Evde Geleneksel Dokular : Çini Desenli Halılar

Türk toplumunda halının oldukça önemli bir yeri vardır. Çünkü halıların yansıttığı pek çok unsur bulunmaktadır. Zemin ve duvar rengi seçiminden sonra halı rengi ve deseni konusunda daha rahat karar verebilirsiniz, ayrıca halı seçildikten sonra mekanda yer alacak perde ve diğer kumaş tekstil ürünlerini birbirleri ile kombinlemek daha kolay olacaktır. Halı, fon perde koltuk uyumu bir ev dekorasyonu için kesinlikle gerekmektedir. Bu üçlünün uyumu mekanda bir bütünlüğün sağlandığını göstermektedir. Çini desenli halılar son zamanların favori ürünleri arasında yer almaktadır.

Dekorasyonda Renk Ve Desen Seçimi

Bir yaşam alanı dekore ederken renk ve desen seçimleri mekanın tarzını ve kalitesini belirleyen en önemli etkendir. İnsanlar yaşayacakları alanda rahatlık ve huzur gibi temaları yansıtan tasarımları tercih etmektedir. Özellikle bir alan için önceden renk yada desenler konusunda bir karar verildiyse sonrası için mekana yapılacak seçimler arasında halı seçimleri öncelikli olmalıdır.

Çini Desenli Halılar

Seçeceğiniz halının desenli mi yoksa düz renklere mi sahip olması gerektiği konusunda zaman zaman kararsız kalınabiliyor, örnek olarak naturel renklerin baskın olduğu yaşam alanları için desenli halı yerine canlı düz renk halı modelleri dekorasyonda bütünlük sağlayabilir. Eğer dekorasyonda fark yaratacak farklı dokular arıyorsanız son yıllarda oldukça ilgi çeken ve geleneksel el sanatlarını evlere taşıyan çini desenli halılar ile mekanda farklılık yaratabilirsiniz. Bu halılar ile hem farklı tarzınızı yansıtabilir hem de kullandığınız ortama geleneksellik katmış olursunuz.

Dekorasyonda Çini Desenli Halılar Nasıl Kullanılır?

Çini desenli halı modelleri yaşam alanlarında büyük bir farklılık ve çekicilik elde edebilirsiniz, aslında daha detaylı açıklayacak olursak farklı dokuların ve desenlerin yer aldığı halı modellerinin hem avantajları hemde dezavantajları bulunur.

Desenli ve farklı dokulara sahip halılar dekorasyonda ne gibi dezavantajlar yaratabilir, örnek verecek olursak içerisinde mekanla uyumlu olmayan renk tonları bulunan desenli halılar mekanda kalabalık ve uyumsuz bir görünüm elde edilmesine yol açacaktır. Ayrıca mekanın renk ve desen seçimlerine uyumsuz desenlere sahip halılar zemin görselliğini bozar ve fazla bir parça havası yaratır. 2019 halı modelleri arasında çini desenli halılar ön plana çıkmaya başlamış bulunmaktadır. sırf moda diye alıp uyumsuz ve kaba bir görünüm sağlamak yerine eviniz için en fazla uyum gösteren halıları tercih etmelisiniz.

Bir başka dezavantajı ise genel olarak tüm eşyalar alındıktan sonra halı seçimi yapılırken, çini desenli halıları kullanmak istediğinizde direk halınıza uygun mobilyalar seçmelisiniz. Yani burada sistem tam tersi işlerse ancak uyum yakalanabilinir.

Çini Desenli Halıların Avantajları

Avantajlarından bahsedecek olursak, desenli ve farklı dokulara sahip halı modelleri arasında doğal malzemelerden tasarlanan kesik havlı halılar hem uzun süreli bir kullanım hemde kolay kullanım imkanı sağlar. Daha uzun tüylere sahip olan halılar keçe tarzı yada tüylü, benzer farklı dokulara sahip halı modelleri mekana derinlik katacağından dolayı yaşam alanları için tercih edilebilecek tasarımlardır.

