Evde Avize Yapımı

Günümüzde kendin yap projeleri ile çeşitli geri dönüşüm çalışmalarının popülerliği gittikçe artmaktadır. Evlerde bulunan fazla ya da atık eşyalarınızda, bambaşka bir eşya ortaya çıkarmak oldukça kolay. Sadece biraz emek sarf etmeniz gerekmektedir. Daha sonra emeğinizle kazandığınız ekonomik eşyalara sahip olabilirsiniz. Bunlardan biri de evde avize yapımı ile yeni bir avize olabilir. İnternet üzerinde sayısız ev yapımı avize modelleri bulunmaktadır.

Dilerseniz her birini inceleyebilir ve zevkinize göre bir tercih yapabilirsiniz. Ya da örneklerden esinlenerek kendi tasarımınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece oldukça uygun bir fiyata size özel bir tasarım avizeye sahip olabilirsiniz. Evinizin herhangi bir alanına dekorasyon olarak kullanabilirsiniz.

Evde Avize Yapımı Kolay Yeni

El yapımı ve ev yapımı ürünlerin değeri tabii ki ölçülemez. Size özel tasarım oldukları gibi el emeği ile yaptığınız için daha da değerli bir parça haline gelecektir. Böylece değeri katlanarak evinizin dekoruna da bambaşka bir ambiyans katacağını söyleyebiliriz. Evde avize yapımı örnekleri çok yönlü seçeneklere sahiptir.

Boncuklardan şıkır şıkır bir avize yapabilirsiniz, balondan avize, halat örgüden avize tasarımı, fincandan avize tasarımı, plastik kaşık-çataldan avize vb. daha sayısız örnek tasarıma internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bizler sizler ile birkaç tanesini paylaşacağız ama tabii diğer örnekleri de araştırabilir ve görselleri incelemenizi önerebiliriz.

Evde Avize Yapımı Önerileri

Ekonomik ve tarz bir avizeye sahip olmak isteyenler için ideal bir seçim olacaktır. Kendin yap projeleri günümüzde çoğu okul çalışmalarında ve sosyal sorumluluk projelerinde öne çıkmaktadır. Sizlerde bilinçli bireyler olarak geri dönüşüme sağlayarak bütçenize katkı sağlayabilir ve kendi tasarımlarınıza tüketici yerine üretici kimliği edinebilirsiniz. Evde avize yapımı örneklerine bakacak olursak birden fazla tasarım örneği ile ilgili ipucu verebiliriz.

2020 Evde Avize Yapımı Kolay
 • Kuş tüyü hafifliğinde avize önerisi; farklı bir tasarım arayanlar için ideal bir seçim olabilir. Tabii ki öncelikle belirtmek gerekirse, yapay kuş tüylerinden yapmanız gerektiğidir. Yapay kuş tüyleri temin ettikten sonra, beyaz Japon feneri vb. Hazır aldığınız kuş tüyleri şeritlerini, Japon fenerinin etrafına silikon tabancası ile yapıştırmaya başlayın. Fenerin etrafını tamamen sararak yapıştırın. Daha sonra lambanızın etrafına geçirebilirsiniz.
 • Kahve Filtresinden evde avize yapımı: Fazla sayıda kahve filtresi ve beyaz Japon feneri. Tavsiyemiz, çiçek şeklini andıran filtre kağıtlarını almanızdır. Kek kalıbına benzeyenler diyebiliriz. Kahve filtrelerine çiçek şekli vererek elinizde büzün, her bir filtreyi dikkatli bir şekilde Japon fenerinin etrafına yapıştırın. Yapıştırıcı olarak silikon tabancası kullanabilirsiniz. Fenerin etrafını tamamen kaplayın, daha sonra bitmiş olacaktır.
 • Rengarenk Pinpon Topundan evde avize yapımı: Küçük, plastik, beyaz pinpon topları, toplam 180 adet ihtiyacınız olabilir. Tabii küçük bir avize yapacaksanız daha az da kullanabilirsiniz. Evinizin dekoruna uygun bir renk tercih ederek, pinpon toplarını sprey boya ile tercih ettiğiniz renge boyayın. Tabii isterseniz birden farklı renge sahip bir avize de yapabilirsiniz. Topları iğne, iplik yardımı ile birleştirin ve daire oluşturun. Avize şeklini vermeye özen gösterin. Ardından avizenizi duyuya yerleştirebilirsiniz.

Boncuktan Avize Yapımı

Boncuktan şık bir avize elde edebilirsiniz. Evde avize yapımı tüyoları ile kendi tasarımınızı evinizin herhangi bir bölümünde dekorasyona dahil etmeniz mümkündür. Renkli ya da tek renk bir boncuk da kullanabilirsiniz. Zevkinize göre parlak boncukları kullanabilir ya da daha sade renkleri tercih edebilirsiniz. Şık ve ışıltılı bir avize istiyorsanız, örneğin salonlarınız için, bunun için hoş ve ışıltılı boncuklar tercih edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan şeyler, yeteri kadar boncuk ve onları geçireceğiniz ip, kasnak vb. şeklindedir. Boncuklu avize tercihinizde, dilerseniz boncukları bir kasnağa geçirebilirsiniz. Ya da dilerseniz yuvarlak, daire şeklindeki vb. camlı ürünlerin üzerine de geçirebilirsiniz. Bu tercihi tabii ki zevkinize göre görselleri inceleyerek belirleyebilirsiniz. Evinizin ortamına ve zevkinize uyumlu olması oldukça önemlidir.

