Dinamik Genç Odaları İçin Pop Art Poster Modelleri

Popüler sanat anlayışının kısaltılmış isimlerinden türetilmiş pop art kelimeleri ile aslında bir sanatsal akım ifade edilmektedir. pop art poster ürünlerinin kaynağı 1950’li yıllara dayanmaktadır. Bu dönemde soyutsal bir takım sanat ürünlerine tepki olarak ortaya çıkmış somut görünümlü ve nesnel varlıkların pop art tablo olarak yansıtılması bu akımın başlangıcını oluşturmaktadır. Günümüzde özellikle genç odası duvar kağıtları arasında pop art poster görünümlü olanlar tercih edilmektedir. Bu uygulamaların oda posterleri şeklinde de hem salonlarda hem de oturma odalarında farklı bir dekorasyon tarzını temsil ettiğini de ifade edebiliriz. Genç duvar kağıtları içeriğinde yer alan pop art poster uygulamalarının dekoratif katkılarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları yazımda bulabilirsiniz.

Odaya Asılacak Posterler

modern pop-art posterler
modern pop-art posterler

Çok sevdiğiniz bir çizgi roman karakterinin pop art poster şeklinde odanızda olmasını ister misiniz? Cevabınız evet ise bununla ilgili dekorasyon inceliklerini ve muhtemel dekoratif sonuçları da bilmeniz gerekir. Genç odası duvar kağıtları arasında sıklıkla tercih edilen bu modellerin bir duvar kağıdı uygulaması şeklinde olması sebebiyle duvarlarınızın tamamında yer alması mümkündür. Ancak bu şekilde tüm odanın kaplanmasını dekoratif açıdan çok doğru bulmuyoruz. Bunun en önemli sebebi tüm duvarların aynı model ve renk ile oda dekorasyonunda sıkıcı bir hava yaratmasıdır.

Pop art poster uygulamasını duvar kağıdı ile sadece bir duvara uygulanacak şekilde yapılması sayesinde çok daha etkili ve o duvarın ön plana çıkarıldığı bir dekorasyon uygulamasına sahip olursunuz. Tabii bunu gerçekleştirirken mutlaka diğer duvarların nötr renk ve desenlere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde oda içerisinde karmaşık bir ortam ortaya çıkabilir. Bu da dekorasyon kalitesi açısından negatif etki anlamına gelmektedir.

odaya asılacak posterler
odaya asılacak posterler

Pop art poster uygulamasının bir diğer yöntemi de orijinal bir posterin duvara asılarak dekorasyonda yer almasıdır. Bu uygulamanın duvar kağıdı yöntemine göre değiştirilebilir ve kaldırılabilir olması sebebiyle avantajları daha fazladır. Oda dekorasyonundan sıkılmanız durumunda posteri farklı mekanlarda değerlendirebilir ya da değiştirebilirsiniz.

Pop art poster uygulamaları

Pop art poster uygulamaları içerisinde temelde renkli çizimler ön planda yer almaktadır. Günümüzde özellikle geniş mekanlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz bu poster uygulamalarının dilerseniz tek çerçeveli büyük bir tablo ile duvar dekorasyonunda kullanılması mümkündür. Bu tip durumlarda duvar renginin çok fazla sıcak renklerden oluşmaması daha çok açık ve pastel renklerin tercih edilmesi pop art poster uygulamasının etkisini de artıracaktır.

Marlyn Monroe Poster
Marlyn Monroe Poster

Oda posterleri olarak da bilinen pop art posterler sayesinde salonunuzu sevdiğiniz bir sanatçı, obje ya da kahraman ile çok daha renkli ve size hitap eden bir dekorasyona kavuşturabilirsiniz. Dilerseniz bu oda posterleri için sıralı poster uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bu yönteme göre yan yana ya da duvar durumuna göre alt alta sıralanmış oda posterleri sayesinde istediğiniz dekorasyon etkisi pozitif anlamda sağlanacaktır.

Günümüzde pop art posterin uygulamasının sadece duvar dekorasyonu olarak değil aynı zamanda kumaşlara da uygulanabildiğini gözlemliyoruz. Kırlentler, mobilya kumaşları, perdeler, halılar ve diğer tekstil ürünlerine de pop art poster uygulamaları yapılabilmektedir.

Ray Charles Poster
Ray Charles Poster

Evin her bölümünde olduğu gibi antre dekorasyonu için de poster uygulaması hayata geçirilebilir. Antrelerde kullanacağınız posterlerin koridorun genişliğine göre seçilmesinde fayda vardır. Duvarlarda kullanacağınız farklı posterler aynı zamanda evin diğer bölümlerindeki uygulamalar hakkında da fikir verecektir.

Pop art poster uygulamasının aydınlatması da en az poster seçimi ve konumlandırması kadar önem taşımaktadır. Gün ışığı açısı düşünülerek seçilmiş duvarın geceleri de doğru bir aydınlatma yöntemi ile vurgulanması hem gözü rahatsız etmeyecek hem de istediğiniz dekorasyon kalitesini sağlayacaktır.

[galeri]