En Güzel Oturma Odaları

Oturma odası dekorasyonu hem keyifli hem de dikkat edilmesi gereken bir dekorasyondur. Evin içerisinde yaşayan aile bireylerinin en çok vakit geçirdiği ve sohbet edip birbirlerini gördükleri yer olması bakımından oturma odası dekorasyonuna da dikkat edilmesi gerekmektedir. Oturma odası dekorasyonu aile bireylerinin zevkine ve tarzına yönelik olmalıdır. Bu şekilde oturma odasında geçirecekleri vaktin kalitesi de hem artar hem de daha keyifli hale gelir.

2020 Güzel Oturma Odaları

Oturma odası dekorasyonunda en çok dikkat edilmesi gereken konu oturma odasının büyüklüğü ya da küçüklüğüdür. Büyük oturma odalarını dekore etmek kadar küçük oturma odalarını dekore etmek de oldukça zordur. Büyük oturma odalarında belirlenen tarzın dışına çıkmadan odanın dolu gözükmesini sağlamak zor iken küçük oturma odalarında ise odayı olduğundan daha da geniş ve ferah göstermek gerekmektedir.

Oturma odası dekorasyonu yaparken eğer küçük bir oturma odası dekorasyonu yapıyor iseniz ışıklardan mutlaka yardım almalı ve fazladan ışık kullanımı yapmalısınız. Tavana yerleştireceğiniz ışık panelleri ya da alacağınız lambaderler ile oturma odasının fazladan ışıklandırmasını yapmanız gerekmektedir. Ayrıca küçük oturma odalarında renk seçimi de oldukça önemlidir. Açık ve soft renkler ile dekore ettiğiniz küçük oturma odaları olduğunda daha büyük ve geniş görünmektedir. Nedeni ise gündüz oturma odasına giren güneş ışığını gece de oda aydınlatmasından yayılan ışığı güzel yansıtabilmektedir. Bu sayede oturma odası daha aydınlık ve ferah görünmektedir.

2020 Güzel Oturma Odası

Oturma odası dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekn konulardan biri de renk kombinasyonudur. Dekore edilecek mobilyaların, eşyaların, duvarların, aksesuarların renklerine önceden karar verilerek ağırlıklı olarak kullanılacak renkler kararlaştırılmalıdır. Bu sayede alışveriş yaparken herhangi bir kafa karışıklığı yaşamadan doğru ve ihtiyaca yönelik dekorasyon ürünlerini almış olursunuz.

2020 Modern Oturma Odası

Oturma odası dekorasyonu yaparken duvar dekorasyonu da oldukça önemlidir. Bütün duvar cephelerini tek tip duvar kağıdı ile kaplamaktansa birbirine uyumlu duvar kağıtları ile duvar dekorasyonu yapmak oldukça şık ve modern bir görüntü sağlayacaktır. Eğer oturma odası küçük ise duvar cephelerinden birine dekoratif bir duvar yapmak da yine oldukça şık ve modern bir görüntü sağlayacak hem de odayı daha da daraltmayacaktır.

Oturma Odası Tarzları

Son zamanlarda artan dekorasyon ilgisi ile beraber birbirinden son derece farklı tarzları ve renkleri bir arada görmek mümkün. Dekorasyon ilgisi artık kendini ifade etme biçimi ve tarzını yansıtma biçimi olarak görüldüğü için herkes kendi tarzını kendisi yansıtma konusunda oldukça hevesli. Son zamanlarda bir çok tarzı içerisinde barındıran ve dekoratif aksesuarlar ile oldukça ilginç tasarımlar sunan modern dekorasyona ilgi oldukça fazlalaşmış durumdadır. Oturma odalarının daha konforlu ve işlevsel fonksiyonel özelliklere sahip olması gerektiği düşünülecek olursa modern dekorasyonun konforu ve geniş mobilyaları oturma odaları için oldukça ideal durumdadır.

2020 Oturma Odaları

Eski yapıdaki evlerde genellikle salon ve oturma odası ayrı düşünülerek yapılmaktadır. Salon daha geniş olduğundan daha gösterişli ve daha şık olması istenilerek klasik tarzda yapılır. Ağır ve önemli misafirlerin ağırlandığı salonlar daha gösterişli şekilde dekore edilmektedir. Oturma odaları ise daha konforlu ve rahat şekilde dekore edilerek genellikle modern tarz çizgisinde bir dekorasyon yapıldığı söylenebilir.

2020 Oturma Odası Dekorasyonu

Son zamanlarda ise salon ve oturma odası birleştirilerek hem aile bireyleri hem de gelen misafirler için tek bir alan olan oturma odaları kullanılmaya başlanmıştır. Bu şekilde iken oturma odası tarzını klasik çizgi üzerinden yapanların sayısı da bir hayli fazlalaşmıştır. Ayrıca oturma odalarında İskandinav tarzı da görmek mümkündür.