Evinizi Feng Shui ile Dekore Edin

Yaşadığımız mekanda, çevremizde bizi etkileyen ve devamlı hareket eden kozmik, metafiziksel enerjilere ‘chi’ denir. Chi, atmosferde sessizce ve görünmeden sürekli dolaşıyor. Çinliler bu gücü, ‘ejderha’nın kozmik nefesi’ olarak tanımlıyor. İşte feng shui düşüncesinin amacı da, bu enerjiyi bize en faydalı olacak şekilde yakalamak. Yaşadığımız mekanlarda doğru olarak uygulandığı takdirde ise olumlu sonuçları hemen görülüyor.

Chi Yapı kurucusu Sait Güler, “Uzmanlarımız kişiye özel analizler yaparak enerji haritasını çıkarıyor. Daha verimli ve güçlü olması için ne tür enerjilere ihtiyaç duyduğunu tespit ediyor. Bunun için yaşam veya çalışma alanında ne tür değişiklikler olması gerektiğine karar veriyorlar. Birçok Batı ülkesinde bu teknikler oldukça yaygınlaşmış durumda ve dekorasyon konusunda faaliyet gösteren birimler bu felsefeden yararlanmakta” diye konuşuyor.

Chi Yapı Feng Shui analizcisi Ayman Sozakbayeva ise, “Doğru Feng Shui ile sağlanan enerji balansı sonucunda, bireylerin olumlu duygular ile beslenmesi, aile içi huzur, mutluluğu, bereket ve refahı getirdiği gözlenmiştir” diyor. Ayman Sozakbayeva, yaşadığımız mekanlarda nelere dikkat etmemiz gerektiğini şöyle sıralıyor:

Doğadaki enerjinin büyük bir kısmı, evimize ana giriş kapısından girer. Kapının yönü, rengi, açıldığı antre veya koridorun mimari formu, chi enerjisinin evin içine girişini ve yayılması için önemli unsurlardır. Yön tespitinden sonra renklere karar verilebilir; enerjinin dışarı kaçması önlenebildiği gibi, rahat bir şekilde akışını da sağlamak mümkün. Enerjinin kapıya çekilmesi gerekir. Böylece enerji rahatça içeri girer. Yeni alınabileceği gibi kapı nasıl boyanır ile felsefe kriterleri dikkate alınarak uygun renklere boyanıp yönü değiştirilebilir. Dış kapıya bolluk ve bereketi simgeleyen bitkilerden kapı süsü yapılabilir. Bitkilerin yanında ahşap tavan modelleri ve hafif aydınlatmalarla evinizin girişini enerjiyle doldurabilmek mümkündür. Koridorda fazlalık hiçbir şey olmamalıdır. Ayakkabılar ve terlikler dolaba kaldırılmalı, felsefenin desenlerine uygun çerçeveli güzel bir ayna yerleştirilmelidir.

567cfe2167b0a92c3055569b

Yaşam Alanlarında Feng Shui Felsefesi

Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz; bu yüzden yatak odalarının hayatımız üzerinde büyük etkisi vardır. Bu yüzden yatak odası tasarımlarına son derece özen gösterilmelidir. Yatak odaları sakinleştiricidir. Yumuşak tonlar ve yuvarlak formlu nesneler kullanılmalı, ana konu yatak olduğundan, hiçbir şekilde kapı karşısına konmamalıdır.

Böylece enerji, uyuyanlar üzerine doğrudan gelmemiş olur. Aşırıya kaçmamak kaydı ile sevgi ve sıcaklık rengi olan kırmızı ile yatak odalarında canlılık sağlanabilir; kırmızı yastıklar, mumlar kullanılabilir. Aynalar derinlik hissi yarattığından ve yansıttığı silüetler yabancı olarak algılanabildiğinden, çiftler arasında sorunlar ortaya çıkartabilir. Diğer bir aktif eşya olan televizyon, uyku boyunca insanların güçlerini geri kazanmalarını engellediğinden yatak odalarında kullanılmamalıdır.

Çarşafların rengi kesinlikle mavi ve siyah tonlarda olmamalıdır. Bu, çiftler arasında soğukluğa neden olabilir. Yatak dikdörtgen, başlıklı ve sağlam bir duvar yüzeyine yaslanmış olmalı. Yatak, odanın içinde çapraz duran veya sağlamlık hissi vermeyen bir pencere önüne yerleştirilmemelidir. Çiftlerin kua sayıları (kişinin doğum tarihine göre hesaplanarak bulunan ve bu sayede şanslı ve şanssız yönlerimizi ortaya çıkaran sayılar) hesaplandıktan sonra yatak odasında uyum için gerekli tasarım yapılabilir.

Yemek Odası ve Mutfak

Yemek yenilen yerin dizaynı Feng Shui felsefesinde çok önemlidir. Mutfak dolabı renkleri kadar yemek masasının yerleşim düzeni de oldukça önemlidir. Yemek masasının karşısında mutlaka bir ayna olmalıdır. Ayna ile yansıma sağlanmalıdır. Masanın aydınlık olması için birden fazla aydınlatma kullanılmalıdır. Ayrıca masada canlı çiçek mutlaka olmalıdır.

feng shui Mutfak insanların yemek ile beslendiği muhabbetle bağlarını kuvvetlendirdiği yerdir. Mutfağın her bir 03dekorasyonu önemlidir. Tezgah ve fayans seçimlerine dikkat edilmelidir. Değiştirme şansı yoksa fayans boyama ile değişiklik yapılmalıdır. Ayrıca mutfaktaki en önemli husus ateş ile suyun yani lavabo ile fırının yan yana olmamasıdır. Bu durum çiftler arasında kavgaya neden olabilir ki bu kavgalar evdeki büyün huzuru kaçırır. Mutfakta da kırmızı ve siyah renklerden uzak bir renk tercih edilmelidir.

Oturma Odası Dizaynı

Oturma odasına alınacak mobilyaların alan ile doğru orantılı olması şarttır. Odada bulunan hiçbir kapının önü eşya ile kapatılmamalıdır. Kapılar dikkate alınarak mobilya seçilmelidir. Yemek masası konulacaksa duvara yakın bir noktada olmalıdır. Bir köşeye yerleştirilen lamba zenginlik enerjisini harekete geçirecektir. Yazımızda Feng Shui felsefesinin yaşam alanlarına etkisine dair bilgiler sunduk.

Freng Shui Dekorasyon

Yatağı tam olarak duvar kenarına yaslamak yerine, iki tarafından da geçilebilecek şekilde bir duvara yaslayarak, kenarlarına abajurlar koyabilir, tablolar asabilirsiniz. Böylece evinizde herhangi bir oda için dikkati sadece bir veya iki objeye değil, onlarca farklı, sabit objeye çevirme olanağına sahip olursunuz. Kaotik görünümden kurtulmak için tam olarak simetrik olmayan fakat şık bir tarzdan yararlanabilirsiniz.

Freng Shui Dekorasyon

Mutluluk verecek, ortamın çok daha huzurlu ve kaostan uzak hale gelmesini sağlayacak şekilde yapılacak her bir düzenleme, katkısını kısa süre içerisinde gösterecektir. Özellikle de odanızın köşelerinde belirleyeceğiniz noktalara ufak veya orta boyutlu çiçekler, saksılar yerleştirebilir, odada sadece bir alanı değil pek çok alanı gezmeye uygun hale getirebilirsiniz.