Son yıllarda ilgi gören halı tasarımları genel olarak bakıldığında doğallığı yansıtan ve doğaya gönderme niteliği taşıyan desenlere sahipler. Toprak ve deniz görünümlü halı modelleri dekorasyonda daha rahatlatıcı ve dingin bir etki yaratıyor. Gri ve kahve tonları zeminde en çok tercih edilen renkler arasında yer alıyor, ayrıca son bir kaç yıldır büyük çıkış yapan soft ve pastel renkli halı modelleri yaşam alanlarında rahat ve huzurlu bir görünüm kazandıran popüler tasarımlar arasındalar.

Çini Desenli Halılar

Geleneksel el sanatları artık halı tasarımlarını süslüyor, son dönemde çini desenli halılar büyük ilgi gören tasarımlar diyebiliriz, hazır yani fabrikasyon çıkış halılar kadar çini saf yün halılar dekorasyona farklı bir yaklaşım olarak tercih edilebilir.

El dokuma çini desenli halılar yaşam alanlarına özel ve farklı bir değer katmak isteyenlerin tercih edebilecekleri tasarımlar arasında yer alıyor. İznik çini motiflerinin türk düğümü ile yorumlanması sonucu ortaya çıkan eşsiz bir güzellik. El dokuma çini desenli halılar %100 yün el dokuma, bej, kahve, gri ve diğer renkli tonlara hakim. Bu özel halıların desenlerinde çini desenleri tercih edilmiş olup, unu ömürlü ve kullanışlı yapıya sahip tasarımlardır. El dokuması bu eşsiz halılara hak ettikleri değerleri vermek adına ilk olarak geniş alanlar olan salonlar tercih edilmelidir. Makine halılarından çok farklı olan ve emek emek dokunmuş bu halıların hikayeleri bile saygı görmeye değerdir.

Çini Desenli Halılar

Çini Desenli Halılar Aksesuarlarla Uyumludur

Bu halıları kullandığınız zaman üzerlerine sehpa vs gibi aksesuarlar kullanmadan sırf halıyı sergileyebilirsiniz. Özel ipleri, düğümleri ile üzerine bastığınızda bu halıların farkını çok daha iyi anlayacaksınız.

Çini desenli halı modelleri 2019 sezonunda daha çok klasik ve avangarde tarzı dekorasyonları süsleyen popüler halı modelleri arasındalar, çok ince dokunmuş olan çini halılar ister oturma odasında, ister misafir odasında rahatça kullanabilir. Geniş tasarımların haricinde dar ebatlar sahip çini halıları antre halısı yada yolluk olarak değerlendirebilirsiniz. Mekanları belirledikten sonra size hitap eden bir halı mutlaka bulacaksınız.

Galerimizde sizler için seçtiğimiz çok tasarımında yer alan özel çini desenleri ile dekorasyona  geleneksel bir doku ekleyebileceğiniz en güzel 2016 çini desenli halı modelleri ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Çini Desenli Halı Modelleri

Trend çini desenli halılar, bulunduğunuz mekanda doğrudan mobilyalarla birlikte halıların da dikkat çekmesini sağlayacaktır. Desenleri itibariyle, özel olarak farklı bir görünüme sahip olması nedeniyle, düz ve desensiz halılara kıyasla son derece şık bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

Çini Desenli Halı Modelleri

Çini desenli halılarda, ortalama 10 santimetrekarelik dilimler halinde, onlarca farklı çini deseniyle karşılaşabileceğiniz, bu yapısıyla dikkatleri üzerine çeken modellere ulaşabilirsiniz. Özellikle tek desen üzerine, halının geneline yönelik yapılan çalışmalarda direkt olarak genel çalışma süreci çok daha özel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Turkuaz, mavi, lacivert, sarı, turuncu, zümrüt yeşili, beyaz ve siyah da dahil olmak üzere birbirinden farklı birçok renge bir arada yer verilebiliyor.

[galeri]