Köpek ve Kedi Yatağı Yapımı – Kedi Sepeti

Sevdiklerinize el emeği göz nuru hediye seçenekleri yaptığınız gibi, beraber yaşadığınız sevimli dostlarınıza da aynı şekilde hediyeler yapabileceğiniz biliyor muydunuz? Yaşam alanlarınızı paylaştığınız kedi ve köpekleriniz için kedi yatağı yapımı, köpek yatağı yapımı hakkında bilgiler paylaşacağız.

Kedi yatağı nasıl olmalı? Köpek yatağı nasıl olmalı işte detaylar…

Kedi Yatağı Yapımı

Kedi yatağı deyince gözünüz korkmasın, basit tekniklerle bile minik arkadaşlarınız mutlu edebilirsiniz. Mesela eskimiş tişörtünüzün kollarını kestikten sonra dikdörtgen şeklinde dikin. Metal elbise askısının kıvrık kısmını kesin. Diğer kısımlarını düzledikten sonra çapraz şekilde üst üste koyarak yapıştırın.

Askıların dip kısmını kaplayacak ölçüde kartonu keserek koli bandı ile kaplayın. Yapıştırdığınız askı uçlarını hazırladığınız kartonun dört köşesine takın. Kartonun altından 2 santim kadar askılı teli çıkardıktan sonra üzerini bantlayın.

Diktiğiniz eski tişörtü hazırladığınız kalıba yaka kısmı ortada kalacak şekilde takın. Dilerseniz alt kısmına doldurduğunuz elyaf minder ile kedi yatağını daha konforlu hale getirebilirsiniz. Bu yöntem de dikkat etmeniz gereken nokta askının demir uçlarının açıkta kalmaması. Bu uçları kapatacak şekilde bantlarsanız herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Kedi Yatağı Yapımı

Yine bu yatağı hazırlarken dikkat etmeniz gereken nokta kedinizin boyutudur. Her ne kadar kedilerimiz kıvrılarak küçücük alanlarda uyusalar dahi boyutlarına göre daha büyük tişörtlerden kedi yatağı yapabilirsiniz.

Peluş Kedi Yatağı

Kalorifer peteklerine radyatör askılı pelüş kedi yatağı yapabilirsiniz. Bunu yapmanın en basit yöntemlerinden biri ise yine askılardır. Herhangi bir elbise askısını alıp askı kısmını bir pense ile tam tersi yöne çevirin. Daha sonra demir askının çıkabilen ucunu çıkarın ve düzleştirin. Daha sonra asılan kısma yeniden tutturulacak şekilde kesin. Bu ucun tamamen dümdüz olması gerekmektedir. Böylece kalorifere takıldığında düz kısım denk gelecektir.

Kedi Yatağı Yapımı

Bu işlemi iki adet demir askıya yaptıktan sonra, iki askı arasında dışa dönük olan bölümlerine bir havlu geçirin. Havluyu kenarlarından birbirine dikin. Fakat havluyu askılara dikmemelisiniz. İki kat ve daha sağlam olabilmesini sağlamak için havlunun kenarlarını birbirine dikmelisiniz. Bu yatak daha çok küçük ve hafif kediler için idealdir.

Hazır kedi veya köpek yatağı almak yerine geri dönüşüm ile şık ve konforlu evcil hayvan yatağı yapabilirsiniz.

Karton kutulardan odacıklar yaparak şık bir kedi evi yapabilirsiniz.  Eğer klasik kedi için yatak istiyorsanız sepetten kolaylıkla kedi yatağı yapabilirsiniz.

kedi yatağı
kedi yatağı

Kedi sepeti için pazardan alacağınız bir sepeti hayal gücünüze göre süsleyerek ona armağan edebilirsiniz.

Kedilerin sıcağı ne kadar sevdiğini herkes bilir. Sepetleri havlu veya polar ile kaplayarak yumuşacık ve sıcacık kedi yatağı hem kolay, hem de şık bir kedi yatağı yapabilirsiniz.

Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

orgu-kedi-yatagi-yapilisi
orgu-kedi-yatagi-yapilisi

Kedi yatağının en önemli özelliği yumuşak ve konforlu olmasıdır.

