Evi Daha Geniş Gösteren Dekorasyon Fikirleri

Küçük evlerde oturan takipçilerimiz için yazımızda evi daha geniş gösteren dekorasyon önerileri ve ilham verebilecek dekoratif değişiklikler üzerinde durmak istiyoruz. Küçük evler için hem rahat hemde konfor sağlayacak ne gibi değişiklikler yapılabilir, küçük dekorasyon ipuçları ile büyük farklılıklar gerçekten yaratılabilir mi ilk olarak bu başlıklar üzerinden yazıya başlayalım.  Evi daha geniş gösteren dekorasyon fikirleri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır.

Katlanabilir / kaldırılabilir mobilyalar

Küçük ev sahipleri için mobilya seçimleri genelde zor olur, çok yer kaplayan mobilyalar evde hareket alanını daraltır ve ortaya rahatsız edici bir ev düzeni çıkar. Bu sebeple mobilya seçimi yaparken evin genel olarak batığımızda en çok yer kaplayan eşyaları olan yatak ve oturma grupları seçerken katlanabilir tasarımları seçmek dar alanı en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Öncelikle evi daha geniş göstermek için işe en büyük eşyaları seçerken katlanabilir, fonksiyonel özelliklere sahip olmasına özen gösterebilirsiniz.

Evi Daha Geniş Gösteren Dekorasyon Fikirleri

Örnek olarak kaldırılan yada katlanabilen yataklar küçük ev dekorasyonu için tercih edilebilir mobilyalar arasında yer alabilir. Böylece katlanabilir mobilyalar sayesinde dar olan alanlarınızı daha rahat kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ev Düzenlemesi Nasıl Olmalı, Pratik Çözümler

Daha çok ışık

Eviniz küçükse ve evi daha geniş göstermek istiyorsanız mekanın yeteri kadar ışık almasını sağlamalısınız. Bir mekanı olduğundan daha geniş göstermenin yollarından biri daha çok ışıktan yararlanmaktır. Bu anlamda küçük evlerde klasik perdeler yerine stor perdeler tercih edebilirsiniz ve açık tutmalısınız. Klasik perdelere göre stor perdeler mekanı bölmez ve evinizi olduğundan daha büyük gösterir. Sizde 2019 perde modelleri arasından odanızın dekorasyonuna uygun bir stor perde tercih ederek dar olan odanızın daha geniş gözükmesini sağlayabilirsiniz. Evi daha geniş gösteren dekorasyon fikirleri esasında perdelerle de ilgili olmaktadır.

Dekoratif raflar kullanın

Küçük evlerde dar alanları en iyi şekilde kullanmanın bir diğer yolu ise dekoratif raf sistemleri kullanmaktır. Rafları evin her alanında kullanarak hem dekoratif bir görünüm elde eder hemde boş duvarları en iyi şekilde depolama amaçlı kullanabilirsiniz. Örneğin mutfakta yer kaplayacak bir dolap yerine açık rafları tercih ederek daha düzenli hemde daha ferah bir görünüm elde edersiniz. Ayrıca salonunuz da kullanacağınız dekoratif raflar oda dekorasyonunuzu da oldukça şık ve modern bir hava katacaktır.

Açık gardırop kullanın

Küçük ev dekorasyonu için en akılcı çözümler arasında açık gardırop kullanımıdır. Yer kaplayan büyük dolaplar yerine açık askılıklara sahip, kapaksız, raflarında dekoratif kutular bulunan bir gardırop tercih ederek yerden büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Kıyafetleriniz için hem rahat hemde düzenli bir sistem sağlamış olursunuz bu şekilde. Evinize en uygun gardrop modelleri istikbal mobilyadan kolaylıkla bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Dekoratif Aynalar ile Çarpıcı Salon Dekorasyonu

Mutfağı büyük gösterin

Tıpkı gardırop seçimlerinde olduğu gibi mutfak içinde açık dolaplar mutfağınızı daha büyük ve daha ferah göstermenin basit bir yoludur.Kapaklı mutfak dolaplarının aksine açık dolaplar mutfağı bölmez ve daha rahat hareket imkanı sunar, ayrıca farklı ve sıcak bir tarza sahip mutfak dekorasyonu elde etmiş olursunuz. Bundan dolayı eğer küçük bir mutfağa sahipseniz ya da mutfağınızı olduğundan daha büyük ve ferah göstermek istiyorsanız açık mutfak dolapları tercih edebilirsiniz. Evi daha geniş gösteren dekorasyon fikirleri konusunda mutfaklar önemli yaşam alanlarıdır.

