Ev Temizliğinde Hiçbir Yerde Duymadığınız Pratik Bilgiler

Yaz ayını bitirmeye hazırlandığımız şu günlerde ufaktan da bir temizlik telaşı başladı. Ev temizliğinde hiçbir yerde duymadığınız pratik bilgiler içerikli yazımızda evdeki malzemelerle pratik ve etkili temizlik yöntemlerinden bahsedeceğiz. Yaz aylarında kapı ve camların sürekli açık olması nedeni ile kışa girmeden etkili bir temizlik gerektirir. Sağlıklı ve hijyenik bir kış için daha önce duymadığınız etkili pratik temizlik yöntemlerini okumaya hazır mısınız?

Hiçbir Yerde Duymadığınız Pratik Bilgiler İle Etkili Bir Temizlik İçin

Ev Temizliğinde Pratik Bilgiler

Günümüzde çalışan bayanlar ağırlıktadır. Bu nedenle bu evlerde vakit yetersizliğinden dolayı kapsamlı temizlik çok fazla mümkün olmamaktadır. Bunun yerine hayatı daha da kolay kılacak ve fazla uğraştırmayacak pratik pratik temizliğe başvurulur. İşte 2019 yılının çok konuşulacak en pratik temizlik bilgileri…

En Önemlisi Halı Temizliği

Halı temizliği bir evin en önemli temizlik kurallarındandır. Evde bir de apalayan minik bebeğiniz varsa halı temizliğinin önemi kat be kat artmıştır. Bebeğinizin sağlığı için halınızı sık sık doğal yollarla temizlemenizi öneririz. Bunun için çoğu kişi halı yıkama şirketlerinin yolunu tutsa da evinizde de halınızı sağlıklı bir şekilde temizlemeniz mümkün. İşte basit halı temizliği için yapılması gerekenler; Bunun için 1 su bardağı karbonatı halının üzerine sermeniz ve 10-15 dakika sonra elektrik süpürgesi ile süpürmeniz yeterli olacaktır. Ayda bir kez de sirkeli su ile silmenizi öneririz.

Evdeki Kötü Kokuları Tarçınla Giderin

Evdeki kötü kokular genelde bizi rahatsız eder ve oda spreyleri yalnızca kokuyu maskeleme işlevi görür. Ancak daha kalıcı ve doğal çözümler de mevcut. Misafir öncesi evinizin hoş kokmasını istiyorsanız 2 çorba kaşığı kadar toz tarçını halının üzerine serperek 10 dakika bekletin. Ardından elektrik süpürgesi ile güzelce süpürün. Misafirleriniz geldiğinde daha önce hiçbir yerde duymadıkları bu koku ile mest olacaklardır.

Çelik Eşyalarınızı Zeytinyağı İle Parlatmaya Ne Dersiniz?

Mutfağınızdaki paslanmaz çelik yüzeyleri kadife bir beze damlatacağınız birkaç damla zeytinyağı ile ışıl ışıl yapın. İnatçı lekeleri ve parmak izlerini yok etmek içinde zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Muslukları İlk Günkü Gibi Yapmak İçin

Kireç tortuları olan lekeli muslukları ilk günkü gibi yapmak için sihirli bir formül vereceğiz.

1 çay bardağı su

3 yemek kaşığı sirke

1 tatlı kaşığı limontuzu

1 tatlı kaşığı toz soda

Malzemelerin hepsini uygun bir kapta karıştırarak kaynatın. Bu suya batırdığınız sünger ile musluklarınızı pırıl pırıl yapabilirsiniz. Bu karışım sayesinde musluklarınız hem ışıl ışıl olacak hem de tekrar kirlenmesi daha geç olacaktır.

Kararan çelik çaydanlıklarınızı bu suyun içinde bir iki dakika kaynatın. Sünger ile sürttükten sonra çaydanlıklarınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz. Bu karışım ile çaydanlıklarınızın için de temizleyebilirsiniz.

Bu karışımın içine 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı koyarak banyonuzu da etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu karışımla banyoda kir ve kireç atıklarının kolaylıkla çıktığını göreceksiniz. Tuvalet, banyo, mutfak fayanslarını ve lavaboyu bu karışım ile kirlerinden kolaylıkla arındırabilirsiniz. Kısacası bu karışımı evin bütün alanlarında etkili temizlik için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kış öncesi yatak ve yorganlarınızı etkili bir şekilde temizlemek için bu yazımızdan destek alabilirsiniz: Yorgan Ve Yatak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Fırınınızı Karbonat İle Temizleyin

Uzmanlar fırını kimyasal maddelerle temizlemeyi önermiyor. Bir sonraki yemekte fırın ısındığı zaman fırın yüzeyindeki kimyasallar yemeğe geçeceği için bunu kesinlikle yasaklıyor.

Öyleyse sizde fırınınızı kullanım sonrasında en sağlıklı şekilde temizleyin. Bunun için spreyli bir şişeye 1 su bardağı su, 4 yemek kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı karbonat sodası eklenir. Fırınla işiniz bittikten sonra bu karışımı sıkarak fırınınızı tertemiz yapabilirsiniz. Bir sonraki kullanımda da içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ayna Temizliğini Unutmamak Lazım

Hiçbir yerde duymadığınız pratik bilgiler başlıklı yazımıza ayna temizliği ile son vermek istiyoruz. Ayna temizliğiniz için oldukça pratik bir bilgi vereceğiz. Tıraş köpüğünü aynaya sıkın. Başka hiçbir işlem yapmadan bezle tamamen kurulayın.

Pratik Ev Temizliği ve Yapılması Gerekenler