Evcil Hayvan Yatağı Yapımı

Evinizde hayvan dostunuz varsa onun için kendin yap uygulaması ile çok güzel bir evcil hayvan yatağı hazırlayabilirsiniz. Böylece kullanmadığınız malzemeleri değerlendirirken evcil hayvanınızın da sıcacık bir yatağa kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeden evcil hayvan yatağı yapımı için gerekli malzemelerin neler olduğuna bir bakalım.

Evcil Hayvan Yatağı Yapımı
Kedi Evi Yapımı

Evcil Hayvan Yatağı Malzemeleri

Evcil Hayvan Yatağı Yapımı
Evcil Hayvan Yatağı Malzemeleri

Evcil hayvan yatağı yapımı için gerekli malzemeler şunlardır:

Eski bir çekmece ( Boyutları evcil hayvanın sığabileceği ölçüde olmalıdır.)

Yaklaşık 8 cm’lik uzunluğa sahip ayak olabilecek kalınlıkta 4 adet ahşap dübel

4 Adet askı cıvata

İstediğiniz renkte bir sprey boya ( Kaliteli olması, boya atmaları yaşamanıza mani olacaktır. )

4 Adet ayak altlığı ( isteğe bağlı, kullanmaya da bilirsiniz )

Çekiç ve İngiliz anahtarı

Evcil Hayvan Yatağı Yapılışı

Evcil Hayvan Yatağı Yapımı

Öncelikle eski çekmenizi sprey boya yardımı ile boyamamız gerekir. Boyama işleminin dikkat gerektiren bir eylem olması sebebiyle mümkün mertebe etrafa zarar vermeyecek ortamlarda gerçekleştirilmesi doğru olacaktır. Ayrıca boyama yapılan alan neresi olursa olsun altına karton koymanız sıçrayan boyaların çevrede iz bırakmasına engel olur. Boyama uzaklığını doğru seçerek boyama esnasında eldiven kullanmanız da diğer önemli koruyucu tedbirler arasında yer almaktadır. Sprey boya kutusu üzerindeki talimatlara uygun olarak yapılan boyanın uzun süre dekoratif özelliklerini koruduğu gözlemlenmiştir. Tabii ki bunda boyanın kalitesi de önemlidir. Boyama işlemini bitirdikten sonra çekmece ayakları olarak kullanacağımız 4 adet ahşap dübeli de boyamalısınız. Bütün boyama işlemleri bittikten sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Boyanın tam olarak kuruduğundan emin olmadan diğer işlemlere geçmeyiniz.

Evcil Hayvan Yatağı Yapımı

Evcil Hayvan yatağı projesinin en zor kısmı ayakların montajıdır. Bu kısımda titiz çalışmanız evcil hayvanınız için rahat bir ortam oluşmasını sağlayacaktır. Askı cıvataları 4 adet ahşap ayağın ortasından vidalamamız gerekiyor. Bunun için bir somun ve İngiliz anahtarı kullanabilirsiniz. Önceden vidalayacağınız yerin bir miktar matkap ile açılması da size avantaj sağlayacaktır.

Evcil Hayvan Yatağı Yapımı

Eski çekmecenizin kuruma işlemi bittikten sonra evcil hayvan yatağı yapımının ayak montajı kısmını geçebilirsiniz. Ayakların vidalanarak geçecek kısmını çekmecenin dört bir köşesine yerleştirmelisiniz. Bu işlem için kullanacağınız vida geçme yerlerini çekiçle dikkatlice çakarak sabitleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu alanların simetrik ve aynı hizada olması hayvan yatağı için stabil bir duruşu da beraberinde getirecektir. Aksi halde düz zeminde istediğiniz sağlam duruşu yakalayamazsınız. Oluşturduğunuz vidalı ayakları çevirerek çekmecelerin alt bölümündeki ayakları tek tek düzenleyebilirsiniz. Ayakların uzunluklarının aynı kalmasına dikkat edin. Çok uzun, biri uzun biri kısa ayaklar evcil hayvan yatağı için tercih edilmez. Böyle durumlarda hayvan dostunuzun da rahatı tam olarak sağlanamaz. Dilerseniz çekmece ayaklarının zemine zarar vermesini engellemek için tercihe bağlı olarak belirlediğimiz ayak altlığını da kullanabilirsiniz. Bunun için her bir ayağın zeminle temas edecek bölümüne yapıştıracağınız altlıklar işinizi fazlasıyla görecektir.

Evcil Hayvan Yatağı Yapımı

Evcil Hayvan Yatağı İçin Süslemeler

Eski tişörtünüzü çekmece tabanına sererek bir zemin oluşturabilirsiniz. Ayrıca tüylü malzemeler kullanarak tabanın daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Çekmece süslemesi ise tamamen sizin zevkinize kalmış bir uygulama silsilesi içerir. Çekmecenin etrafını stickerlar ile süsleyebileceğiniz gibi nazar boncuğu, ponpon uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

Evcil Hayvan Yatağı Yapımı

Havyan yatağı haline gelen çekmecenin özellikle ön bölümünde farklı figür ve desenlere sahip yapıştırmalar ya da aksesuarlar kullanabilirsiniz. Bu aksesuarların oda içerisindeki diğer mobilya aksesuarları ile uyumuna dikkat etmeniz toplam dekorasyon kalitesi açısından oldukça nitelikli bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca evcil hayvan yatağı için zemin bölümünün uzun tüylü bir altlık ile kullanılması da şık bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Özellikle yavru kediniz varsa onun oldukça hoşuna gidecek bu evcil hayvan yatağı  kısa zamanda kedinizin vazgeçilmezleri arasında olacaktır. Ayrıca yatağın iç zemin uygulamasına dikkat ederek çok daha verimli bir sonuç almanız da mümkündür.

Büyük Irk Köpek Yatağı Yapımı

Eğer evinizde Alman Çoban Köpeği, Rottweiler, Danua tarzında büyük ırk bir köpek besliyorsanız muhtemelen pet shoplarda satılan köpek yatakları sizi fazla cezbetmemiştir. Zira bu iri arkadaşlara uygun köpek yatakları piyasada çok fazla olmamakla birlikte oldukça yüklü rakamlar istenmektedir. Bu nedenle evde büyük ırk köpek yatağı yapımı nasıl oluyor diye merak edebilirsiniz. Küçük meblağlarla evde büyük ırk köpek yatağı yapmak mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan şey istediğiniz ebatlarda sünger. Eğer bu iri ama minik ruhlu dostunuz için biraz daha rahat bir yer yapmak istiyorsanız visco bebek oyun yataklarını da tercih edebilirsiniz. 70 x 140 ebatlardaki bir yatağa ortalama 200 TL civarında bir bütçe ile sahip olabilirsiniz. Sonrasında ise bir terziye bunun için güzel bir kılıf diktirebilirsiniz. Bu temizliği açısından oldukça önemli çıkarıp yıkanabilir bir yatak ilerde büyük kolaylık sağlayacaktır.