Evde Avize Yapımı Kolay 2020

Evde avize yapımı çok yönlü seçenekleri bizlere sunar. Ahşap boncuklardan avize yapabilirsiniz. Parlak ışıltılı boncuklar, sade renklere sahip boncuklar, büyük boncukları kullanabilir ya da daha küçük boncukları tercih edebilirsiniz.  Tüm bu detayları zevkinize ve tarzınıza göre belirleyebilirsiniz. Boncukla avize yapımıyla alakalı yazımızın içeriğinde daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Halat İpten Avize Yapımı

Halat ipler de ev yapımı ürünlerin çoğunda kullanılmaktadır. Kendin yap fikirleri kapsamında birden farklı projede kullanabilirsiniz. Evde avize yapımı örnekleri doğrultusunda yapabilir ya da bunlardan esinlenerek yeni bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz.

Evde Avize Yapımı Kolay

Halattan avize yapmak için, ihtiyacınız olacak şey halat ip ve halat ipi geçireceğiniz herhangi bir malzemedir. Tabii ki dilerseniz halat örgünüzü avize şeklinde ördükten sonra sadece onu da kullanabilirsiniz. Ama içine geçireceğiniz herhangi bir kasnak ya da vb. ürünle daha hoş bir görsellik elde edebilirsiniz.

Halat ip ve balon ile yapabileceğini hoş ve basit bir avize örneği:

Malzemeler:

 • 10-15metre uzunluğunda hasır halat.
 • Büyük-sağlam bir balon.
 • Tutkal-mod podge tutkalı
 • Fırça ve tutkalı sulandıracağınız bir kap.
 • Bir ampul

Yapılışı:

 • Öncelikle balonu iyice şişirin.
 • Balon hazır olduktan hemen sonra, tutkalı bir kabın içine boşaltın ve içine tutkalın yarısı kadar su karıştırın. Karıştırın, tutkalın suya karışmasını sağlayın. Ardından halatı tutkal olan kabın içine yavaşça yerleştirin. Halatın tutkallı suyun içine iyice nüfuz etmesini ama karışmamasını sağlayın.
 • Halatın bir ucunu balona bir bant ile yapıştırın. Ardından yavaşça halatı balona sarmaya başlayın. Sarma detayını zevkinize göre bir desen şeklinde sarabilirsiniz.
 • Sarma bittikten sonra, tutkallı suyu hasır halatlarınızın üzerinden fırça ile bir defa geçirin.
 • Daha sonra en az 12 saat kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra, avize ayağını yaptığınız avizenize bağlayın. Böylece evde avize yapımı halatlı avizeniz hazır olacaktır.

Balondan Avize Yapımı

Balondan avize yapımı ile şık ve tarz bir avize yapmanız mümkündür. Ayrıca oldukça basit bir yapıma da sahiptir. Evde avize yapımı örnekleri arasında balon genellikle dikkat çeker. Sizlerde kendi tasarım avizenize sahip olmak için deneyebilirsiniz. Balon ile birden farklı avize yapım örnekleri mevcuttur.

2020 Evde Avize Yapılışı

Her birini detaylı bir şekilde inceleyebilir ve uygulayabilirsiniz. Balon avize şeklini vermek ve ip örme aşamasında, şekil vermek adına ihtiyaç duyulan pratik bir malzemedir. Bu nedenle genellikle evde yapılan avizelerde tercih edilir. Tabii ki kullanacağınız balonun sağlamlığı da bir o kadar önemlidir. Sağlam ve kaliteli kalın bir balon tercih etmenizi öneriyoruz. Aksi halde balonunuz, avize yapım işlemi bitmeden patlayabilir.

Malzemeler:

 • Yuvarlak sağlam bir balon
 • Zevkinize göre bir renge sahip örgü yünü.
 • Tutkal

Hazırlanışı:

 • Tutkalı bir kabın içinde karıştırın. İçine bir miktar su ekleyebilirsiniz.
 • Daha sonra iplerinizi şeffaf tutkalın içine karıştırın. İyice nüfuz etmesini sağlayın.
 • Ardından balonunuzu dilediğiniz bir boyutta şişirin.
 • Balonunuz hazır olduktan sonra, ipinizi balonunun etrafına zevkinize göre tercih edeceğiniz bir desene göre sarabilirsiniz.
 • Dilediğiniz şekilde sarma işlemi bittikten sonra, tutkalın kurumasını beklemeniz gerekecektir.
 • Kuruma işleminden sonra, balonun havasını indirerek, ip örgünüzün içinden çıkarabilirsiniz.
 • En son ise avizenizi duyu ve lamba sistemini dahil edebilir ve evinizin herhangi bir alanında dekorasyona dahil edebilirsiniz.