Etkileyici Yatak Odası Halıları

Yatak odası halıları birçok bayan tarafından sadece rengine ve desenine bakarak alınan eşyalar arasında yer almaktadır. Hâlbuki bir odanın dekorasyon niteliklerini doğrudan etkileyen eşyalardan olan yatak odası halısı için daha özenli bir seçim yapmak gerekir. Halının desenleri ve renkleri sizi cezbetmiş olabilir fakat yatak odasında kullanılabilir niteliklere sahip olabilmesi için bu, tek başına yeterli değildir.

Yatak Odası Halı Modelleri

Doğru Yatak Odası Halısı Seçimi

Yatak odası halısı tercihinde çeşitli özelliklere dikkat etmek gerekir. Bunları maddeleyerek soru şekline getirirsek şu sonuca varmış oluruz:

  1. Halının üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri nelerdir?
  2. Halının şekli yatak odanız için doğru bir tercih mi?
  3. Halının ebatları yatak odanızda kullanacağınız ebatlara uygun mu?
  4. Halının rengi ve deseni kullanacağınız diğer eşyalar ile uyum sağlamakta mı?
  5. Düşündüğünüz halı, fiyat ve kalite dengesine sahip mi?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar alacağınız halıyı belirlemede etkili olacaktır.

[haber id=”2594″]

 

Etkileyici Yatak Odası Halıları
Etkileyici Yatak Odası Halıları

 

Halının üretiminde kullanılan malzemenin çeşidi ve kalitesi halının fiyatını doğrudan etkilemektedir. Günümüzde tercih edilen halıların çoğu makine halısı olduğu için ilmik sayısının fazlalığı kullanılan malzemeyi de artmaktadır. Bu da maliyete dolayısıyla da fiyata yansımaktadır. Çok sık dokunmuş halıları yatak odasında kullanmayı doğru bulmuyoruz. Yatak odası, gün içinde çok kullanılan bir oda olmadığı için halısının da çok sık dokunmuş olmaması tercih edilir. Hatta diğer dekorasyon özelliklerine uygunsa uzun iplikli, pelüş cinsi yatak odası halısı tercihinde de bulunabilirsiniz.

 

Yatak Odası Halı Modelleri
Yatak Odası Halı Modelleri

Yatak odanızın açık kalan kısımları için düşündüğünüz halılar son dönemlerde üçlü parça halinde de satılabilmektedir. Bu tarz yatak odası halıları aynı zamanda dekoratif anlayışa da uygun olacağı için tercih edilebilecek halı modelleri arasındadır. Yatak odasında kullanılan eşyaların da özelliklerine uygun olarak, oval, yuvarlak, kare, dikdörtgen ve bunların türevleri şeklindeki halılar yatak odası halıları olarak kullanılabilmektedir.

[haber id=”2599″]

Kareli Halı Modelleri
Kareli Halı Modelleri

 

Yatak odası halısı tercihinde bulunurken en sık yapılan hatalardan biri ölçüm yapmadan satın alma işlemini gerçekleştirmektir. Kullanacağınız alanın metrekaresini mutlaka hesaplayarak halı tercihi yapın. Aksi halde halının dekoratif özelliği ortadan kalkmış olur ve sadece halının alan kapatma özelliğini kullanmış olursunuz.

Yatak Odası Halıları İçin Trendler

Halı deseni size çok güzel gelmiş olabilir ancak kullanacağınız halı, sadece bu özellikleri ile tercih sebebi olamaz. Bu desen yatak odanızdaki diğer mobilyalar ve eşyalar ile uyumlu mu? Sorusuna mutlaka cevap aramalısınız. Renk tercihi de desenle beraber düşünülmesi gereken ayrıntılar arasındadır. Yatak odası halıları için doğru rengi belirlemede yine yatak odanızın ağırlıklı rengine ve tonlarına bakmanız gereklidir. Her ne kadar kontrast renklerle dekoratif bir görünüm elde edebilseniz de kontrast rengin çok olması da karmaşayı getireceğinden bu yöntem, riskli bir uygulama olacaktır.

Yatak Odası Halı Modelleri
Yatak Odası Halı Modelleri

Yatak odanızın metre karesi düşük ve kapatacağınız alan küçükse sizin için son dönemin trendlerinden şekilli, küçük ebatlarda, pelüş yatak odası halısı tavsiye ediyorum. Bu halıların birçok farklı rengi bulunması sebebiyle uyum sorunu kolaylıkla halledilmektedir. Mobilyalarınıza uygun renk seçiminden sonra alan hesabınızı da yaparsanız sizin için çok güzel bir çözüm önerisi olacaktır.

Yatak Odası Halısı
Yatak Odası Halısı

Klasik ve eskitme tarzında yatak odasına sahip bayanların alanlarına uygun oval ve klasik kilim desenli halıları tercih etmesi daha uygundur. Bu halılar sayesinde yatak odasının görüntüsü dekoratif açıdan da tamamlanmış olacaktır. Bu tarz yatak odası takımlarının olduğu zeminlerde kullanılan açık renkli ve sportif halılar, dekorasyonu bozan bir yapıya sahiptir.

Yatak Odası Halıları
Yatak Odası Halıları

Kullanacağınız yatak odası halısı hangisi olursa olsun, anti bakteriyel, antialerjik, leke tutmayan ve kolay temizlenen özelliklere sahip olması gerektiğini unutmayın.

Yatak Odası Halısı Alırken Renk Seçimi

Yatak odanız için hangi renk halı alacağınız konusunda kararsız kalıyorsanız öncelikle diğer mobilyalarınızı gözden geçirmelisiniz. Eğer mobilyalar ve duvar renkleri birbiri ile uyumlu ise zıt renkte bir halı tercih edebilirsiniz. Eğer koyu renk mobilyalara sahip ancak açık renk duvarlara sahipseniz, yatak odanıza seçeceğiniz halı mobilyalar ile uyum sağlayacak olan koyu renk halı modelleri olmalıdır. Bunun yanında birden fazla rengi içerisinde barındıran halı modellerini de gözden geçirebilirsiniz.

[galeri]