En Doğru Mutfak Aydınlatma Yöntemleri

Mutfaklar, aile bireylerinin çok sık bir araya geldiği toplanma mekanlarıdır. Bu alanlardaki her türlü dekorasyon işleri dikkatlice ve özenle yapılmalıdır. Yapılacak hataların her ne kadar telafisi olsa da mutfağın bir bütün halinde baştan düzenlenip hataların giderilmesi zaman ve maliyet kaybına neden olacaktır. Mutfak aydınlatma yöntemleri de mutfağınızın önemli dekorasyon özellikleri arasında yer almaktadır. Mutfak aydınlatması ile kalitenin ve doğru uygulamaların yakalandığı bir mutfakta vakit geçirmek oldukça zevkli olacaktır. Bu nedenle biz de bu yazımızda sizler için birbirinden güzel mutfak aydınlatma modellerine yer verdik.

Mutfak Aydınlatması
Mutfak Aydınlatması

Mutfak Aydınlatması Neden Önemlidir?

Mutfak aydınlatması, mutfak dekorasyonu için önemlidir. Bu önemi iki açıdan değerlendirebiliriz. Birincisi, aydınlık bir mutfakta çalışma ve yemek yeme gibi faaliyetlerin çok daha kolay ve nitelikli yapılabiliyor olmasıdır. Yeteri kadar aydınlatılmamış ya da sınırların üstünde bir aydınlatma sağlanmış mutfaklardaki rahatsız edici durum mutfakta vakit geçirecek her bireyi doğrudan etkileyecektir.

Ahşap Mutfak Aydınlatması
Ahşap Mutfak Aydınlatması

İkinci önemli husus da mutfak aydınlatma yöntemlerinin aynı zamanda mutfağın toplam dekorasyon kalitesini doğrudan etkilemesidir. Kullanacağınız LED aydınlatmalar mutfağınızın dolap ve aksesuar bütünlüğüne uygun mu? Farklı özelliklere sahip sarkıt abajur modelleri mutfağınızın için doğru bir tercih olacak mı? Doğal mutfak aydınlatması için kullanabileceğiniz Fransız pencereler mutfağınızla ne kadar uyumlu? Gibi sorulara vereceğiniz cevaplar aynı zamanda mutfak dekorasyonu içinde yer alan mutfak aydınlatma yöntemlerine de çözüm önerisi olacaktır.

Led Mutfak Aydınlatması
Led Mutfak Aydınlatması

Mutfak aydınlatması sadece mutfağın çalışma alanına ait bir aydınlatmayı ifade etmez. Aynı zamanda yemek yenilen mutfak masası, mutfağın kalan bölümlerinin aydınlatmasını da bir bütün halinde kapsamaktadır. Dolayısıyla aydınlatma için düşüneceğiniz yöntemlerin mutlaka mutfağın diğer bölümlerinden ayrı olmamasına dikkat etmelisiniz. Farklı aydınlatma yöntemleri düşünüyorsanız da uyum sağlayabilecek niteliklere sahip aydınlatma aksesuarlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

 

Mutfak aydınlatma çeşitleri evin diğer bölümleri ile uyum içerisinde olabilir. Ancak bu genel geçer bir kural değildir. Mutfakta, evin daha fazla hareketliliğe sahip bölümlerinin başında olması sebebiyle, farklı bir aydınlatma yöntemi de tercih edilebilir.

[haber id=”2359″]

Pratik Mutfak Aydınlatma Yöntemleri

Doğru mutfak aydınlatma yöntemlerini belirlemek için bilmemiz gereken bazı kurallar vardır. Her aydınlatma yöntemi her mutfak için kullanılmaz. Özellikle aydınlatma yöntemini belirleyen çeşitli parametreler vardır:

  1. Mutfağınızın metre karesi
  2. Mutfağınızdaki doğal ışık kaynaklarının durumu ve nitelikleri
  3. Mutfakta kullandığınız dolapların rengi ve çeşitleri
  4. Mutfağınızda bir yemek masasının olup olmaması
  5. Ankastre ürün kullanıp kullanmamanız
  6. Mutfağınızın genel rengi

Bu özellikleri belirledikten sonra bir bütün olarak mutfak aydınlatması için çözüm önerilerine geçebilirsiniz.

 

Dekoratif Mutfak Aydınlatması
Dekoratif Mutfak Aydınlatması

Mutfağınızdaki doğal ışık kaynakları ne kadar fazla ise gün ışığından yararlanma süreniz o kadar artacaktır. Bunun için de özellikle küçük mutfakların daha geniş ve ferah olarak algılanmasını sağlayan Fransız pencere modeli bu tip mutfaklar için doğru tercih olacaktır. Bu tercihi gerçekleştirirken güneş ışığının doğrudan mutfak dolaplarına gelmemesi için de önlemler almakta fayda vardır.

Küçük mutfakların doğru aydınlatılması ile daha ferah bir ortama sahip olacağını biliyoruz. Bunu yaparken gözü yormayan ve açıları iyi ayarlanmış yapay ışık kaynakları ile çalışmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Mutfak dekorasyonunda geniş mutfaklar için çok farklı renk kombinasyonları düşünebilirsiniz. Ancak mutfağınızın doğal ışık kaynağı açısından zayıf olması halinde daha çok açık ya da bej renklerin hâkim olduğu mutfakları kullanmanızda fayda var. Özellikle beyaz renkli mutfakların son dönemlerde sık tercih edilmesi aydınlatmayı da kolaylaştırmaktadır.

Mutfakta kullanılabilecek beyaz avize
Mutfakta kullanılabilecek beyaz avize

LED aydınlatmalar, mutfak aydınlatması için kullanılan önemli aydınlatma çeşitlerindendir. Özellikle farklı renklere sahip olmaları dolayısıyla çok farklı alternatifleri de kullanabileceğiniz bu aydınlatma çeşidinde mümkünse şiddeti ayarlanabilir anahtarlar kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

Bazen mutfak için kullanacağınız bir aksesuar mutfağınızın çok daha şık durmasını sağlayabilir. Bunun için özellikle sarkıt abajur çeşitlerini araştırmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle mutfak masası için tasarlayabileceğiniz bu abajur modelleri sayesinde kaliteli bir mutfak aydınlatması sağlarken dekoratif bir hava da yakalamış olacaksınız.