Düzenli Bir Mutfak İçin Tüyolar

Gerek mutfak dekorasyonunuzun ön plana çıkmasını sağlamak için gerekse mutfakta hız kazanmak için mutfak düzeni önemli bir yer teşkil etmektedir. Düzenli bir mutfak için tüyolar bulabileceğiniz bu yazımda her hanımın uygulayabileceği küçük ama etkili örnekleri beğeninize sunmak istiyorum

 Mutfak düzeni sadece dolapların çok olmasıyla ve geniş bir mutfakla sağlanamaz. Bunun için mutfakta kullandığınız her araç ve gereç için doğru fikirlerle alan oluşturmanız gerekir. Bu sayede hem mutfak aletlerine pratik erişim hem de düzenli bir mutfak mümkün halde gelecektir.

Öncelikle mutfak düzeni sadece bir kişinin üstüne kalacak kadar hafif uygulamalar bütününü oluşturmaz. Bir mutfağın düzeni evin tüm bireylerini ilgilendirmektedir. Bu sebeple içilen suyun bardağı, yenilen meyvenin kabuğu, çerez tabakları ve benzeri durumlarda aile bireyleri rastgele mutfak tezgâhını ya da masasını kullanılırlarsa mutfak düzenini sağlamak çok mümkün olmayacaktır. Mutfakta hemen her ürünün nerede olabileceği ile ilgili her aile ferdinin bilgisi olmalıdır. Böylece kirlilerin nerede, malzemelerin hangi bölümde saklanacağı da ortaya çıkmış olur.

Düzenli bir mutfak için tüyolar kısmının en başına gereksiz mutfak araç ve gereçlerinin uzaklaştırılması kuralını yazmak gerekir. Her bayan “bir gün lazım olur.” Ya da “Ne kadar da kullanışlı” diyerek birçok mutfak eşyasını mutfağında tutmaktadır. Bazı bayanlar bunları mutfağından kaldırmama konusunda inatçı olsalar da mantıklı davranarak kullanmadığınız mutfak araç ve gereçlerini mutlaka mutfağınızdan uzaklaştırmalısınız.  Düzenli bir mutfak için bu ilk adım oldukça önemlidir.

Mutfak Saklama Kutuları
Mutfak Saklama Kutuları

Mutfakta en az kullanılan alanlardan biri mutfak tezgâhlarının duvarlarıdır. Bu alanlar hem hacim olarak hem de tasarım açısından kullanıma müsait bölgelerdir. Büyük yapı marketlerde satılan şık ve metal askılıklar ile bu alanları verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde hem mutfak düzeni sağlamış olacaksınız hem de her an kullanabileceğiniz mutfak aletlerini elinizde altında tutabileceksiniz.

Mutfaklarda çok kullanılan bıçakların birçok çeşidi vardır. Fazla çeşidin olması bazı mutfaklarda karmaşayı da beraberinde getirir. Bunu düzeltmenin en güzel yolu bir çekmecenin bıçaklar için ayrılmasıdır. Tahta bir blok üstünde farklı ebattaki bıçaklar için ayrılmış alanların kullanılması ile hangi bıçağa ihtiyacınız varsa kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Bu yöntem de düzenli bir mutfak için tüyolar başlığı altında değerlendirilebilir.

Düzenli Mutfak Örnekleri
Düzenli Mutfak Örnekleri

Düzenli bir mutfak için tüyolar sizin için de değerliyse mutfak dolaplarınızı organizer ürünler ile düzenlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu ürünler sayesinde mutfak dolaplarında kullanılmayan alanların da işlevsel hale gelmesi sağlanmış olacaktır. Bu uygulama için dolap içi çeşitli aparatlar kullanabilirsiniz. Bu aparatları dilerseniz raylı sistemle destekleyerek maksimum kullanım alanını yakalayabilirsiniz. Özellikle geniş raf aralığına sahip bölümlerin üst kısımlarının daha verimli kullanılabilmesi için yeni bir raf oluşturan aparatlar sayesinde hem düzen hem de kullanım alanı sağlanmış olacaktır.

Düzenli bir mutfak için tüyolar arasında dolaplardan da söz etmek gerekir. Dolapların çok olması mutfak için avantajdır. Bol dolaba sahip hanımların mutfakta düzen sağlaması nispeten daha kolay olmaktadır. Bu sebeple imkânınız varsa özellikle atıl vaziyette olan alanları dolaplarla değerlendirebilirsiniz. Örneğin arada kalan ince uzun bölümler ters çekmeceli dolaplar ile mükemmel bir kavanoz saklama alanlarına dönüşebilmektedir. Üstelik bu alanlarda saklanan yiyeceklerin hacimleri de azımsanmayacak ölçüde fazla olmaktadır.

 

Pratik Mutfak Düzenleme Fikirleri
Pratik Mutfak Düzenleme Fikirleri

Kuru bakliyatlar genellikle büyük boy paketlerde satın alınarak ekonomik olması sağlanmaktadır. Ancak mutfakta oldukça fazla alanı kaplayan bu bakliyatlar için yeterli alan açabilmek düzenli bir mutfak için tüyolar grubuna dâhildir. Bakliyatları saklamak için güneş ışığından uzak, dolap içleri uygun alanlardır. Kademeli açılan dolaplar sayesinde dolabın hacminin tam olarak kullanılması mümkün hale gelmektedir. Bakliyatları saklamada mutfak düzenini sağlayan bir diğer uygulama da bakliyat kavanozlarının şeffaf olması ve gerekirse üzerine bakliyatın cinsi ve türü ile ilgili bilgiler yazılmasıdır.

