Deri Mont Nasıl Yıkanır?

Moda dünyasının vazgeçilmez parçaları arasında yer alan deri montlar şıklığın ve tarzın temsilcisidir. Bahar aylarının kurtarıcısı olarak görülen deri mont nasıl yıkanır ve oluşan lekeler nasıl çıkarılır sorusuna evdeki malzemelerle yanıt bulunabilir. Sıradan bir kıyafetin bambaşka bir havaya bürünmesini sağlayan ürünler, bahar serinliğinde tam bir koruyucudur.

Deri mont nasıl yıkanır sorusunun tek cavabı vardır. Deri mont asla yıkanmamalıdır. Oluşan lekelerin ayakkabı boyasıyla kapatılması mümkün değildir. Montunu severek kullananlar birkaç temizlik tüyosu ile uzun süreli bir kullanım sağlayabilirler. Zaman içinde değer kazanan kıyafetler arasında gösterilen deri montlar gece kıyafetlerinin üstünde de kullanılabilir.

Deri Mont Nasıl Yıkanır? Detayları

Deri Mont Temizliğinde Vazelin Kullanımı

deri mont yıkanması
deri mont yıkanması

Çamaşır makinesine atılan montların derisi çatlar, kırışır ve ürün kullanılamaz hale gelir. Deri temizliği için özel olarak üretilmiş ve hemen her yerde satılan ürünler eşliğinde ilk günkü görünüm yıllar boyu korunabilir. Cilt bakımında etkili bir sonuç veren vazelin ve türevleri ılık ve doğal sabunla silinmiş mont üzerinde de kullanılabilir.

Düz bir zemine yayılan temiz bir çarşaf üzerine alınacak mont, elle ve nemli bir bez yardımıyla silindikten sonra vazelin ile parlatılır. Makyaj temizleme pamuğu üzerine az miktarda konacak vazelin ile montun her tarafı ovulur. Bu aşamada varsa lekeler de çıkarılır. Yeni ve parlak bir görünüm kazanan mont kapalı bir dolaba kaldırılmadan önce uygun bir askıda havalandırılır.

Zeytinyağı Deri Mont Üzerine Sürülür mü?

deri mont yıkama
deri mont yıkama

Yine ılık ve nemli bezle silinmiş deri mont üzerine çok az miktarda zeytinyağı makyaj süngeri eşliğinde yedirilebilir. Bir kere damlatılan zeytinyağı bütün montun temizliğinde kullanılmaya yeter. Derinin ihtiyaç duyduğu nem dengesine kavuşmasını sağlayan bu yöntemle montun kullanım süresi uzatılabilir.

Ayakkabıcılarda ve deri ürünler satan dükkanlarda bulunan bakım kremleri de temizlik için idealdir. Bakım kremi satın alırken üst giyim için uygun olanları seçmek gerekir. Ayakkabılar için hazırlanan ürünler yumuşak deriden üretilen montlar için uygun değildir. Maddi ve manevi değere sahip olan deri montların bakımına gereken özen gösterilmelidir.

Kuru Temizleme

deri mont nasıl yıkanır,
deri mont nasıl yıkanır

Düzenli olarak temizlenmesi gereken veya lekelenmiş ürünler için güvenilen bir kuru temizle bulunması gerekir. Evde yapılacak yanlış işlemler neticesinde oluşan lekelerin çıkma ihtimalinin azalacağı unutulmamalıdır.

Evde temizlenen ürünlerin kaldırılmadan önce kuruduğundan emin olunmalıdır. Hurç gibi alanlar yerine montlar askıda ve kapalı bir alanda muhafaza edilmelidir. Parfüm gibi kozmetik ürünler derilerde lekelenmenin en temel sebepleri arasında sayılabilir.

[haber id=”14929″]

Islanan bir deri montun direk olarak ısı kaynağına maruz bırakılması deride hasar oluşmasına neden olabilir. Beklenmeyen bir yağmurda ıslanan montun kapalı bir alana girildiği zaman kuru bir bez ya da mendil yardımıyla silinmesi ve kuruması için oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekir.

İç Malzemesi Kumaş Olan Deri Montların Temizliği

astarlı deri mont nasıl yıkanır
astarlı deri mont nasıl yıkanır

İç kısmı kumaş olan montların daha sık temizlenmesi gerekir. Üzerine sigara ve yemek kokusu sinmiş olan montların iç kısmı yıkanabilir. Bunun için geniş bir küvete ılık su ve deterjan konur. Ters çevrilen montun deri kısmı suya değdirilmeden iç kısım temizlenebilir. İşlem bittiği zaman ise deriye gelen sular kuru bir bez yardımıyla alınır. Bu montların da direk olarak ısı kaynağının yanına bırakılmaması tavsiye edilir. Oda sıcaklığında birkaç gün içinde tamamen kuruyacak olan mont, ilk giyildiği zaman biraz daralmış hissi uyandırsa da birkaç saatin sonunda kendi formunu alacaktır.

Metal aksesuarlar, zincirler, rugan parçalar ve kürklerle zenginleştirilmiş ürünleri kullanırken özenli davranmak ve takılma riskini her an göz önünde bulundurmak gerekir. Klasik bir jean pantolon, beyaz tshirt ya da siyah sade bir elbisenin havasının komple değişmesini sağlayan deri ürünler her dönemin en gözde parçaları arasında gösterilir.

Deri Mont Nasıl Temizlenir

Pek çok insanın bilinçsizce yaptığı deri mont temizleme işlemi çamaşır makinesine atılarak yapılmamalıdır. Özellikle bahar aylarında kullandığımız deri ceketler gardrobumuzun olmazsa olmaz parçaları arasındadır. Kullanıldıktan sonra temizlenmeden gardroba tekrar asmanız hem kötü kokuya hem de diğer temiz kıyafetlerinizin de kirliymiş gibi kokmasına neden olmaktadır. Deri ceket temizliği eğer evde kendiniz temizlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesidir.

Deri Mont Nasıl Temizlenir

Deri mont temizliğinde bir kovaya dolduracağınız su ile bir bez yardımı temizlemede yeterli olacaktır. Ancak deri montunuzu sürekli havalandırmayı unutmamanız gerekmektedir. Montunuza dökülen kahve, çay gibi lekeleri de kuru bir bezle temizleyebilirsiniz. Montun iç kısım temizliğini de bir sabun yardımıyla yapmanız yerinde olacaktır.

[galeri]