Eskiyle Yeninin Etkileyici Uyumu: Belçika Tarzı Dekorasyon

Günümüzde ev, ofis ve çeşitli mekanlarda rahat, huzurlu ve mutlu hissetmek için dekorasyon oldukça önemlidir. Değişiklik yapılmak istenilen alanda doğru bir dekorasyon yapmak gerekmektedir. Küresel tasarımlar arasında sadeliği ve şıklığıyla popüler olan Belçika Tarzı bugün ev, ofis ve çeşitli mekanların vazgeçilmez dekorasyon tercihidir. Belçika tarzı dekorasyonu kullandığı renk, doku, mobilya ve aksesuarları sayesinde sade, şık ve uyumlu alanlar oluşturmaktadır. Evinde Belçika tarzı dekorasyonu isteyenler tarafından Belçika tarzı dekorasyon nedir? Belçika tarzı dekorasyon için gerekli unsurlar nelerdir? En sık sorulan ve merak edilen sorular arasındadır.

Belçika Tarzı Dekorasyon İçin Gerekli Unsurlar Nelerdir?

Meşgul ve karmaşık günlerde insanlar genellikle dinlendiği ve rahatladığı bir alana ihtiyaç duymaktadır. Belçika tarzı insanların dinlenme ve rahatlama için ihtiyaç duyduğu alanda ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Evinde Belçika tarzı dekorasyon için gerekli unsurlar nelerdir? Belçika tarzı dekorasyonu için gerekli unsurlar şu şekildedir:


Belçika Tarzının Vazgeçilmez Unsuru: Renk
Rahat ve sakin alan tasarımlarında Belçika tarzı dekorasyonun en önemli unsuru renk tonu seçimidir. Belçika tarzı dekorasyonunda renk olarak genelde sıcak ve nötr tonlar tercih edilmelidir. Belçika tarzı dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen renkler şu şekildedir:
Gri ve gri tonları,
Bej ve bej tonları,
Yumuşak kahverengi ve kahverengi tonları,
Beyaz ve beyaz tonları Belçika tarzı dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen renkler arasında yer almaktadır.
Bu renk ve renklerin tonlarının kullanımıyla ev, ofis veya mekan daha huzurlu ve sıcak bir atmosfere sahip olur. Sade ve nötr tonları sevmeyen insanlarda Belçika tarzını istediği renkleri tercih ederek kendi Belçika tarzı konseptini belirleyebilir.

Belçika Tarzını Oluşturan Belçika’nın Keten Dokusu
Belçika’nın yerli ve doğal kaynaklarından biri olan Keten kıyafetlerde olduğu kadar ev, ofis ve diğer mekanların dekorasyonlarında da vazgeçilmez unsurlardan biridir. Belçika tarzı dekorasyonunda keten eşyalarda tercih edilmektedir. Özellikle kullanım alanı perde ve mobilyalardır. Perdede keten seçimi kadar nötr ve sade renk perde olması da evin atmosferini sakin, sade ve şık bir hal almasına yardımcı olmaktadır.

Belçika Tarzının Sadeliğini Sağlayan Unsuru Organik Aksesuarlar
Evinde Belçika tarzı dekorasyonu arayanların mutlaka bulundurması gereken unsurlardan biri de organik aksesuarlardır. Belçika tarzında organik aksesuar olarak seramik, doğal ahşap ve taş kullanımı ile elde edilmiş materyaller kullanılmaktadır. Bu materyallerden de aralarında cilalama gibi işlemleri olmayan tamamıyla doğal materyaller tercih edilmektedir. Organik aksesuar kullanımıyla dekore ettiğiniz alan daha sakin ve huzur verici bir atmosfere sahip olmaktadır.

Belçika Tarzının Rahatlığını Sağlayan Büyük Mobilyalar


Sadelik ve rahatlığın ön planda olduğu Belçika tarzında geniş ve büyük mobilyalar tercih edilmektedir. Belçika tarzında tercih edilen geniş ve büyük koltuklar genelde keten kumaşla kaplanmıştır. Keten kumaş kullanımı kadar mobilyaların nötr ve yumuşak renklere sahip olması gerekliliği de ön planda tutulmuştur. Belçika tarzı dekorasyonu geniş ve büyük mobilya kullanımı nedeniyle dar ev, ofis ve diğer mekanlarda kullanılmamaktadır.

Belçika Tarzının Sembolü Doğal Işık
Belçika tarzı dekorasyonunda doğallığın önemi oldukça önemlidir. Bu nedenle doğal aksesuarlar kadar doğal aydınlatma da gerekli duyulmuştur. Doğal aydınlatmayı güneş ışığının daha fazla kullanılmasıyla elde edebilirsiniz. Daha fazla güneş ışığı için fazla ve doğru konumlandırılmış pencereler gereklidir. Fazla ve doğru konumlandırılmış pencereler sayesinde Belçika tarzı ile dekore edilmiş alanların sahip olduğu özellikler sayesinde ev, ofis ve diğer mekanlar sıcak ve davetkar bir atmosferi elde eder.

Mevsimlere Göre Belçika Tarzı Dekorasyonu

Belçika tarzı ön planda tuttuğu rahatlık, huzur ve doğallık özellikleriyle yaz aylarına uygun bir dekorasyondur. Belçika tarzının yaz aylarına uygun bir dekorasyon olması diğer aylarda kullanılamayacağı ve değiştirilmesi gerektiği düşünceleri uyandırmamalıdır. Belçika tarzının sahip olduğu unsurlara ek olarak sıcak atmosfer sağlayacak unsurların eklenmesiyle Belçika tarzı her aya uyan bir dekorasyon haline gelebilir. Belçika tarzına nötr ve yumuşak renk tonlarında yastık ve örtü konulabilir. Örtü ve yastıklar sayesinde ev, ofis veya mekan daha sıcak ve yumuşak bir hal alır. Örtü ve yastıkların yanı sıra yumuşak örgü ve yastıklar da tercih edilebilir. Ortamın sıcak ve sakinliğini arttırmak için desenli halılar ve mumlarda tercih edilirse Belçika tarzı dekorasyonu elde edilmiş olur.