Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Salonlar, dekorasyonda en çok dikkat ettiğimiz alanlardır diyebiliriz. Gerek misafirlerimizi bu odada ağırlıyor olmamız, gerekse diğer odalara göre biraz daha geniş olması, salonlar için mobilyalarımızı daha özenli seçmemize neden oluyor ve salon dekorasyonu nasıl olmalı sorusunu akla getiriyor. Bu durumda salonumuzun şekli de büyük bir etken. Dikdörtgen şeklinde salonlar zor dekore edilir gibi genel bir algı vardır, aslında dikdörtgen salonlarda mobilya yerleşimi daha rahat şekilde yapabilir. Peki dikdörtgen salon nasıl döşenir? Burada önemli olan mekanın darlığıdır ancak ufak dokunuşlar ile mekana derinlik kazandırabiliriz, bundan ayrıca bahsedeceğiz.

Dikdörtgen Salon Nasıl Döşenir?

Dikdörtgen Salon Nasıl Döşenir
Dikdörtgen Salon Nasıl Döşenir

Dikdörtgen bir salona sahipseniz aslında şanslısınız diyebiliriz, ister parçalı ister l şeklinde bir oturma grubu ile mekanı daha kullanışlı ve şık bir hale getirebilmek mümkün. Dikdörtgen salonlar oturma gruplarının en rahat şekilde yerleşim yapılabildiği salonlardır, tabi bu mobilyaların peş peşe sıralanması anlamına gelmiyor, salonun baş tarafına şık bir L koltuk koyabilir yada bir üçlü, bir ikili ve 2 berjer şeklinde kullanışlı bir düzen yapılabilir.

Dikdörtgen salon yerleşiminde önemli olan nokta kapı tarafı yani mutfağa yakın olan dip kısımda yemek takımına yer verilmesidir, bu sayede rahat şekilde mutfaktan servis yapılabilir. Bu bölüm isteğe ve tarza göre farklı şekillendirilebilir, örneğin duvara dayalı şık bir konsol, yada aksesuarları sergileyen bir dresuar. Konsol veya dresuarınızı tamamlayacak nitelikte, duvara enine olarak asılmış dekoratif bir ayna tercih edilebilir. Masanın hemen arka tarafında yine şık bir vitrin ile son derece zengin bir yemek bölümü oluşturulabilir.  Bu arada dikdörtgen salon için yemek alanında mümkünse kenarları hafif oval yine dikdörtgen bir masa tercih edilmelidir, bu ufak detay mekan içinde işlevselliği arttıracaktır. Size fazladan alan yaratacak ve aynı zamanda şık bir görüntü almanızı sağlayacaktır.

Dikdörtgen salonlarda dekorasyon açısından karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri mekanın dar olmasıdır. Bu darlığı ortadan kaldırmanın en rahat ve dekoratif yolu ise güzel bir ayna yerleşimidir. Aynalar özellikle küçük alanları büyük göstermek adına tercih edilen en şık aksesuarlar arasındalar. Dikdörtgen salona dahil edilen bir ayna hem salonun tarzını tamamlayan şık bir aksesuar diğer yandan mekanın derinlemesine hissedilmesini sağlayan yani endeki darlığı yok eden en önemli parçadır. Bu aynayı ister yemek masanızın yanına duvara isterseniz konsolunuzun üzerinde tercih edebilirsiniz.

Evinizin Güzelliğini Tamamlayan Dekoratif Aynalar

Koltuk takımı, yemek bölümü ve ayna yerleşiminden sonra mekandaki en önemli parçalardan biri olan sehpa ve yerleşiminden bahsedelim. Yemek bölümünde hatırlayacağınız gibi kenarları hafif oval bir dikdörtgen masa önermiştik, sehpa seçiminde ise mümkün olduğu kadar elips şeklinde sehpalar kullanmaya özen gösterin.

Son dönemde içinde birden fazla parça içeren zigon havasında dekoratif orta sehpalar oldukça ilgi görüyor,  mekanın hem tarzı hemde kullanışlılığı açısından bu tarz bir sehpa seçimi yapılabilir. Son olarak artık hem yemek masası hemde orta sehpanın altına şık bir halı seçimi yaparak mekanın bütünlüğünü sağlayabilirsiniz. Halı sevmeyenler alternatif olarak şık kilimler tercih edebilir.

[galeri]