Ev Dekoru İçin El Yapımı Eşyalar ve Aksesuarlar

Ev dekoru için el yapımı eşyalar son dönemlerde oldukça revaçta. Ev dekorasyonu yapılırken dekorasyonu etkili ve akılda kalıcı yapmak en doğrusudur. Herkes dekorasyonunun büyüleyici olmasını ister. Etkili bir dekorasyon için önemli bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Daha az bütçe ile daha pratik bir şekilde dekoratif eşyalar yapmak isteyenler kendin yap- dıy projelerini inceleyerek Ev Dekoru İçin El Yapımı Eşyalar  ve el yapımı ev aksesuarları ile özgün ve göz alıcı dekorasyon yapabilir.

El Yapımı Ev Aksesuarları

Özellikle son yıllarda seri üretim dekorasyon ürünleri yerine el yapımı ev aksesuarları çok daha popüler durumdadır. Düşük bütçelerle evinize yakışacak nitelikte el yapımı aksesuarları kendiniz yapabilmeniz mümkün. Ayrıntıları yazımızın devamında…

Ev Dekoru İçin El Yapımı Eşyalar Deyince 

El emeği göz nuru eşyalar, maddi değer açısından farklılıklar gösterebilir ama manevi açıdan yapan kişi tarafından paha biçilemez olduğu kesindir. Öyle ki çoğu el yapımı figür yapıcısı için derin anılar dahi barındırabilir.

El yapımı ev aksesuarları denilince akla genellikle neler gelir?

Bu çok geniş bir kategoridir. Kendin yap dekorasyon fikirleri arasında pratik ev süsleri, hatta mobilyalar vardır. Ev dekoru yapılırken ana mobilyalar dışında kalan eşyaların önemi büyüktür.

Evde Geri Dönüşüm Fikirleri

El yapımı ev süsleri yaparken geri dönüşümden de yararlanabilirsiniz. Kullanmadığınız eskimiş malzemeleri veya kullanmaktan sıkıldığınız malzemeleri geri dönüşüm fikirleri ile daha elverişli bir şekilde dekorasyonunuza katabilirsiniz. Eğer atmaya kıyamadığınız bir beyaz eşyanız, örneğin buzdolabınız varsa ve Eski Buzdolabından Neler Yapılır? bilmiyorsanız, kitaplarınızı sıralayabileceğiniz farklı bir dekorasyon ögesi oluşturabilirsiniz.

Eski Buzdolabından Neler Yapılır?

Evde geri dönüşüm yapabileceğiniz eşyalar arasında en basiti cam kavanozlardır. Cam şişe veya kavanoz kullanarak yeni trend yüzen mumları pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Yüzen mum yaparken görsellik hayal gücünüzün genişliğine bağlıdır. Yüzen mum yapımında renkli çakıl taşları, çiçek yaprakları veya çeşitli çiçekleri kullanabilirsiniz.

Gelin şimdi ev dekoru için el yapımı eşyalar hakkında daha detaylı bilgiyi ve bu fikirlerin yapımından birkaçını birlikte görelim.

 

⇒Havaların ısınması ile yazlıklara taşınma başladı. Denizden, bahçeden kısacası doğadan toparlayacağınız birkaç öge ile ev aksesuarları yaparak muhteşem sonuçlar alabilirsiniz. Deniz kabukları, ağaç dalları veya çakıl taşları ile şık ve dekoratif çerçeveler, mumluklar ve servis aksesuarları yapabilirsiniz.

[haber id=”9172″]

 

⇒Uzun yıllar kullanarak sıkıldığınız bir vazoyu farklı renklere boyayabilir, dış yüzünü kuru dal, çiçek, düğme ve benzeri şeylerle süsleyebilirsiniz.

 

⇒Eskimiş aydınlatmanızın dış yüzünü triko parçalarla, dantellerle, desenli veya desensiz kumaşlarla veya renkli irili ufaklı düğmelerle kaplayarak yepyeni bir aydınlatma elde edebilirsiniz.

 

⇒Evde yapılabilecek dekoratif eşyalar arasında hasır çerçeve de vardır. Kalın ip le çerçeve yapabilir, bu çerçevede deniz kabukları kullanabilirsiniz. Dış Kapı Giriş Dekorasyonu için çeşitli dekoratif malzemeleri kullanarak misafirlerinizi hoş bir şekilde karşılayabilirsiniz.

 

⇒Deniz kenarından toplayacağınız veya hobi evlerinden alacağınız düz taşlar ile bu şekilde şık bir süs yapabilirsiniz. Hem yapımı kolay, hem de oldukça eğlenceli görünüyor.

Çimentolu Kumaş Saksı Yapımı

Ev Dekoru İçin El Yapımı Eşyalar arasında son günlerin en popüler eşyası olan çimento ve eski kumaşlardan vazo yapımı var sırada. Çimentolu kumaş vazo için kullanacağınız kalıba siz karar verin. Kalıp olarak yoğurt kovası, değişik ebatlarda ağaç kütüğü, tencere bardak gibi eşyalar kullanabilirsiniz.

Saksı yapacağınız kumaş parçasını belirleyin. Geniş bir kap içinde yeteri kadar çimento ve su ile çimentoyu kremsi bir kıvamda eritin.

Kalıbı yere değmeyecek şekilde bir yere ters bir şekilde koyun. Kullanacağınız kumaşı ıslatmadan yaptığınız çimentonun içine koyarak güzelce ıslatın.

Çimentonun kumaşın her yerine çok iyi işlemesi gerekiyor. Bunun için çimentoyu iyice içine çekmeli. Saksının iç kısmı kalıbı 2 tur dönecek dikdörtgen parça kesin.

Onu da çimento ile ıslatın. Kalıbın etrafına ilk olarak dikdörtgen parçayı sarın. Ardından tamamen ıslanmış kumaş parçasını dilediğiniz şekilde sarkıtarak bir gece kurumasını sağlayın.

24 saat sonra istediğiniz renk bir boya ile dış kısmını boyayın. İçindeki kalıbı dikkatli bir şekilde çıkartarak iç kısmını da boyadıktan sonra dört köşesine ayak yapıştırdıktan sonra dilediğiniz yerde şık bir şekilde kullanın.

Farklı Dekoratif Ürünler

El yapımı ev süsleri arasında gazete kağıtlarından renkli şık sepetler, peçeteliklerde vardır.

Bunların dışında çiçekli veya renkli balonları cam şişelere geçirerek görselliğini inanılmaz derecede değiştirebilirsiniz. Yukarda bahsettiğimiz gibi evde geri dönüşüm yaparak el yapımı ev aksesuarları yapmak sanıldığından daha kolay, üstelik oldukça da eğlenceli:)

Aşağıda sizler için derlediğimiz Ev Dekoru İçin El Yapımı Eşyalar resim galerisini inceleyerek farklı, şık ve kolay ev dekorasyonu eşyaları yaparak dekorasyonunuza olumlu katkılar sağlayabilirsiniz.

[galeri]