Eski Ahşap Paletler ile Dekoratif Salıncaklar

Bahçeli evler için hem eğlenceli hemde samimi bir tarza sahip salıncaklar görsel açıdan sıcak bir etki bırakırlar. Hazır olarak satışa sunulan yüzlerce salıncak tasarımı var, ancak sizin yapacağınız basit bir tasarım hem daha özel hemde daha değerli olabilir. Eski ahşap paletler bu iş için son derece uygun, üstelik kolayca her yerden bulabilirsiniz.

Ahşap paletler ile salıncak yapımı basit bir fikir ancak hem keyif veren hemde dekorasyonda sıcak ve samimi bir etki bırakıyor. Bahsettiğimiz gibi bir çok yerden artık kullanılmayan bir çok palet bulabilirsiniz, sonrası ise tamamen sizin el becerinize kalıyor. İlk olarak Avrupa ülkelerinde ortaya çıkmış olan bu trend zamanla dünyaya yayılmış durumdadır. Bahçeli evlerde konsepte uyumu sağlamak için düşünülen palet dekoratif salıncaklar ülkemizde yeni tasarımlı evlerde de kullanılmaktadır. Farklı ve etkileyici hava yakalamak isteyen mimarlar palet salıncakları evin uygun bir köşesinde de kullanmaktadır.

Eski Ahşaplar Mükemmel Dekorasyonlara Dönüşür

Yapmanız gereken öncelikle salıncağın ebatlarına karar vermektir, tek kişilik yada iki kişilik olarak tasarlayabilirsiniz. Sonrasında ise ihtiyacınız olan malzemeler testere, ( hız için elektrikli testere olabilir) zımpara kağıdı, sağlam halat yada zincirler ve dilerseniz palet salıncağa renk katmak için dilediğiniz bir ahşap boyası ile dekoratif bir salıncak için işe başlayabilirsiniz. Eski ahşap paletler sıra dışı dekorasyonların adresi konumundadır.

Burada ahşap paletin kullanımı dekorasyona doğal ve sıcak dokular katmaktır, bahçe dekorasyonu içinde doğallık ön planda tutulması gerekir bu anlamda ahşap salıncak dekorasyona samimi ve uyumlu bir detay olarak düşünülebilir.

Eski ahşap paleti istediğiniz boyutlarda testere ile kestikten sonra zımpara işlemine geçebilirsiniz. Burada zımrapa işlemi düzgün bir yüzey elde etmek amaçlı yapılmalıdır, ayrıca kalıcı ve güzel bir boyama işlemi için yüzeyin güzelce zımparalanması gerekir. Kesme ve zımpara işlemi bitti ise boya işlemine geçebilirsiniz.

Eski Ahşap Paletler ile Dekoratif Salıncaklar

Dilerseniz boya yerine kestiğiniz parça ebatlarında dekoratif yastıklar kullanabilirsiniz, tamamen zevkinize kalmış bir durum.. Son olarak kalın ip yada zincirleri palete bağladıktan sonra kullanıma hazır, el yapımı dekoratif bir salıncağa sahip olabilir ve dekorasyona değer kazandırabilirsiniz. Eski ahşap paletler sayesinde mükemmel dekorasyonlara sahip olursunuz.

İlginizi Çekebilir: İlham Veren Ahşap Palet Mobilyalar 2016

Dekoratif Palet Salıncak Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Palet salıncak yapmak için uzman olmaya gerek yoktur. Elinizi azıcık bu işlere yaktın olması yeterlidir. Palet salıncak yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Paletlerin sağlamlığından emin olunmalıdır. Çürük paletler kullanılırsa kısa sürede deforme olacağı için boşuna uğraşılmış olur.
  • Salıncağın kurulacağı yere uygun tasarım düşünülmelidir. Salıncağın her tarafı palet olabileceği gibi sırt kısmı farklı düşünülebilir.
  • Tasarımın önce yapılması kaç adet palet alınması konusunda yardımcı olacaktır.
  • Paletleri birleştirmek için kullanılacak çivilerin kaliteli olması lazımdır. Kaliteli olmadığında salıncak kısa sürede bozulabilir.
  • Salıncağın kurulacağı yerin ve salıncak iplerinin veya zincirinin sallanacak kişileri taşıyacak sağlamlıkta olması şarttır.

Paletli Dekoratif Salıncak Konsepti

Orijinal tasarımlar üretmek için palet oldukça extreme bir üründür. Ülkemizde son birkaç yıl içerisinde dekoratif salıncakla konusunda güzel gelişmeler sağlandı. Salıncağın kurulacağı yerle uyumlu olması önemlidir. Konsepti tasarlarken nasıl bir yere kurulacağı dikkate alınmalıdır. Teras, balkon gibi alanlara kurulacak palet salıncaklarda daha çok boyalılar tercih edilirken bahçe veya köy evlerinde daha doğal sade paketler kullanılır.

Evde Salıncak Yapımı

Brandalarda kullanılan malzemenin veya hamaklarda kullanılan bezin bir miktarının kesilmesiyle birlikte, salıncak için yan alanlardan ip geçirilebilir. Orta ve düz bölüm yan alanlarda yırtılma belirtisi görülebileceği için, ince bezin kullanımı veya ince plastik tercih edilmesi doğru değildir.

Evde Salıncak Yapımı

Klasik türdeki beyaz, 5 ila 6 ayağa sahip olan oturakların kullanılmasıyla birlikte, orta bölümün ve yan alanların kesilmesiyle birlikte, ayakların çıkacağı şekilde bir alan oluşturulabilir. Orta bölümün düzleştirilmesi, fazla parçaların alınması durumunda, bebekler ve çocuklar tarafından sallanılabilecek şekilde salıncak tasarlanması mümkündür. Yan bölümleri ufak bir şekilde delmeniz ve kalın ip kullanmanız durumunda, rahatlıkla kullanabileceğiniz salıncak tasarımından yararlanabilirsiniz.

[galeri]