En Çok Kullanılan İç Cephe Boya Renkleri

En çok kullanılan iç cephe boya renkleri sayesinde siz de eviniz için en uygun dekorasyon tarzını yakalayabilirsiniz. Mat duvar renkleri ya da parlak duvar renkleri kullanmanın temelinde dekorasyon uyumu yatmaktadır. Bunun yanında iç cephede her bir oda dekorasyonuna arklı renk alternatifleri ile de yaklaşabilirsiniz. Bu renk alternatiflerini belirleyen birtakım parametreler de vardır. Bunların başında odanın gün ışığından faydalanma derecesi gelmektedir. Gün ışığından yeteri derecede faydalanan odalar için daha fazla iç cephe boya seçenekleri sunulurken gün ışığı etkisinin az olduğu odalarda ise açık renkli boyalar ile sınırlı bir renk tercihi söz konusudur. Özellikle dar ya da geniş mekan ayırt etmeksizin ev boya renkleri kum beji tercihinin oldukça ön planda olduğunu gözlemlemekteyiz. Bunun sebebi kum beji sayesinde istenilen dekoratif algının rahatlıkla oluşturulabilmesidir.

En Çok Tutulan Boya Renkleri

en çok tutulan boya renkleri
en çok tutulan boya renkleri

En çok kullanılan iç cephe boya renkleri arasında açık renkli olanların tercih edildiğini görmekteyiz. Beyaz renk ve türevlerinin oldukça sıklıkla kullanılması beyazın birçok renk alternatifi ile dekoratif düzenlemede kullanılabilmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanında pastel renklerin açık tonları da beyaza alternatif olarak kullanılabilecek renkler arasında yer alır.

İç cephe boya seçenekleri belirlenirken iki parametrenin çok daha etkili olduğunu görüyoruz. Bunlardan birincisi kişisel zevklerinizken bir diğeri de oda içerisindeki mobilya dekorasyon renklerinin dağılımıdır. Bu iki ölçütü dengeli bir şekilde kullanarak seçim yaptığınızda dekorasyon uygulamasından hem mutlu olursunuz hem de istediğiniz dekoratif kaliteyi yakalamış olursunuz. Bu ölçütlerden birinin ağırlıklı olması sebebiyle mutlaka eksik bir dekorasyon uygulaması ile sonuçlanacak boya tercihi ortaya çıkacaktır.

En çok kullanılan iç cephe boya renkleri konusunda yaptığınız seçimleri isterseniz her oda için ayrı ayrı değerlendirerek farklı boyalar kullanabilirsiniz. Dilerseniz de tek boya rengi ile bütün iç cephe rengi seçimini gerçekleştirebilirsiniz. Bu tercihlerde odalarda kullanacağınız mobilyaların tarz, kumaş deseni ve rengi de etkili olacak unsurlar arasındadır.

En çok kullanılan iç cephe boya renkleri nelerdir?

Akrilik boya, yağlı boya, saten boya ve nano boya çeşitleri iç cephe için kullanılan boyaları oluşturmaktadır. Günümüzde silinebilir olması sebebiyle akrilik boyaların iç cepheler için oldukça sık tercih edildiğini görmekteyiz.

Açık mavi, Turkuaz, fildişi, açık şampanya, açık sarı, buz mavisi, kırık beyaz, bej tonları, vanilya tonları, lüle taşı iç cephe için sıklıkla tercih edilen renkler arasındadır. Bu renklerin bazıları mobilyalarınız ve perdeleriniz ile uyum sağlamayabilir bu sebeple seçiminizi yaparken mutlaka oda içindeki ağırlıklı renk tonuna uygun bir seçim yapmanız gerekecektir.

En çok kullanılan iç cephe boya renkleri arasında kum beji için ayrı bir başlık açmak gerekiyor. Günümüzde kum beji modasının bu kadar uzun bir süre ev içi dekorasyonlarda kullanılmasının başlıca sebebi bu rengin hemen hemen tüm mobilya, perde ve halılar ile uyum sağlamasıdır. Sıcak renklerle kullanıldığında sıcak renklerin etkisini artıran kum beji diğer renkler için de nötr bir etki sağlayarak dekorasyona katkı sunabilmektedir. Ev boya renkleri kum beji rengi sayesinde her ne kadar tekdüze bir seyir izlemeye başlamışsa da kurtarıcı bir alternatif olarak her zaman aklınızın bir köşesinde olmalıdır.

İşçilik kalitesi dekorasyon toplam kalitesi ile paralel bir ilişki içerisindedir. Dolayısıyla dekorasyon için kullanacağınız her türlü malzeme ve ürünün işçilik kalitesi arttıkça dekorasyon kalitesi de artacaktır. Ürün ve malzemelerde oluşacak işçilik kusurları doğrudan dekorasyon kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Doğru iç cephe boya rengi belirlendikten sonra bunun doğru uygulanması bu nedenle oldukça fazla önem arz eder.