Dekoratif ve Düzenli Mutfak Uygulamaları

düzenli mutfak
düzenli mutfak

Mutfağınızın hacmini doğru ve tam olarak kullanabiliyor musunuz? Eğer cevabınız “evet” ise bu kullanımınızı dekorasyon açısından doğru buluyor musunuz? Genellikle mutfak duvarları pratiklik ve alan oluşturma için çok sık kullanılan alanlardır. Ancak mutfağınızın her duvarının bu amaç için kullanılması halinde mutfağın dekoratif özelliğinin kaybolma riski ortaya çıkacaktır. Bunu önlemenin yolu ihtiyaç duyduğunuz alanlarda duvar uygulamaları yapmanız olacaktır. Duvar uygulamaları yaparken de mutlaka mutfağın dekorasyon özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Otantik bir hava oluşturma gayesi ile mutfak duvarlarına olur olmaz ürünleri duvar uygulaması olarak asarsanız dekorasyon açısından bunun doğru bir tercih olmayacağını belirtelim.

Düzenli Mutfak İçin Mutfak Saklama Kutuları
Düzenli Mutfak İçin Mutfak Saklama Kutuları

Mutfağınızdaki dolap çekmeceleri genellikle klasik tarzda açılan çekmecelerden oluşur. Mutfak dolaplarınızın üretiminde çekmeceleri dikine de düşenebileceğiniz alanlar mutlaka olacaktır. Bu sayede birçok kavanoz için yer açılacaktır. Bu sisteme sürgülü raf ya da sürgülü çekmece sistemi adını vermekteyiz.

Mutfak Düzeni Nasıl Olmalı
Mutfak Düzeni Nasıl Olmalı

Düzenli bir mutfak için tüyolar istiyorsanız bu uygulamada dikkatinizi çekecek türdendir. Çok sık kullandığınız buzdolabı poşeti, çöp poşeti, eldiven vb. ürünlerin kutularını duvara şık bir şekilde monte etmenizi öneriyoruz. İsterseniz farklı dekoratif özellikteki kutularla da bunları sağlayabilirsiniz. Bu sayede mutfak düzeni ve pratikliği elde etmiş olacaksınız.

Mutfak düzeni sağlamanın bir diğer yolu da dolap içindeki hacimlerin iyi değerlendirilmesinden geçmektedir. Bazı dolap içleri yüksek raflara sahiptir. Bu nedenle koyduğunuz malzemeler ile raflar arasında boşluklar oluşmaktadır. Basit bir şekilde bu sorunu çözebilirsiniz. Özellikle yapı marketlerde ve büyük marketlerde satılan raf bölücüler sayesinde ekstra raflar ve alanlarla mutfak düzeni oluşturabilirsiniz.

Düzenli Bir Mutfak İçin Tüyolar
Düzenli Bir Mutfak İçin Tüyolar

Düzenli mutfaklar gözlemlendiğinde en temel özellikleri hangi malzemenin nerede olduğunun açıkça ortaya konmasıdır. Bunun için sık kullandığınız mutfak araç ve gereçlerini kolay ulaşılabilecek dolaplarda ya da alanlarda tutmanız size hız da kazandıracaktır. Özellikle kuru gıdaların gerek tüketim miktarlarının takip edilmesi gerekse tasnifinin kolay olması açısından büyük cam kavanozlarda bir düzen içinde saklanması çok daha uygun olacaktır.

Dolap içinde sakladığınız baharatlara ulaşmak için epey zaman ve çaba harcamak zorunda kalabilirsiniz. Bunu gidermenin pratik bir yolu baharat takımınızı uygun bir yuvarlak tepsi içerisinde muhafaza etmekten geçiyor. İstediğiniz baharata ulaşmak için tepsiyi çevirmek yeterli olacaktır. Düzenli bir mutfak için bu yöntemi, diğer dolap içi uygulamalarında hatta buzdolabı içinde de kullanabilirsiniz.

mutfak dolabı çekmece çözümleri
mutfak dolabı çekmece çözümleri

Buzdolabınızın hacmini verimli kullanmak düzenli mutfak uygulamaları içinde değerlendirilmektedir. Bunun için yapmanız gereken en pratik ve etkili uygulama buzdolabı içinde etiketli sepetler kullanmaktır. Buzdolabınızın raf aralıklarına uygun sepetlerin üzerinde kullanacağınız etiketler sayesinde istediğiniz ürüne tüm aile bireyleri kolayca ulaşacaktır.

Buzdolabı poşeti, market poşetleri her evde sık kullanılanlar arasında yer almaktadır. Bunlar için bir çekmece ayırmak yerine duvara monte ettiğiniz poşetlikleri kullanmanız oldukça pratik ve etkili olacaktır. Böylece hem alan işgal etmemiş olacaklar hem de erişimi kolay hele gelmiş olacak.

Dolap içinde sakladığınız kapların yatay olarak saklanması da pratik mutfak düzeni yöntemleri arasındadır. Üst üste koyduğunuz kapların alt kısmına ulaşmak için tüm kapları çıkarmanız gerekir. Hâlbuki yatay olarak tasnif edilen kaplardan sadece istediğinizi kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Düzenli bir mutfak için tüyolar başlığı altında dolap içine yığılmış kavanozlara ulaşmak için pratik bir yöntemi de söylemek gerekir. Bu yönteme göre yuvarlak bir tepsiye dizdiğiniz kavanozların her birine tepsiyi çevirerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

[galeri]