Düşen Mutfak Tezgah Evyesi Nasıl Yapıştırılır?

Takipçilerimizin soruları arasında yer alan Düşen Mutfak Tezgahı Lavabosu Nasıl Yapıştırılır? sorusunu detaylı şekilde cevaplandırmak istedik bugün. Eski mutfak sahiplerinin başına gelebilecek bir sorundur evye düşmesi. Peki mutfak tezgah evyesi neden düşer ilk olarak bununla başlayalım. Uzun yıllar bakım görmeyen ve yenilenmeyen mutfaklarda sıkça görülebilen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor mutfak tezgah evyesi düşme sorunu, bunun başlıca sebepleri arasında uzun süre kullanım ve özellikle mermer tezgahlarda kullanılan yapıştırıcılar gelir. Yine küçük çaplı çatlaklar arasından su sızması sebebi ile de yapıştırıcı etkisini kaybedebilir. Yalnızca eski tezgahlar değil, yeni tezgahlarınızda da düşme problemi yaşayabilirsiniz. Genel olarak bunun sebebi de iyi bir şekilde yapıştırılmamasıdır.

Genel olarak baktığımızda eski tip mutfaklarda alttan yapıştırmalı mutfak lavaboları akemi adında bir yapıştırıcı ile yapıştırılıyor, pek çok ustanın lavabo montajı sırasında kullandığı bir yapıştırıcıdır bu, mermer yapıştırıcısı olarak bilinen akemi ilk etapta görevini yerine getirse bile uzun süre kullanım için dayanıklılık süresi uzun olmayan bir mermer yapıştırıcısı.  Akemi mermer yapıştırıcısı zamanla bazı sebepler ile etkisini kaybeder ve zamanla mutfak lavabosuna binen ağırlık nedeni ile kuvvetini kaybeder. Akemi mermer yapıştırıcısı hem mermerler hem de doğal taşları anlık olarak sabitlemek için kullanılır ancak bahsettiğimiz gibi uzun süreli bir kullanım için pek uygun bir yapıştırıcı değildir. Günümüzde de mutfak tezgahlarının montelenmesinde kullanılmaz.

Düşen Mutfak Tezgah Evyesi Nasıl Yapıştırılır?

Düşen Mutfak Tezgahı Lavabosu Nasıl Yapıştırılır?

Mutfak Tezgahının Düşen Lavabosunu yapıştırmak için öncelikle aşama aşama aşağıda anlatılanları uygulayabilirsiniz. Zımpara ya da bir tel olabilir, düşen mutfak lavabosunu ve tezgah altını ( lavabonun birleştiği kısımları) güzelce zımparalayarak temizleyin. Böylece tamamen eski yapıştırıcı artıklarından arındırmış olursunuz. Hiçbir şekilde eski yapıştırıcıdan iz ve kalıntı kalmadığından emin olmalısınız, ayrıca düşen lavabonun ve yapıştırılacak tezgah alanının ıslak olup olmadığından emin olmalısınız. Islak zeminleri kuru bir bez ya da fön makinesi ile sıcak hava üfleyerek kurutun. Hem mermer tezgahlar hem de granit tezgahlar için aynı işlemleri uygulamalısınız. Tüm bu işlemleri yaparken tezgahı bir yere dayamak yerine düz bir zemin üzerine ters bir şekilde yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Böylece hem kayıp düşme olasılığını ortadan kaldırırsınız hem de temizlenmesi ve kuruması oldukça kolay hale gelir. Yine düz zeminin üzerine tezgahıkoymadan önce altına gazete kağıdı serebilirsiniz. Gazete kağıtları hem zeminin çizilmesini engeller hem de eğer tezgahınız ıslak ise suyu emmeye yardımcı olup çabuk kurumasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir : İç Kapılar Nasıl Boyanır?

Piyasada pek çok etkili silikon yapıştırıcıyı rahatlıkla bulabilirsiniz. Satın aldığınız silikonu silikon tabancasına yerleştirin ve düşen evyenin yapışması gereken kenarlarına herhangi bir boşluk bırakmadan düz şeritler halinde sıkın. Ayrıca bu işlemi yaparken soğuk değil sıcak silikon kullanmanızı tavsiye ederiz. Silikonu ilk olarak arka taraflara sıkın ve kurumadan tezgahı yerleştirin. Daha sonra tezgahın ön kısmını kaldırarak hızlı bir şekilde silikonu sıkın ve tezgahı üzerine bırakın. Bu işlemden sonra kuruması için sabitleyin. Mermer silikonu ile yapıştırdığınız tezgah evyesi tahtalar ile sabitlenerek en az 4-5 saat bekletilmelidir. Bu aşamada 5 saat silikonun kuruması için yeterli bir süredir ancak size tavsiyemiz kuruduğundan emin olsanız bile en az bir gün tezgahı kullanmamanız.

İlginizi Çekebilir : İç kapılar nasıl boyanır?

Çatlak Mermer Tezgahı Yapıştırmak İçin

Yukarıda anlatılan yöntemi ve malzemeleri çatlak mermer ya da granit mutfak tezgahlar için rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Uzun süreli kullanımdan kaynaklı mermer ya da granit tezgahta çatlaklar yada kırıklar oluşmuş ise aynı şekilde mermer silikonu kullanarak onara bilirsiniz. Çatlak ya da kırık mutfak tezgahları mutfak dolaplarının ömrünü kısaltır ve hem kullanım açısından hem maddi açıdan sizi sıkıntıya sokar. Bu çatlaklar ya da kırıklardan dolayı mutfak dolapları su ile temas eder ve zamanla çürümeye başlar. Bu durumlarda aynı şekilde bu hasarlı bölgeleri silikon ile yapıştırıp dolabın su ile temasını engellenmelidir. Yine evinizde, tezgahın yanı sıra mermer lavabolarınızı, tuvaletleri ya da doğal taşlardan yapılmış herhangi bir eşyayı da mermer silikonu ile kolaylıkla yapıştırabilirsiniz. Eğer tezgahınızda kullandığınız mermer ya da granit çürümeye başlamışsa mutlaka değiştirmeniz gerektiğini de unutmayın. Çünkü çürükler mikrop oluşumuna neden olur ve tezgahınızın üzerinde yapmış olduğunuz her işe gerek sebze ve meyvelere gerek bulaşıklarınıza bu mikroplar temas edecektir. Böylece Düşen Mutfak Tezgah Evyesi Nasıl Yapıştırılır? Sorusuna yanıt vermiş olduk.

Mermere Evye Yapıştırma

Evyenin satın alınmasıyla birlikte özel olarak renk veya model fark etmeksizin, yapısına uyumlu olacak şekilde dikdörtgen veya yuvarlak olan evyelerden yararlanılması mümkündür. Tasarımıyla yoğun ilgi gören her bir mermer tezgah bünyesinde evyenin yapıştırılması için kullanılabilecek birbirinden farklı malzemeler bulunuyor. Evyenin yapıştırılmasının ardından, yan bölümlerden taşan malzemenin mutlaka temizlenmesi gereklidir.

Mermere Evye Yapıştırma

Würth ve Granit doğal taş yapıştırıcıları da bu alanda en çok ilgi gösterilen, çok kısa süre içerisinde evyenin yapışmasını sağlayacak şekilde üretilmiş ürünlerdir. Ortalama 2 ila 3 saat içerisinde, evyenin dört bir tarafının, granit doğal evye yapıştırma modelleri aracılığıyla yapıştırılabilir olması sağlanıyor.