Oda Bölme Fikirleri İle Evler Daha Kullanışlı

Herkesin hayali kullanışlı bir evde yaşamaktır. Evlerin yapım aşamasında bazı odalar normalden büyük olabilmektedir. Bu durumda kullanım açısından zorluklar ortaya çıkarabilmektedir. Bu zorluğu aşmak ve odayı daha kullanışlı hale getirmek için çeşitli oda bölme fikirleri bulunmaktadır. Bunlardan dilediğiniz uygulayarak daha kullanışlı yaşam alanlarına kavuşabilirsiniz.

[haber id=”7036″]

Odayı Bölmek İçin Fikirler
Odayı Bölmek İçin Fikirler

Oda Bölme Fikirleri : Paneller 

Büyük odaları daha verimli kullanabilmek için oda bölme panelleri gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Çeşitli dekoratif şekillerde sunulan bu paneller öncelikle ofislerde tercih edilmektedir. Son dönemlerde evlerde de bu panellere rastlamak mümkündür. Özellikle ahşap malzemeden yapılan modeller hem estetik hem de pratiklik sunmaktadır. Odayı ikiye nasıl bölerim sorusunun ilk yanıtlarından olan panelleri dikkatli bir şekilde tercih etmenizde fayda vardır. Odanızın hakim rengine uygun olan modelleri seçmelisiniz. Bu sayede odanızı dilediğiniz şekilde bölerek daha kullanışlı alanlar elde edebilirsiniz.

Oda Bölme Paneli
Oda Bölme Paneli

Oda Bölme Paravan

Odayı bölme yöntemleri incelendiğinde paravanlar ön plana çıkmaktadır. Oda bölme paravan modelleri son derece şık ve çeşitli şekillerde beğeninize sunulmaktadır. Hazır olarak birçok firmada bulabileceğiniz bu paravanların bakımı da son derece kolaydır. Başta yapı marketleri olmak üzere dekorasyonla uğraşan birçok firmada bulabilirsiniz. Dilerseniz bu paravanları düz bir şekilde alarak kendi zevkinize göre boyalarla renklendirebilirsiniz. Ya da profesyonel olarak hizmet alarak en uygun paravanlarla odanızı bölebilirsiniz.

Şık bir paravan
Şık bir paravan

Oda Bölme Perdeleri

Büyük odaların dekorasyonu zordur ve masraflıdır. Odaların bölünmesi kullanım kolaylığını beraberinde getirmektedir. Özellikle evin yapısını değiştirmeden odaları bölmek isteyen kişiler için oda bölme perdeleri önemli bir alternatif olmaktadır. Dilediğiniz bölgede birbirinden renkli perdeleri kullanarak odanızı bölebilirsiniz. Bu sayede dilediğiniz zaman perdeyi açarak yine tek bir alan elde etmiş olursunuz. Bunun için kalın kumaş perdelerin yanı sıra stor tarzı perdeleri kullanabilirsiniz. Odada hakim renge uygun perde tercihi yapmanız durumunda sonuç olumlu olacaktır.

Oda Bölmek İçin Sürgülü Kapı

Duvar içinde ya da dışında çalışabilen farklı sürgü mekanizmalarına sahip kapılar günümüzde revaçtadır. Oda bölmek için sürgülü kapı tercih eden kişiler genellikle cam modellere yönelmektedir. Bu sayede odada farklı iki alan elde edilse de görsel bütünlük korunmuş olmaktadır. Bu sistemin bir diğer artısı da dilediğinizde sürgü yardımıyla kapıyı tamamen açarak yine tek alan elde edebilmenizdir. Buna ihtiyacınız olmadığında ise ahşapla desteklenen kapılar ayrı iki oda elde etmenizi sağlayacaktır. Bu sistemde çeşitli motiflerle süslenmiş modeller mevcuttur.

Sürgülü Kapılı Oda Bölme Fikirleri
Sürgülü Kapılı Oda Bölme Fikirleri

Odayı Bölmek İçin Alçıpan

Alçıpan evlerde genellikle tavan kısımlarında kullanılan ve estetik görüntü sunan unsurlardır. Günümüzde odayı bölmek için alçıpan yaptıran kişi sayısı bir hayli fazladır. İsteğe göre yalıtım malzemesi içeren alçıpanlar sayesinde tamamen kapalı duvar şeklinde ayrı bölmeler elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra geçişi sağlayacak boşluk bırakarak ya da daha estetik şekillerde yarı kapalı bölmeler elde edebilirsiniz. Alçıpanlara değişik motifler uygulanarak görsel zenginlik elde edilebilmektedir.

[haber id=”5653″]

Odayı Bölmenin Püf Noktaları

Evinizde odaların büyüklüğünden şikayetçiyseniz birçok yöntemle bölebilir, hem estetik hem de kullanışlı alanlar elde edebilirsiniz. Odayı ikiye nasıl bölerim sorusunda tercih edeceğiniz yönteme göre bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Sadece büyüklükten dolayı, ihtiyaca bakılmaksızın bölme işleminin uygulanması olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Odayı ikiye bölmek istediğinizde, her iki kısımda halı kullanımına dikkat etmelisiniz. Farklı modelde halı kullanımı bağımsız iki alan izlenimine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra ışıklandırma konusuna maksimum düzeyde özen göstermeniz gerekmektedir. Farklı tonlarda ışıklandırma kullanarak farklı bölmeye vurgu yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra mobilya kullanımına da dikkat edilmelidir. Farklı şekillerde ve özelliklerde mobilya kullanımı ile olumlu sonuç elde etmeniz mümkündür.

Oda bölme fikirleri denildiğinde sadece perde, paravan, alçıpan, kapı gibi unsurlar akla gelmemelidir. Bunun için kullanılabilecek hazır mobilya çeşitleri mevcuttur. Örneğin, odanın enine uygun bir kitaplık kullanarak rahat bir şekilde iki alan elde etmiş olursunuz. Metrekare bazında küçük evlere sahip olan kişiler için oda bölme fikirleri çok önemlidir. Bu sayede fazla oda sayısı elde edilerek daha rahat kullanım imkanı elde edebilirsiniz.

Siz de odanızın çok büyük olmasından ya da evinizde yeterli oda bulunmamasından şikayetçiyseniz bütçenize en uygun oda bölme fikirleri konusuna yoğunlaşabilirsiniz. Bu sayede rahat bir nefes alabilirsiniz.