aydınlatmada kullanacağınız ışığın rengi ve şiddeti de duvar panelinizdeki desenlerin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Duvar panellerinin temizliği de kolaylıkla yapılmaktadır. Temizlik için nemli bir bezle silme işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Solvent gibi çözücü maddeleri duvar panellerinin temizliğinde kullanmamalısınız. Bu kimyasalların kullanımı panelinizdeki desenlerin rengine ve ana maddeye zarar verebilir.