Küçük evlerde kitaplık seçimleri

Eviniz küçük olduğundan her alanın büyük bir önemi bulunuyor, en ufak alanın bile en akılcı şekilde kullanılması gerekiyor. Özellikle küçük evler için kitaplık seçimleri ev sahiplerini düşündürür. Seçeceğiniz kitaplıkların yerden tavana kadar olması hem duvarı en iyi şekilde depolama amaçlı kullanmanızı sağlar, hem daha fazla kitap ve dekoratif aksesuar sergiler, hemde görsel açıdan daha etkileyici bir görünüm elde edersiniz. Böylece eviniz için daha kullanışlı ve şık bir kitaplık seçimi yapmış olabilirsiniz.

Küçük evlerde renk seçimleri

Küçük bir evin dekorasyon açısından ihtiyaç duyduğu renkler açık renk tonlarıdır. Bu anlamda gerek zemin, gerek duvar yada mobilya seçimlerinizde koyu tonlar yerine beyaz ve tonları tercih ederek daha ferah ve daha büyük bir görünüm hissi uyandırabilirsiniz. Küçük evler için açık renk tonları en iyi seçimlerdir, bildiğiniz gibi yoğun beyaz kullanan mekanlar olduğundan daha büyük ve rahat bir görünüm sunar. Beyaz tonların da tercih edeceğiniz mobilyalarınız için bellona koltuk takımları 2019 modelleri arasından tarzınıza uygun çok şık mobilyalar bulabilirsiniz.

Sürgülü kapılar kullanın

Ev alanı küçük olduğu için kapı açılışları yerin daralmasını sağlayacaktır, buda rahatsız bir iç mekan dekorasyonu yaratacaktır. Kullanım kolaylığı sağlamak ve daha modern bir görünüm elde etmek için eski kapılar yerine sürgülü kapılar tercih ederek yerden tasarruf edebilirsiniz. Sürgülü kapı sistemleri küçük evler için harikalar yaratırlar, bu sadece eski kapılar için değil, yatak odasında sürgülü gardıroplar, mutfak dolaplarında sürgülü kapaklar tercih edebilirsiniz. Böylece alanınız dar da olsa genişte olsa daha modern ve kullanışlı bir seçim olacaktır sürgülü kapılar.

Evi Daha Geniş Gösteren Dekorasyon Fikirleri

Mutfakta yer açın

Küçük mutfaklar yemek masaları yerleşim açısından genelde sıkıntı yaratırlar, zaten küçük olan alanın gelen masalar ile dahada daralmasını sağlar. Bu anlamda mutfakta ada tezgah kullanımı akıllıca bir fikirdir. Ada tezgahları hem yemek hazırlama sırasında hemde yemek saatlerinde kullanabilir yerden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca hiç şüphe yok ki ada tezgahlar mutfak dekorasyonuna farklı bir çekicilik kazandırır. Eğer sizde mutfak tezgahı düzeni nasıl olmalı diye düşünüyorsanız ada tezgah modeli ile mutfağınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Gizli çekmeceler

Küçük mutfak dekorasyonu için gizli çekmeceler büyük ölçüde mutfakta yer açar ve daha rahat bir kullanım imkanı yaratırlar. Gizli çekmeceler ev içinde sadece mutfakta değil, merdiven altları içinde son derece yaratıcı bir fikirdir. Hem böylece kullanılmayan alanlarınızı da değerlendirerek kullanılabilir bir yere dönüştürebilirsiniz.

