Ev Dekorasyonunda Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eskiden yalıtım amaçlı kullanılan halılar günümüzde daha çok dekorasyon tamamlayıcı nitelikleri ile ön plana çıkmaktadır. Hal böyle olunca ev dekorasyonunda halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler de önem kazanmaktadır.
Ev dekorasyonunda halı seçimi için genellikle aileler bütçelerine göre hareket etmektedir. Bütçelerine uygun halıların renk, kalite ve uyum özelliklerini göz önünde bulundurarak yapılan seçimler sonucunda dekorasyonun halı kısmı tamamlanmış oluyor.

Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Dekorasyon için halı seçimi yapmadan önce belki sormamız gereken en temel soru, halının evin hangi bölümünde kullanılacağı, sorusudur. Salonda kullanılacak halı başka, mutfakta kullanılacak halı başka özellikler isteyecektir. Hatta odanın hangi bölümünde olacağı bile halı seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Bu sorunun cevabına göre kalite ve fiyat kriteri belirleyebilirsiniz. Güneş ışığına doğrudan maruz kalma, yoğun kullanım halıyı yıpratan özelliklerdir. Bu sebeple kullanacağınız yerin durumuna göre halı seçimi yapmak daha makul sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

[haber id=”9120″]

Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Halı seçimi için kalite arayanlardansanız bakmanız gereken, teknik tabirle , “hav ağırlığı”dır. Hav ağırlığı, metrekareye düşen ipliğin ağırlığı anlamına gelmektedir. İlmik ve iplik sayısı yoğun olan halıların kalitesi de artar. Aynı zamanda kullanılan ipliğin nitelikleri de halının kalitesini doğrudan etkilemektedir. Halıyı kullanacağınız alan çok fazla geçiş güzergâhında ve yıpranma oranı yüksek olacaksa kaliteli bir halı seçimi yapmakta fayda var. Böylece daha uzun yıllar halıdan azami verimlilik ile faydalanabilirsiniz.

Şüphesiz ev dekorasyonunda halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında renk, önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Halının rengini belirlemede dekorasyon açısından temel kural, halının kullanılacağı odadaki diğer eşyaların rengine ve desenine uygun renk tonları seçmek olmalıdır. Özellikle mobilya takımı, perdeler, duvar rengi ana renkleri belirleyen eşyalardır. Bu eşyalara uygun renkteki halı seçimleri tatminkâr sonuçlar verecektir.

Halı Seçimi İçin Tüyolar

Eskiden açık renkli halılar kir götürmediği için çok tercih edilmezlerdi. Günümüzde üretim teknolojisinin artması ile leke tutmayan ve sıvılara dayanıklı özelliklere sahip halıların üretilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu üretim sayesinde artık ev dekorasyonunda halı seçimi için açık renkli halılar da kolaylıkla tercih edilebilmektedir.

[haber id=”7441″]

Ev dekorasyonunda halı seçimi için temel niteliklerden biri de dar alanlar için açık renkli, geniş alanlar için sıcak renkli halıların tercih edilmesidir. Özellikle bej renkli halılar, dar olan mekânı daha ferah göstermektedir. Bu sebeple bu renk halılar, diğer eşyalar ile beraber düşünülüp tercih yapılabilir. Sıcak renkler de ortama samimiyet ve sıcaklık katan bir özelliğe sahiptir. Kişisel tercihlerinize göre bu tip halıları da dekorasyonda halı seçimi için kullanmanız mümkündür.

Ev dekorasyonunda halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında teknolojinin size sunduğu olanakları da kullanmanız önemli bir yere sahiptir. Günümüz halı teknolojisinde iplik/elyaf kalitesi, renk, desen, kabartmalar, leke tutmama özellikleri, taş işlemeler gibi birçok özelliği göz önünde bulundurarak seçim yapmak, ev dekorasyonunuz için daha doğru sonuçlar verecektir.

Halıyı kullanacağınız odalarda odak noktası daha önceki mobilya seçiminiz ve konumları ile belirlenmiştir. Halı seçimi, bu odak noktasını pekiştirici bir dekorasyon uygulaması olabilir. Bunun için de daha önce belirttiğimiz diğer eşyalar ile olan uyumu yakalama amacı taşımanız gereklidir. Amacınız halıyı odak noktası yapmak ve kontrast oluşturarak halıyı ön plana çıkarmak ise o zaman farklı bir halı seçimi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu halı seçiminde temel ölçüt sizin zevkiniz ve kişisel tercihlerinizdir. Bu tercihte tamamen özgürsünüz. İster çok renkli, cıvıl cıvıl bir halı seçin isterseniz sıcak renklerin ağırlıklı olduğu ya da desenlerin ön planda olduğu bir halı seçimi gerçekleştirin.

 

Ev dekorasyonunda halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer önemli ölçüt de halıların kullanılacağı odaya büyük gelmemesidir. Halılarınızı dekorasyonun bir parçası olarak düşünüyorsanız mekânın ölçülerini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde ne halının rengi ne deseni ne de diğer özellikleri kullanılan odada belirgin olarak ortaya çıkmayacaktır.

Teknik özellikleri ile ilgili yeterince bilgi verdikten sonra bir diğer önemli nokta da halı alırken renk seçimidir.

Hangi Renk Halı Tercih Etmeliyim?

Halı alırken en önemli noktalardan bir tanesi de alacağınız halının rengidir. Ancak renk seçimini de etkileyen pek çok şey vardır. Örneğin yeni bir ev döşemeye başlayacaksanız istediğiniz halıyı alabilir ve buna uygun oturma grubu, perde alabilirsiniz. Fakat var olan bir oda için halı alacaksanız tercihiniz mevcut mobilyalarınız ve genel dekorasyon renkleri ile uyumlu olmasıdır. Yine mutfak için tercih edilecek halı modellerinde açık renkler yanlış seçim olacaktır. Zira sürekli kullanım açısından kolay kirlenebilir, birşeylerin dökülmesi durumunda leke bırakma ihtimali olabilir.