Dış Kapı Giriş Dekorasyonu ve Son Trend Uygulamalar

Dış kapı giriş dekorasyonu çoğu ev sahibinin gözünden kaçsa da misafirlerinizin ağırlanmasında etkili bir yöntem olduğunu belirtmek isterim. Bazı evlerin giriş kapılarının misafirler için cezbedici olması, içerisi için fikirler oluşturması ve içeri girildiğinde ufak dekorasyon problemlerinin giriş dekorasyonu sebebiyle tolere edilmesi dekorasyon açısından oldukça önemlidir. Bunun gerçekleşmesi için dış kapı süsleri ve dış kapı önü aksesuarları sıklıkla kullanılmaktadır. Siz de dış kapı süsleri nasıl yapılır ve uygulamada nelere dikkat edilir sorularının cevabını arıyorsanız mutlaka yazımı okumalısınız.

Dış Kapı Giriş Dekorasyonu
Dış Kapı Çelenk Modelleri

Dış kapı giriş dekorasyonu için temelde dikkat etmemiz gereken iki ayrım vardır. Bu ayrımları evlerin niteliklerine göre belirlemekteyiz. Eğer eviniz bir apartman içerisindeyse dış kapı giriş dekorasyonu gerçekleştirirken buna uygun dış kapı süsleri ya da aksesuarları kullanmanız gerekir. Eviniz müstakil bir ev ise dış kapı dekorasyonu için seçenekleriniz oldukça artacaktır. Bu seçenekleri değerlendirirken yine evinizin renginden bahçe dekorasyonuna kadar birçok parametrenin de doğru yorumlanması gerekecektir.

[haber id=”33″]

Dış Kapı Giriş Dekorasyonu

Apartman dairesinde yaşayanlar için kapı rengi belirleme şansı çok fazla yoktur. Genellikle ortak kullanılan çelik kapılar, binanın yapım aşamasında mimar ve mühendisler tarafından belirlenmiştir. Kapı rengini dış kapı süsleri ile farklı hale getirmek ise sizin elinizde. Bunun için kullanacağınız süsleri dilerseniz evde kendin yap çerçevesi içerisindeki araştırmalarınızla da üretebilirsiniz. Bu üretimlerin size özel birtakım izler taşıması misafirleriniz için hoş bir sürpriz de olabilir. Dış kapınızın kenarları müsaitse mutlaka çiçeklerin muhteşem dekorasyon etkisini kullanmalısınız. Bizim önerimiz iki tarafa koyacağınız simetrik ölçülerde vazo ya da şık bir saksı ile canlı çiçek sunumu gerçekleştirmektir. Çiçek seçiminde mümkün mertebe renkli olanları seçmeniz dekorasyondaki enerjiyi misafirlerinize verebilme adına oldukça önemlidir.

Dış Kapı Giriş Dekorasyonu
Dış Kapı İçin Vazo

Apartman daireleri için dış kapı giriş dekorasyonu adına sıklıkla kullanılan uygulamalardan biri de paspaslardır.  Paspas şekilleri de kapınızdaki desen ya da renk ile uyumlu olmalıdır. Dilerseniz yazılı olan paspasları seçebilir dilerseniz de düz renkli paspasları kullanabilirsiniz. Paspasların geometrik şekilleri de giriş dekorasyonu için uygun niteliklere sahip olmalıdır.

Dış Kapı Giriş Dekorasyonu
Kapı Önü Paspası

Müstakil Evler İçin Dış Kapı Giriş Dekorasyonu

Müstakil bir eve sahip olanların dış kapı giriş dekorasyonu bahçeye giriş ile başlamaktadır. Bahçe girişinden sonra kullandığınız zemin özellikleri ile başlamakta ve en son kapıda sona ermektedir. Dış kapıya ulaşıncaya kadar farklı alternatiflerle zemin oluşturabilirsiniz. Eğer çimlerle kaplı bir bahçeniz varsa kilitli taş, normal taş, mermer, ahşap gibi materyallerle zemin dekorasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Burada dış kapı ile bahçe kapısı arasındaki mesafe ve merdivenin olup olmadığı da dekorasyon için önemlidir. Eğer bahçeden evin dış kapısına merdiven ile ulaşılmakta ise mutlaka merdivenleri kapı ve yol konseptine uygun değerlendirmek gerekir.

Dış Kapı Giriş Dekorasyonu

Dış kapı giriş dekorasyonu için müstakil evlerde mutlaka çiçek ya da çiçeklerle süslü bir dekorasyon uygulaması sağlamalısınız. Zira çiçeğin dekorasyonda kattığı doğal ve bir o kadar da estetik hava, hiçbir yapay süs ile sağlanamaz. Müstakil evlerde çiçek için oldukça geniş alanlar sağlayabilirsiniz.

Dış Kapı Giriş Dekorasyonu

Müstakil evlerde dış kapı aydınlatması da dekorasyonun bir parçası olarak kabul edilir. Bu aydınlatmayı kapı önündeki duvar aplikleri, aydınlatma panelleri ile sağlanmış spot ışıklar ve LED ışıklar ile gerçekleştirebilirsiniz. Hangisini tercih edeceğinize evinizin kapı konumu ve toplam dekorasyon anlayışınıza göre karar vermelisiniz.

Dış Kapı Giriş Dekorasyonu
Dış Kapı Işıklandırması

Müstakil evler için farklı tarzlara sahip kapılar da kullanılabilir. Kanatlı Fransız usulü kapı kullanabileceğiniz gibi ahşap oymalı bir yüzeye sahip kapı da tercih edebilirsiniz. Kapı üzerinde keskin ya da yumuşak hatlara sahip geometrik figürler de evinizin geometrisine uygun olarak tercih edilebilir.

Apartman Girişi Dekorasyonu

Apartman gibi toplu yaşam alanlarında genellikle dekorasyon gözden kaçırılan bir ayrıntıdır. Oysaki apartman girişi dekorasyonu, sizi ve misafirlerinizi ilk karşılayan alan olduğu için dikkat edilmesi gereken bir unsur diyebiliriz. Oldukça düşük maliyetlerle apartman girişi dekorasyonu yapmak mümkün. Girişin müsait olması durumunda birkaç saksı bitkisi ve duvar dekorasyonu ürünleri ile girişe renk katabilir ayrıca yukarıda bahsettiğimiz dış kapı dekorasyonunu apartman kapılarında da uygulayabiliriz.