Etkileyici Beyaz Ev Dekorasyonları 2019

Beyaz ev dekorasyonu ve örnekleri 2019

Bir iç mekanın tarzı ne olursa olsun dekorasyonun ihtiyaç duyduğu rahatlık, ferahlık ve doğallık unsurlarını aynı anda ortama yansıtmak için beyaz ve tonları renklere fazlasıyla ihtiyaç duyulur. Beyaz , bir mekanı olduğundan daha büyük, daha aydınlık aynı zamanda daha doğal bir stilin oluşumunda önemli bir role sahip renk tonudur. Yazımızda bugün dekorasyonda ferah ve modern stiller arayanlar için ilham kaynağı olacağını düşündüğümüz birbirinden etkileyici beyaz ev dekorasyonu ve detaylarından bahsedeceğiz.

Dekorasyonda Beyaz Etkisi 

Beyaz ve çeşitli farklı tonları genel olarak baktığımızda bir çok dekorasyon stilinde karşımıza çıkan renklerdir, dekorasyonda beyaz kullanımının bir çok farklı nedeni ve yine bu tonların ortaya çıkarttığı farklı etkiler vardır. Beyaz etkilerinden kısaca bahsedecek olursak , ferah, zarif, temiz, rahat, aydınlık ve doğal gibi etkiler hemen aklımıza ilk gelenlerdir. Ayrıca kullanım alanına göre de farklı etkiler yaratabilen bir renk tonudur, basit bir örnek verecek olursak iç mekan ne kadar küçük olursa olsun beyaz bir zemin kaplaması uygulandığında olduğundan daha büyük görünecek ve bu mekana ferahlık etkisi kazandıracaktır.

modern beyaz ev dekorasyonu örnekleri 2019

Dekorasyonda beyaz kullanılacaksa onun ortaya çıkartacağı avantajlardan mümkün olduğunca yararlanılmalıdır. Beyaz bir çok farklı renk tonu ile uyumludur, aynı zamanda bir çok rengin tamamlayıcı tonudur. Her tarza uyum sağlayabilmesi bu anlamda çok önemlidir, ister klasik ister modern bir iç mekanda tüm beklentileri rahatça karşılayabilen doğal bir renktir. Kısaca özetleyecek olursak  klasik Country tarzı bir dekorasyonda yada modern minimal bir iç mekanda beyazın yaratacağı etkiler aynı olacaktır, doğal, ferah, aydınlık ve rahat bir tarz.

modern iskandinav tarzı ev dekorasyonu 2019

Beyaz Ev Dekorasyonu İçin Öneriler 

Baş rolde beyazın oynadığı bir iç mekanda rahatça stilinizi ve karakterinizi farklı şekillerde yansıtabilirsiniz. Bunu yaparken kontrast oluşturabileceğiniz renk seçimleri konusunda olabildiğince fazla seçenek sizi bekliyor olacak. İster canlı ve dikkat çekici renkleri kullanarak enerji dolu bir iç mekan yaratın, isterseniz pastel tonları kullanarak mekanda sıcak ve huzurlu bir atmosfer yaratın, bu anlamda seçenekleri çoğaltmak sizin zevkinize ve tarzınıza bağlı olarak değişecektir.

beyaz ve mavi ile ferah yatak odası 2019

Bir iç mekanda beyaz ve tonlarını öne çıkarmak istiyorsanız mekanda belli oranda kontrast yaratmanız gerecektir, aksi halde beyazın olumsuz etkileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki bu renk seçimlerini nasıl ve neye göre yapmalısınız? Bu durumda beyazı mekanda kullanacağınız alanlar büyük önem taşıyor, duvarda, zeminde yada mobilyada, beyazın öne çıkarıldığı alanda diğer renkler ile uyum sağlamak ve dengeli bir dekorasyon tarzı yaratmak gerekir.

Dekorasyon stiline göre beyaz kullanımı 

Bir mekanda beyaz öne çıkacaksa bu mekanın dekorasyon tarzına uygun şekilde renk seçimleri yapılmalıdır. Örnek olarak kalabalıktan uzak, rahat ve sadeliğin ön planda tutulduğu minimal bir iç mekan stili yaratacaksanız siyah ve tonlarını mutlaka bu dekorasyona dahil etmelisiniz. Aynı şekilde eğer maskülen bir stil düşünüyorsanız siyah, toprak tonları ve geri, bej gibi renkler ile beyazı daha uyumlu ve yerinde kullanabilirsiniz.

ikandinav tarzı dekorasyon

Country tarzı dekorasyon tutkunları içinde beyaz ve tonları vazgeçilmez renklerdir, klasik dekorasyon stillerinde beyaza pastel tonlar eşlik ederse mekanda daha yumuşak, sıcak ve istenilen zarif stil rahatça ortaya çıkacaktır. Daha ağır klasik tarzlardan hoşlananlar için ise mekanda beyaza eşlik edecek üçüncü bir renk tonu gerekir ve bu ton kesinlikle altın yada gümüş tonları olmalıdır.

Beyaz Ev Dekorasyonu Örnekleri 2019

Seçilen dekorasyon tarzı ne olursa olsun hem zemin hemde mobilyaları göz önünde bulundurduğumuzda ahşabın mekanda yaratacağı etki de kesinlikle renk seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken diğer bir unsurdur. Beyaz ve tonlarının ahşabın her rengi ile uyum sağlıyor olması bu anlamda işini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Modern, klasik,  minimal , endüstriyel vb stillerde mekanın rahatlığını, şıklığını ve tarzını belirgin şekilde öne çıkarmak için beyaz ve tonları kesinlikle tercih edilmelidir.

Galerimizde sizlere ilham vereceğini düşündüğümüz, birbirlerinden farklı dekorasyon tarzlarına sahip beyaz ev dekorasyonu örnekleri hazırladık. Bu örneklerden yola çıkarak sizde yaşam alanlarınızı daha aydınlık, daha şık ve daha etkileyici bir stile çevirebilirsiniz.

[galeri]