Merdiven altı dekorasyonu

Merdivenli bir ev sahibi iseniz kesinlikle çok şanslısınız, çünkü her zaman rahatça kullanacağınız bir deponuz var. Merdiven altları için onlarca farklı yaratıcı dekorasyon fikirleri bulunuyor, biraz araştırmalar yaparak en akılcı şekilde merdiven altlarını kullanabilirsiniz. Böylelikle fazla eşyalarınızı depolamak amacı ile kendinize bir yer açabilirsiniz.

Ayna kullanımı

Evi Daha Geniş Gösteren Dekorasyon Fikirleri arasında mekan içinde ayna kullanımı geliyor, aynaların dekorasyonda sihirli bir etkisi vardır, hem görsel açıdan dekoratif bir aksesuar, hemde mekanı olduğundan daha büyük gösterir. Duvarda büyük aynalar mekanı daha ferah aynı zamanda daha dekoratif bir görünüm sağlar. Küçük mekanları daha büyük göstermek için aynaların sihirli etkisinden yararlanmanızı öneririz. Odanızın dekorasyonuna uygun farklı kesim aynalar ile oldukça farklı ve modern bir hava oluşturabilirsiniz.

Gömme dolaplar

Gömme dolaplar sadece büyük evler için kullanılan mobilyalar değil artık, küçük mekanlar içinde kullanım kolaylığı sağlayan ve yerden tasarruf edilmesinde büyük öneme sahiptir. Yatak ile iç içe bir gömme dolap küçük bir yatak odasında harikalar yaratacaktır. Hem de yatak ve gardırobunuzun ikisinin birden sığamayacağı odalarınız da bile bu sayede yatak ve gardırobunuzu odanıza sığdırabilirsiniz.

Dekorasyonda beyaz etkisi

Küçük iç mekan dekorasyonlarında bilinen bir gerçek vardır ki oda mekanı olduğundan daha büyük ve ferah göstermek için her alanda yoğun beyaz kullanımıdır. Aynı zamanda sadelikten hoşlananlar için minimal bir tarz ortaya çıkacaktır, bu anlamda küçük ev sahipleri renk seçimleri yaparken her alanda beyaz kullanımına dikkat edebilirler. Mobilyalarınızda da beyaz tonlarında bir seçim yapacaksanız 2019 mobilya modelleri ile ilgili araştırma yaparak bir tercihte bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Boş Duvar Dekorasyonu İçin Posterler Objeler Tablolar başlıklı makalemizde boş duvar dekorasyonu hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Dekorasyonlarınızda Halı Tercihleri

Ev dekorasyonun da halının seçimi de oldukça büyük bir etkisi vardır. Bu yüzden halı seçimi yaparken mutlaka ev dekorasyonunuzla uyumunu göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalısınız. Mobilyalarınıza ve odanızın dekorasyonuna uygun olmayan bir halı seçimi odanızın dekorasyonunun bütün havasını bozabilir. Bu yüzden odanızın dekorasyonuna uygun renk, desen ve tarzda bir halı seçmelisiniz. Böylece daha uyumlu ve şık bir dekorasyon yapmış olacaksınız. Yazımızda Evi daha geniş gösteren dekorasyon fikirleri konusuna yer verdik.

Evi Geniş Gösteren Renkler

Salon veya koridor olması fark etmeksizin, beyaz olmayan fakat bu tona son derece yakın olan diğer renkler arasında seçim yapmanız, ortamı geniş göstermeniz için yeterlidir.

Evi Geniş Gösteren Renkler

Evin veya iş yerlerinin basık ve küçük bir yapıda görünmesini engellemek için direkt olarak renklerden yararlanılması, ortamında daha ferah bir görünüme sahip olması sağlanabilmektedir. Bu süreçte krem rengi, lokum olarak tanımlanan renk ile, beyaza daha yakın olan gri tonlarının kullanılması gerekmektedir. Krem renginin ise en açık tonu tercih edilebileceği gibi, köpük olarak nitelendirilen renk yerine, çok daha açık olan tonlara ilgi gösterilmelidir.