Ev Alırken Önünüze Çıkabilecek Ek Masraflar Nelerdir?

Günümüzde ev sahibi olmak herkesin en büyük hayalidir. Ancak ev alırken önünüze çıkabilecek ek masraflar da akıldan çıkarılmamalıdır. Ev almanın zorluğu çok büyük olan finansmanıdır. Birçok kişi bu parayı kredi çekerek tamamlamakta ve bunun için yıllarca borç ödemek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle ev almadan önce ayrılacak bütçe konusunda ince hesaplar yapılmalıdır.

Ev almadan önce yapılan planlarda ev aldıktan sonra ortaya çıkacak ekstra harcamalar göz önüne alınmadığı zaman çok büyük zorluklar yaşanmakta bu zorluklar bazı durumlarda ne yazık ki evi satmaya kadar gidebilmektedir. Bu en istenmeyen durumlar ile karşılaşmak ev almak isteyen herkesin şüphesiz korkulu rüyasıdır. Bizde bu nedenle ev alırken önünüze çıkacak ek masraflar, ev alırken çıkan masraflar konusunda sizleri bilgilendirmek istedik.

Ev Alırken Önünüze Çıkabilecek Ek Masraflar Ve Detayları

İlk olarak masrafı öngörülen ve öngörülmeyen masraf diye ikiye bölmelisiniz.

Ev Alırken Çıkan Masraflar Ne Kadar Tutar?

Öngörülebilen masraflar nelerdir? 

Gelin önce öngörülen masraf detaylarına bakalım. Emlak portalındaki 150 bin TL’lik bir evi almaya karar verdiniz. Ve bütçe olarak sadece 150 bin TL tedarik ettiniz. İşte burada en büyük yanlışı yaptınız. Neden mi? Evinize oturmadan evin eskilik ve yenilik durumuna ve sizin ilk eviniz olup olmadığına ve buna benzer farklı farklı kriterlere göre ev vergisi ödeyeceksiniz. Bir küçük detay verelim. Emekliliği hak etmiş kişiler ilk evlerinde emlak vergisi ödemezler. Bunun gibi birçok farklı durum vardır. Ev almadan önce bu detayları mutlaka öğrenmelisiniz. Tabii ek masraflar bununla bitmedi.

Aracı Komisyonlarını Unutmayın

Sıfır ev sahibi olamıyorsanız ki bunlarda da bazen aracılar ile olur. Tamamen ticari amaçlı satıcılardan ev almak zorunda kalabilirsiniz. Sıfır evi böyle kişilerden almamaya çalışın.

Sahibinden ev almak için araştırma vaktiniz yoksa ikinci veya üçüncü el ev alma konusunda mecburen emlak aracılarına ihtiyacınız olacaktır. Buda ekstra bir bütçe demektir.

Ülkemizde yasal komisyon miktarı yüzde üçtür. Ancak bu tutar genelde pazarlıkla egale edilir. Komisyon bir miktar aşağı çekilse de tamamen iptal edilemez. Bu nedenle komisyon masrafını ayırmayı ve evin fiyatını konuşurken konuşup anlaşmayı unutmayın. Yani diyelim ki bir emlakçıda bulunan güzel bir evi beğendiniz ve almak istediniz, evin fiyatının 300 Bin Lira olduğunu varsayalım, emlakçının sizden talep edeceği komisyon tutarı 300 bin liranın %3 ü üzerinden hesaplanan 9 bin liradır. Bu nedenle evi beğendikten sonra baştan komisyon için pazarlık yapmanız önemlidir zira 9 bin lira oldukça ciddi bir rakam olabilir ve önceden hazırlıklı değilseniz büyük bir külfete dönüşecektir.

Abonelik- Sigorta Ve Tapu Masrafları

Ev alırken önünüze çıkabilecek ek masraflar arasında tapu masrafı da azımsanamayacak düzeydedir. Bu masraf bazı yerlerde alıcı ve satıcı tarafından bölüşülse de teamül alıcının ödemesi yönündedir. Evinize oturmada su, elektrik, telefon ve doğalgaz açtırmak için ödeyeceğiniz depozit de cebinizi oldukça yakacaktır. Bunları almak için deprem sigortasının zorunlu olduğunu da hatırlatalım. Bu miktarı ev aldığınız bölgede ev almadan önce belirlemeli ve bu miktarı ev alma bütçenize eklemelisiniz. Ayrıca yalnızca zorunlu doğal afet sigortası gibi gerekliliklerin yanında zorunlu olmasa dahi özel sigorta yaptırmanızı öneriyoruz. Evi aldıktan sonra olası bir tesisat sorununda, evi su basması gibi durumunda bu tip sigortalar sizin için çok büyük olabilecek rakamları karşıladığından sonradan keşke yaptırsaydım diyebilirsiniz.

Ev alırken bu giderleri 3 aşağı 5 yukarı belirlemeli, sonradan dara düşmemek için ona göre para ayırmalısınız. Ev için ayırdığınız bütçenin üzerine yüzde 3-4 gibi bir miktar daha koyarsanız sıkıntısız bir şekilde evinize oturursunuz. Ancak paranızı sadece ev almak için ayırırsanız oturmanız gecikebilir hatta evinizi almadan kaybedebilirsiniz.

Günümüzde sıfır ev de olsa mutlaka ek masraflar çıkmaktadır. Ev alırken önünüze çıkacak ek masraflar ile canınızı sıkmak istemiyorsanız alacağınız evi önceden detaylı bire şekilde incelemeli düzeltilmesi gereken yerler için gerekirse satıcı ile pazarlık yapılmalıdır. Sıfır ev almaya karar verdiyseniz mutlaka arsadan girmelisiniz, bu sizin cebinizde en az 50 bin TL’nin kalması demektir. Bu miktarı da evin diğerlerine kullanarak sıkıntısız bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz.

[haber id=”9473″]

Evinizde yıllarca konforlu bir şekilde oturmanın en kolay yolunun da ev sigortası yaptırmak olduğunu hatırlatarak konumuzu tamamlayalım. Ev sigortası ile evin ekstra masrafları ve olası afet zararlarını garantilemiş olduğunuz için aldığınız evde daha huzurlu bir şekilde oturabilirsiniz.