Kedi yatağı yüksek bir yere konumlandırılmalıdır.

İç kısmı kadife, polar veya pelüş gibi sıcak tutacak malzemelerden yapılmalıdır.

Yatak içinde tırmalayarak tırnaklarını rahatlatacağı minik alanlar olmalıdır.

Ve en önemlisi sizi rahatlıkla göreceği bir yere konulmalıdır.

Örgü Kedi Yatağı Yapımı Tarifi

Kedi yatağı için gerekli malzemeler

Kalın tığ (örgü şişi kullanmayı bilmiyorsanız tığ ile yapım için)

Örgü iğnesi

10 mm’lik kalın örgü şişi

Kalın yün, kadife veya polar ip (eğer kalın ip bulamazsanız ince ipi kat kat birleştirerek dilediğiniz kalınlığa ulaşabilirsiniz.)

  Haydi Yapalım

orgu-kedi-yatagi nasıl yapılır
orgu-kedi-yatagi nasıl yapılır

Örgünüze 45 ilmekle başlayarak 60 sıra örün.

Biten örgüyü örgü iğnesi ile uçlarından dikin.

Dikme işleminden sonra bere görünümü alacaktır. Açık kalan kısımdan bir kenarını büzerek dikin.

Ardından büzgülü kısmı iç tarafa getirerek dilediğiniz yere yerleştirin.

Taban kısmına elyaf veya pamuk serebilirsiniz.

Minik dostunuzun yatağı hazır, güle güle kullansın:)

Tığ İle Kedi Yatağı Yapımı

İlk olarak orta kısmını hazırlayın. 10 zincir çektikten sonra zinciri birleştirin. Üst kısmını bir çift bir tek sıra halinde yaparak büyük bir yuvarlak elde edin. Aynı parçadan iki tane yaparak kenarlarından diktikten sonra kenar kısımlarını yapmak için kenarından dizin. Dizme işleminden sonra yukarı doğru yuvarlak olacak şekilde tığ ile örün. İşlem bittikten sonra orta kısmına elyaf doldurduktan sonra sevimli dostunuzun seveceği bir yere koyun.

Köpek Yatağı Yapımı

kazaktan Kopek-Yatagi yapımı
kazaktan Kopek-Yatagi yapımı

Bu teknikler ile köpek yatağı yapımı da gerçekleştirilebilir. Sadece boyutlarını köpeğinizin boyutlarına göre ayarlamanız yeterli olacaktır.

Yukardaki modeller dışında uzun kollu kazaklarınız ile de şık bir şekilde köpek yatağı yapabilirsiniz. Bunun için örgü eski bir kazak, astar ve elyaf tedarik etmeniz yeterli.

Kucağı seven köpeğiniz için görseldeki gibi bir yatak yaparak ona her an kucakta hissi verebilirsiniz.

köpek yatağı nasıl olmalı
köpek yatağı nasıl olmalı

 

[haber id=”11235″]

Kedi Yatağı Nasıl Yapılır

Evcil dostlarımz için kedi yatağını çok kolay yöntemlerle yaparak onları düşündüğümüzü gösterebiliriz. Kedi yatağını hiçbir şekilde para harcamadan askı ve eski bir tişörtünüzle yapabilirsiniz. Tişörtünüzün boğaz kısmı hariç bütün kenarlarını dikerek işe başlayın. Metal kıyafet askınızın askılık çubuğunu keserek metal askıyı çubuk haline getirin. Diğer metal askınızla bu çubuğu çarpraz olarak birbirine yapıştırın. Askıları etrafını bantladığınız kartona geçirin. Oluşturduğunuz çadıra tişörtü geçirebilirsiniz.

Kedi Yatağı Nasıl Yapılır

Piramit şeklinde bir kedi yatağı da yapabilirsiniz. Dilediğiniz boyutta bir karton kesin. Kestiğiniz kartonun ölçülerine uygun olarak sünger elyaftan parça kesin. Sonrasında sünger elyafı kartonunuza yapıştırarak istediğiniz renkte bir kumaşla kaplayabilirsiniz. Bu sayede para harcamadan kediniz için evde bir yatak yapmış olacaksınız.

[galeri]